Hiihtoputken sähkölaskut

Anonyymi

Hiihtoputken sähkölasku tulee olemaan taas melkoisen suuret, kun on ollut kokoajan näin lämpöistä ja sitä samaa keliä on luvattu eteenpäin.

4

926

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Anonyymi

      Niin, eikös olekin harmillista? Toisaalta ulkolatujen puute tuo putkeen mukavasti asiakkaita. Ei tarvi putkea turhaan jäähdyttää, ja loppupeleissä tilanne on tainnut kääntyä putken eduksi. Näin siis ainakin mutu-arviona.

    • Anonyymi

      Tottakai leppäkosken sähkölaskut pitää olla isot, että saa pääomaa kaapata vatajankoski

    • Anonyymi

      Juu ja nyt kun hiihtokelitki menneet niin valot pidetään päällä,halpaa tuntuu olevan sähkö.

    • Anonyymi

      Tällä hetkellä ei putken kohdalla ole kyse enää sähkölaskuista. Nyt on kyse koko putken olemassaolosta. Vuonna 2019 yhtiö teki 77 000€ liikevaihdolla 55 000€ tappion! Velkaa yhtiöllä on n 590 000€ (SK 20.8.2020). Jotain ratkaisevaa siis tarvii tehdä.

      Konkurssi ja sen jälkeen putken myynti eniten tarjoavalle on todennäköisin vaihtoehto. Velkojat eivät siitä pidä, mutta tuskin heilläkään on esittää parempia vaihtoehtoja. Uusi yhtiö pääsee aloittamaan puhtaalta pöydältä, ja jos se osaa mitoittaa toimintansa kysynnän mukaan, niin ehkä toiminta olisi nippa nappa kannattavaa. Hiihtokausi olisi sen jälkeen vain luokkaa 4-5kk.

      Yksinään hiihtoputki ei kuitenkaan tule pärjäämään. Se tarvitsee rinnalleen kattavasti muita palveluita ja yhteistyötä muiden alueella toimivien yhteistyökykyisten yritysten kanssa.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Muistatko kaivattusi

      Syntymäpäivän? Päivämäärä riittää. 🌹
      Ikävä
      126
      1740
    2. 105
      1225
    3. Postimerkki kirjeeseen ja kortiin maksaa jo 3 euroa!

      https://yle.fi/a/74-20229241 Kyllä tämä on järjetön hinta, Posti tuhoaa itsensä tällä hinnalla, täytyyhän Postin "Herro
      Maailman menoa
      138
      1091
    4. Mulla on ikävä

      sua nainen ja niitä katseita ❤️ Lupaatko, että katseemme kohtaa taas?
      Ikävä
      49
      999
    5. Miten pääsee ujon naisen pään sisään?

      Siis tosi tosi tosi ujon...
      Ikävä
      130
      900
    6. Keitä oli kunnanjohtajan erottajat?

      Kouluja ei ole varaa ylläpitää mutta johtajasopimukseen palaa 100000 euroa ja uuden johtajan hakuprosessi maksaa kymmeni
      Ilmajoki
      52
      887
    7. Atte Harjanne usuttaa eläkeläisvihaan

      Karmeeta kuultavaa aamun uutislähetyksessä, kun Atte Harjanne, tunnettu eläkeläisvihaaja, suitsii sukupolvien välistä v
      Maailman menoa
      240
      868
    8. Helsingin Mäntymäki muuttui Kultajuhlan jälkeen kaatopaikaksi.

      Mitä se kertoo jääkiokosta ja lätkäfaneista? Saikkua huomenna huusi fani yöllä?
      Maailman menoa
      73
      757
    9. Mä oon tyytyväinen, että ei ole enää tunteita.

      Samalla tajusin, että sun kohdalla tykkäsin enemmän niistä tunteista kuin sinusta persoonana. Halusin väkisin nähdä sinu
      Ikävä
      55
      739
    10. Pridekulkue kiellettävä?

      Näin täällä suoraan vaaditaan. Perusteina mitä mielikuvituksellisimmat tarinat. No, miksi ihmeessä kukaan ei ole samalla
      Luterilaisuus
      178
      739
    Aihe