Hiihtoputken sähkölaskut

Anonyymi

Hiihtoputken sähkölasku tulee olemaan taas melkoisen suuret, kun on ollut kokoajan näin lämpöistä ja sitä samaa keliä on luvattu eteenpäin.

4

897

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Anonyymi

      Niin, eikös olekin harmillista? Toisaalta ulkolatujen puute tuo putkeen mukavasti asiakkaita. Ei tarvi putkea turhaan jäähdyttää, ja loppupeleissä tilanne on tainnut kääntyä putken eduksi. Näin siis ainakin mutu-arviona.

    • Anonyymi

      Tottakai leppäkosken sähkölaskut pitää olla isot, että saa pääomaa kaapata vatajankoski

    • Anonyymi

      Juu ja nyt kun hiihtokelitki menneet niin valot pidetään päällä,halpaa tuntuu olevan sähkö.

    • Anonyymi

      Tällä hetkellä ei putken kohdalla ole kyse enää sähkölaskuista. Nyt on kyse koko putken olemassaolosta. Vuonna 2019 yhtiö teki 77 000€ liikevaihdolla 55 000€ tappion! Velkaa yhtiöllä on n 590 000€ (SK 20.8.2020). Jotain ratkaisevaa siis tarvii tehdä.

      Konkurssi ja sen jälkeen putken myynti eniten tarjoavalle on todennäköisin vaihtoehto. Velkojat eivät siitä pidä, mutta tuskin heilläkään on esittää parempia vaihtoehtoja. Uusi yhtiö pääsee aloittamaan puhtaalta pöydältä, ja jos se osaa mitoittaa toimintansa kysynnän mukaan, niin ehkä toiminta olisi nippa nappa kannattavaa. Hiihtokausi olisi sen jälkeen vain luokkaa 4-5kk.

      Yksinään hiihtoputki ei kuitenkaan tule pärjäämään. Se tarvitsee rinnalleen kattavasti muita palveluita ja yhteistyötä muiden alueella toimivien yhteistyökykyisten yritysten kanssa.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Toiko Helen laivalastillisen vieraslajeja Suomeen?

      Loviisan satamaan tuotiin laiva­lastillinen pähkinän­kuoria Norsun­luu­rannikolta Loviisan satamaan kiinnittyi vapun al
      Maailman menoa
      132
      3173
    2. Elikkä Riikka Purra ei kannusta Suomea edes euroviisuissa

      Sellaista on persujen "isänmaallisuus", oma kansa viimeiseksi ja ulkomaalaiset ensimmäisiksi. https://www.iltalehti.fi/
      Maailman menoa
      73
      2104
    3. Koulujen kesälomien siirto

      Koulujen kesälomaa voitaisiin siirtää viikon verran. Se voisi olla hyvä kompromissi. Pääsiäsiseen voitaisiin lisätä muut
      Maailman menoa
      137
      1795
    4. Riikka: 3 euron bensa, Ruotsi: bensavero jopa alle EU-minimin

      Eipä vaan suomalainen autoilija saa kaikkien rakastamalta Riikalta sympatiaa. Ruotsissa on eri meininki, siellä diskutee
      Maailman menoa
      24
      1687
    5. Mitä kirjainta haluaisit

      rakastella juuri nyt?
      Ikävä
      120
      1665
    6. Inhottava stalkkeri

      Mikä ajaa ihmisen moiseen toimintaan ?
      Ikävä
      138
      1345
    7. Victoria-tytär, 16, vertaa Martina Aitolehteä ja Esko Eerikäistä: "Iskä on enemmän..."

      Martina Aitolehti ja Esko Eerikäinen ovat ex-pari ja heillä on yksi yhteinen tytär, Victoria. Eerikäinen oli Huomenta Su
      Kotimaiset julkkisjuorut
      100
      1157
    8. Nainen, mistä johtuu että joskus et vain ymmärrä?

      Älä sitä, älä tätä. Ei niitä varoituksia turhaan sanota. Älä laita sormeasi sirkkeliin. Älä hengaile sen murhaaja poruka
      Ikävä
      144
      1035
    9. "UKRAINA HYÖKKÄÄ LATVIAN ÖLJYVARASTOON JA JUNAAN"!!!

      "MATKUSTAJAJUNA SAI UKRAINALAISLENNOKEISTA VAKAVIA VAURIOITA"!!!
      Maailman menoa
      47
      995
    10. Yhä pyörit mielessä,

      ja tällä kertaa huomasin yhden asian: Sinusta välittyi sellaista lempeyttä ja välittämisen tunnetta, jota ei voi unohtaa
      Ikävä
      29
      927
    Aihe