Muovi riesana

Anonyymi

Tässä ole itsekseni ja muidenkin kaa ihmetellyt kun puhutaan että muovin käyttö pitäisi lopettaa vaihtaa muovipussit kestokasseihin ym. Luontoa tuohavaa, mutta miksi kun menee kauppaan ostoksille törmää enemmän ja enemmän siihen että tuotteita on pakattu muoviin ja jopa useampikin käärö ympärillä, joka kulkeutuu kotiin väkisinkin ja pitäisi kierrättää että taas teollisuus saisi uutta muovia käyttääkseen sen uusiin tuotteisiin ja joista kumminkin osa taas joutuu muualle nii ku luontoon aiheuttaen tuhoja, voisko nyt joku järkevä selittää miks näin, meikäläisen järkeen ei oikein tuommoinen kierrätys käy muovin osalta ja kun kaikki kumminkaan ei mene kiertoon vaan jää tonne välille pyörimään. Jopa sillipurkkeja on tullut muovipurkiin lasipurkin sijaan ja en itse kyllä silliä halua muovipurkista syödä, tiiä mitä siitä liukenee tuotteeseen aikojen myötä. Onko tämä joku teollisuuden oma kikka saada ihmiset muovin kierrätykseen mukaan ja näin saavat muovi raaka aineet taas uuteen tuotantoon helposti ja vaivattomasti ja tietenkin halvemmin jos nyt ei ilmaiseksi ihan ja meitä kuluttajia vedetty nenästä nii että tuntuu, pelotellaan ja ahdistellaan, syyllistetään 🤔
Pitäskö nyt mitä tehdä asian eteen 😲

2

165

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Anonyymi

      Onkohan jossain selvitystä muovin kierrättämisen ekologisuudesta?

      Itse olen ottanut opikseni että jos kauppakassin kierrättää roskapussiksi, siinä toteutuu ekologisuus maksimaalisesti. (paperipussi ei roskapussina toimi ja poltto varmistaa että muovi jää roskaksi kaatopaikalle/luontoon)

      Mutta olisiko siinä itua jos muovipussit kierrätettäisiin EPS:n kaltaiseksi lämmöneristeeksi, tällöin se päätyisi sitomaan hiilen pitkäksi aikaa?

      -raksaaja(sh)

    • Anonyymi

      On tässäkin nyt aika ja paikka kokeilla muovipussitonta roskakoria. Kokeilun aika ei pahemmin voisi olla pielessä, vaikka ajatus sinällään on hyvinkin kannatettava. THL:n ohjeita tämän hetken siivouksesta ei todellakaan ole luettu.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Selvästi näyttää siltä, että SDP:n kannattajat hyväksyy kiusaamisen

      ja seksuaalisen ahdistelun, kun puolueen kannatus pysyy korkealla. Mitä tämä kertoo demari-äänestäjien moraalista?
      Maailman menoa
      72
      2699
    2. Kyllä nämä nyky autonakut ja autotki on heikloja

      Vuoden vanha akku, eikä inahdakaan.... Pistin vara-akun just lataukseen ja lähen sillä antamaan apuvirtaa Jos ei toimi,
      Ikävä
      25
      2448
    3. Päivi Räsäsen seksipaljastus loksauttaa Katja Ståhlin leuat! Elämäni biisi kohujakso tv:ssä!

      Elämäni biisi -suosikkisarjan uusinnat ovat startanneet ja nyt vuorossa on sarjan 2. jakso v. 2019. Sinisille sohville
      Suomalaiset julkkikset
      40
      2117
    4. Muistan vuosikymmenten takaa

      Toivottavasti voit hyvin ja jaksat työssäsi. Olet upea ja erinomainen ihminen, toivon kaikkea hyvää.
      Ikävä
      13
      1986
    5. Montako mitalia Suomi saa talviolympialaisista?

      Nyt heittäkää veikkaus Suomen mitalisaldosta ja mistä lajeista metallilätkät tulevat. Oma veikkaukseni on 6 mitalia. -
      Maailman menoa
      108
      1472
    6. Voiko kaivattu olla liian vanha?

      Tai muuten huonokuntoinen...
      Ikävä
      166
      1339
    7. Missä näit viimeksi kaivattusi?

      Menikö kohtaaminen hyvin vai ujousko esti lähestymästä?
      Ikävä
      51
      1011
    8. Kokemuksia Rehux Oy yrityksestä työpaikkana?

      Jonkin aikaa seurannut kyseistä firmaa sivusta, näyttäisi, että tälläkin hetkellä olisi peräti 3 eri roolia tai paikkaa
      Työpaikat
      28
      954
    9. IS: Riitta Väisänen kärsii ikävästä vaivasta - Vaipparalli ja 40 antibioottikuuria takana...

      71-vuotias Riitta Väisänen on kertonut tuoreista terveysongelmistaan. Väisänen on kertonut julkisuudessa jo aiemmin vaih
      Terveys
      16
      768
    10. Jos mies oikeasti haluaa sinut

      Hän ei ota riskiä että menettäisi sinut. Ei pienintäkään. Mies ei jätä vastaamatta viesteihin eikä pidä sinua epätietois
      Ikävä
      99
      761
    Aihe