Näin lupaukset täyttyykin etuajassa.
Eläkeläiset kiittää Rinteen anttia. Jo ensimmäisenä vuotena tuli 50 euron korotus
Anonyymi
312100
0Äänestä
Muut lukivat myös
Ketjusta on poistettu 50 sääntöjenvastaista viestiä.
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 312
Vanhimmat
Hei, totta pakiset.
Antti ansaitsee kiitokset suotaselkäisestä toiminnastaan.
Antti ansaitsee kiitokset suotaselkäisestä toiminnastaan.
Kyllä hän ne kiitokset ansaitsseekin.
Hienoa, että kansa muistaa kiittää.
Hienoa, että kansa muistaa kiittää.
Tekee, mitä lupaa.
Todellakin ansaittu kiitos.
Lupaukset on pidettävä.
Kvaria ei jätetä.
Tekemättä ei voi jättää.
Kissalan alfreeedikin kiittää. Nyt raha riittää.
Riine yllätti epäilijät.
Media pettyi taas.
Todellakin ansaitsee.
Hienoa Anttti.
Altistuiko Ropo?
Se on rehtiä toimintaa.
Palkinnon arvoinen suoritus.
Kokomuslaiset hämmästyivät. Korotus olikin odotettua suurempi.
Pakinoi heinosen timakin.
Mainio avaus. Kiitos.
Olen ihan ymmällä.
Petterillä on huuli pyöreenä.
Väärin korotettu. Mehän leikkasimmekin enemmän.
Korotettu eläke, parempi mieli. Kiitos.
Petteritkin pettyivät.
Hei, me kaadoimme Sipilänkin hallituksen.
Eläkeläinenkin saa taas tuoretta evästä.
Petteri pöyristyi. Eihän vaalilupauksia ole tarkoitus pitää.
Hei, eivät kaikki kiitä.
Just niin. Joku roti pitää olla.
Jotkut kiittää.
Jotkut ovat kiittämättömiä.
Eläkeläiset ovat ansainneet korotuksensa.
Todella ansaittu korotus.
Onneksi Antti jaksaa kamppailla paremman elämän puolesta.
Onneksi Antti jatkaa kamppailua eläkeläisten puolella.
Antti tuo lohtua eläkeläisen arkeen.
Kiitos korotuksesta.
Kiitos. Milloin lisää?
Korotus auttaa eteenpäin.
Korotus tuli tarpeeseen seitsemän laihan vuoden jälkeen.
Niin ja keskustalaiset, kukaan vain ei muista, miten Antti sanoi, että pitkän työuran tehneille 100 euroa, tämä 50 meni variksille ja kepulaisille, se oli Sipilän malli, menikin poskelleen ja väärille ihmisille, työväen vanhat mummut unohdettiin, ruma temppu.
Kok korottaisi enemmän.
Tekemättä ei voi jättää.
Ropo korottaa veroja.
Työmies on eläkkeensä ansainnut.
Tiima on ajanmittausta.
Hei, ei jättänyt tekemättä.
Kissa elää kiitoksella.
Korotukset heti maksuun.
Ensi vuonna lisää.
Kansa on oikeudentuntoinen.
Hallelujaa
Aamulla aurinko nousi.
Ihanaa syksyä
Rentoutukaa välillä.
Eläkeläiset kiittää.
Ei olisi uskonut.
Luottamuksen arvoinen suoritus.
Askel kerrallaan rakenntaan parempaa huomista.
Kohtuudella
Luottamus palkitaan.
Niin se toimii.
Antti on suomalainen.
Ropo pettyi.
Olemme aina eri mieltä.
Just niin.
Juuri niin.
Rehtiys palkitaan.
Orpo huuli pyöreenä.
Joo, kansa muistaa.
Sain kymmenen päivän ruoat kerralla ja jatkossa jatkuvasti. Kiitos.
Kansa muistaa auttajaansa.
Kyllä Rpoo alistui.
Huuli pyöreenä katselee Ropo-
Jotain tapahtui.
Kiitos kantaa.
Petteri tunnusti.
Lapissa luonto on kaunis.
Työmies on palkkansa ansainnut.
Hieno suoritus
Nyt jo hiljaa, kun tavoite täyttyy.
ANA expätkäministeri oli huuli pyöreenä jauhamassa jargoniaan.
Mahtavaa toimintaa.
ok, antti
Monille tuli se vappusatanenkin, kuten minulle...!
Tuleekohan vappuna jo toinen korotus.
Minäkin saan Vappuna taas satasen.
Minä sain vappuna kaksisataa.
Hei, hää onkii tekijämiehiä.
Totta. Jappastelu jäi, kun hallitus vaihtui ja toimeen tartuttiin.
ILO nähdä ILOISIA ilmeitä.
Kyllä tahti muuttui.
Minä sain 350€ mutta se on tuota sosiaali-veljeyttä. Eikä siitä saa puhua.
Se kanttaa hyvin nousevat hinnat, jotka nostaa normaali elämää n.150€ .
Minä olen voitolla 200 euroa.
Toiset eläkeläiset meni miinukselle menetettyjen etujen takia ja nousevien hintojen takia. On se hyvä että joku saa enemmän kuitenkin vaikka toiset menettää.
3,50e tuli. Kiitos siitä. Se olisi tullut ilman Rinteen valehteluakin.
Äänestämällä perussuomalaisia niin toteuttavat ne lupaukset mitkä lupaavat ei ääntä vanhoille puolueille ovat vuosikymmeniä pettäneet kansaa annetaan mahdollisuus ps:lle petturi sipilän hallituksessa olleet eivät olleet aidosti ps:sia
Hei, sitä saa mitä haluaa. Kokomus sai paikan OPPOSITIOn kakkosena.
On vaikea ymmärtää, kun saumat oli parempaan.
Ansaiitttu kakkospaikka siellä.
Kelepovaa se meille petterit toteavat.
Kelepovaa se meille petterit toteavat.
Kelepovaa se meille petterit toteavat.
Olen hyvin tyytyväinen.
Kakkonen on parempi kuin kolmonen.
Ei Sari meitä kiinni saa.
Miksi Petteri pakeni vastuuta?
Kansa ei antanut mandaattia. OPPOSIITTIOn kakkonen on harvojen suosiossa.
Puolueen johto joutui kentän taklaamaksi..
Kävely onkin hidastunut.
Hei, eim Petteri vastuuta paennut.
Se olikin maltillisen esityksen tarkoitus. Kansa palkitsee aina auttajansa.
Maltti on valttia.
Juuri näin. Tekijät toimivat.
Onhan muutos selkeä vatulointihallituksen indeksileikkausten jälkeen.
Kaikki jotka sai vähän, olivat sen tarpeessa, ne jotka sai yli 50 euroa, jatkavat loisimistaan muiden kustannuksella, kuten "työelämässä" ollessaankin. Näinhän se menee...
Totta, sain puhtaana eläkelisäystä 52€, mutta bruttoeläke onkin 3650€. On se niin väärin....
Eläkeläiset eivät kiitä katteetomista vaalilupauksisata, mutta jokainen leivänmuru on tarpeen.
Sipilän hallitushan ei luvannut mitään ... vaan leikkasi lupaamatta ja varoittamatta toimeentuloa heti eläkeläisiltä, opiskelijoilta, työläisiltä, sairailta, työttömiltä, jne ... ja antoi kaiken hyvinvoiville yrityksille!
Siksi osinkotuotto olikin ennätysmäinen kaikille ennestään varakkaille ja koko Sipilän hallituskauden!
Sellaista hallitusta ei kaipaa yksikään rehellinen työläinen ...
Kyllä Rinteen vappusatanen on mennyt jakoon, mutta jakajia on vain niin monta, ettei tullut paljon paskaakaan per nokka.
Yli 92 prosenttia kansaneläkeläisistä sai eläkkeisiinsä yli 25 euron korotuksen ja 17 prosenttia kaikkein pienituloisimmista täydet 50 euroa.
Ja muistetaanpa vielä se asia, että tämä korotus oli vasta ensimmäinen tasokorotus ja että tämän hallituskauden aikana luvassa on vielä kolme lisää.
Eli kyllä se vappusatanen on ihan oikea satanen, kuten Antti Rinne ihan selkeästi vappupuheessaan 2018 sanoi!
Taitaa ylittyäkin lupauksen anti.
Vuodessa 50e osamaksulla? Vaiko 50e/kk joo ylittyy vappusatanen.
Tammikuussa seuraava korotus tulossa.
Mahtaakohan Rinne antaa mitään kellekään? Taidat saada meiltä eläkeläisiltä veronmaksajilta koottua varallisuutta jos et työeläkettä nauti.
Rinne halusikin parantaa eläkeläisten asemaa, eikä huonontaa sitä, kuten Sipilän hallitus teki.
Siinä on vissi ero.
Kummallista, että extyöloinen se vaan yhä jaksaa leuhkia sillä, että elää loisena, meidän rehellisten työläisten maksamilla eläketurvamaksuilla.
Sillä työssäolon ajalla maksetut eläkemaksut riittävät vain n. 70v asti eläkkeisiin. Sen jälkeen se on silkkaa työllisiltä saatavaa sosiaaliapua!
Mahtaako järkesi riittää asiaa edes arvostelemaan?
Ota huomioon korkoa korolle tuotto eläkemaksujen sijoituksissa kohdallani 40 vuoden aikana. Vaikka alkuvuodet olivat vähätuottoisempia niin tuotot korvaavat sen osan hyvinkin.
Itse laskin jotta ihan suoralla laskulla minulla riitti noin 75v ikään. Toisaalta kyse ei ole pankkitalletuksesta vaan vakuutuksesta. Moni maksaa eikä saa vuodenkaan eläkettä koska heittää henkensä liian vauhdikkaasti. Vakuutus esim palovakuutuksen yhteydessä maksaa koko talon palovahingon vaikka vasta yhden vuoden maksu olisi maksettu jos sitäkään.
Sosiaaliapua ei työeläke ole toistaiseksi koskaan koska se maksetaan siihen tarkoitukseen rahastoiduista varoista jos sen vuoden maksut eivät riitä. Varija on tänään yli 2 vuoden valtion budjetin verran eli joltisestikin kohtuudella.
Kannattaa komuloisenkin tutustua asioihin eikä kirjoittaa läpiä päähänsä!
En tiedä loisestasi mutta arvelen hänen ansainneen sen työeläkkeen, jota hänelle maksetaan, sitä ansaintaa saattaa sinun olla vaikeaa saada ja joutunet odottelemaan vappu tai juhannus satasia jos niitä on tullakseen joskus.
Eli olet omien laskelmiesikin mukaan jo sosiaalipummi! Mutta se ei selvinnyt, miksi olet katkera muille pieneläkeläisille heidän pienestä eläkkeennostostaan! No kateushan ei häviä ahneelta koskaan, vaikka kullassa kieriskelisi.
Onko+vakuutuskorvaus+mielestäsi+sosiaalitoimiston+asia?+Minusta+ei+ole!
Työeläkevakuutusmaksut+on+maksettu+työssäoloaikana+sen+mukaan+paljonko+olet+ansainnut,+myös+eläkkeen+määrä+on+tarkalleen+riippuvainen+siitä+millaisia+ansiosi+ovat+olleet.+Siinä+on+aina+se+tietty+prosentti+kyseessä,+muistaakseni+noin+60%+bruttopalkasta.+Jos+siis+olet+ollut+luokkaa+2000€/kk+palkalla+niin+eläkkeesi+on+luokkaa+1200€/kk+ja+sen+korotus+seuraa+indeksiä+johon+se+on+sidottu+eli+hintojen+nousu+vaikuttaa+siinen+80%+ja+palkkojen+20%+verran.+Vuoden+vaihteessa+se+oli+muistaakseni+noin+1,23%+eli+päässä+äkkiä+laskien+1000€+kuukausieläkkeelle+12,30€/kk+ja+10'000€+eläkkeelle+123,00€/kk+jos+joku+sen+verran+saa+eläkettä.
Muita+nousuja+ei+ole+eikä+tule+koska+ne+nousut+olisi+pitänyt+rahoittaa+jo+työssäoloaikana.
Ahneuttahan+on+lähteä+rahastamaan+muiden+ansioita,+omastaan+kiinnipitäminen+ei+ole+ahneutta!+Kullassa+kovin+harva+eläkeläinen+kierii+jos+kukaan!+Onko+ansaittu+ahneutta+vai+sitä+mihin+pitäisi+tottua?+Ansaitsisit+sinäkin+niin+ei+tarvitsisi+parkua.
Aivan! Sinun kohdallasi se tosiaan on jo sosiaaliapua! Ja alle 70v eläkeläisille se on sitä itse kerättyä "palkkaa".
Et vieläkään kertonut syytä, miksi olet niin katkera pienimpiä eläkkeitä saavien eläkekorotuksille. Eivätkö he myös ansaitse lisää, kun kaikki hinnatkin jatkuvasti kuitenkin nousevat?
Se on vakuutuskorvausta maksetun eläkevakuutuksen osalta!
Mutta sinun kohdallasi se tosiaan on jo sosiaaliapua!
Et vieläkään kertonut syytä, miksi olet niin katkera pienimpiä eläkkeitä saavien eläkekorotuksille. Eivätkö he myös ansaitse lisää, kun kaikki hinnatkin jatkuvasti kuitenkin nousevat?
Kaikki+tulot+pitää+ansaita!+Eläkkeet+ansaitaan+työssäoloaikana+ja+sinä+aikana+maksetut+eläkevakuutukset+rahastoidaan+siltä+osin+kun+niitä+ei+tarvita+sen+hetkisiin+eläkemaksuihin.
Maksamattomien+eläkekorotusten+jakaminen+on+pois+niiltä+jotka+ne+ovat+omaan+eläkkeeseensä+aikoinaan+säästäneet/rahastoineen+eläkevakuutusyhtiön+avulla.
Pitää+ihan+kysyä+noin+periaatteessa,+jakeletko+sinä+rahasi+aina+ne+automaatista+nostettuasi+ohikulkijoille+toivotellen+hyvää+päivän+jatkoa?+Tuotahan+sinä+periaatteessa+ehdotat+jos+työeläkkeitä+nostetaan+ilman+vastaavaa+maksua+noiden+korotusten+osalta!
Eläke+on+asia+johon+pitää+valmistautua+siitä+asti+kun+työelämään+astuu,+eläkkeellä+ollessa+se+on+liian+myöhäistä.
Eläkkeet+nousevat+indeksin+mukaan+johon+indeksiin+vaikuttavat+niin+hintojen+nousut+kuin+palkkojenkin,+vuoden+vaihteessa+eläkkeisiin+tuli+tuon+indeksin+perusteella+1,23%+nousu+jos+oikein+muistan.+Tuohon+hinnat+vaikuttavat+80%+ja+palkat+20%+eli+eläkkeet+seuraavat+niin+palkkojen+kuin+hintojenkin+kehitystä+sovitulla+tavalla.
Et+sitten+ole+huomannut?
Et siis ansainnut edes omaa eläkettäsi tuon enempää, ja nyt elät sitten sosiaalituen turvin! Häpeäisit!
Mutta miksi et vieläkään kertonut syytä, miksi olet niin katkera pienimpiä eläkkeitä saavien eläkekorotuksille. Eivätkö he myös ansaitse lisää, kun kaikki hinnatkin jatkuvasti kuitenkin nousevat?
Monelle heistä kun sairaudet, lasten saaminen yms. ovat aiheuttaneet pitkiä työttömyysaikoja. Pitääkö heitä mielestäsi rankaista iankaikkisesti näistä, useimmiten suunnittelematta tulleista työttömyysjaksoista?
Työeläkevakuutuksen turvin! Tuo eläke perustuu maksettuihin eläkevakuutusmaksuihin ja se on ainoa reilu keino siihen hommaan.
Ei kannata työtön vaan aina on mentävä mihin hintaan hyvänsä jotta edes hieman eläkettä karttuu ja jos olet aikaansaava niin kyllä saat ansaittua palkkaakin, se on varmaa!
Hei, kannustetaan ROPOa yhteistyöhön TYÖVÄEN presidentin rinnalle.
Kiitos. Uuta korotusta osotan taas ensi vuoden alussa.
Kiitokset täältäkin Punavuoresta. Jatkakaa smaan malliin.
Kaikki eläkkeet ovat tulleet ajallaan ja nyt vieläpä korotettuna, Kiitos hallituksen!
Elämääme helpottuu.
Hallitus tekee hallittuja päätöksiä.
Odotettu korotus. Kiitos.
Ei ole ihme. Kymmenen vuoden KOKomuspainajainen leikkauksineen on ohi.
Huomaat kun lasku lankeaa!
Orjatyöt on jo lopetettu AY-liikkeen toimesta. Ja kansa kiittää!
Mitkä orjatyöt?
Vain kommunismiin pyrkivissä maissa harjoitetaan orjatyötä. Esimerkkinä jo kaatunut NL työleireineen ilman työsuojeluvaltuutettua.
Juttua on myös kuulunut niin Kiinasta kuin pohjoisemmasta osasta Korean niemimaatakin.
Eikö noissa komuloisten paratiiseissa sitten ole edes ay mafiaa tilannetta valvoimassa?
Kerro kun katsot asioita tuntevasi!
Meillähän voit tehdä tarjouksen työnantajalle siitä mihin hintaan mitäkin katsot voivasi suorittaa. Jos se ei sovi niin aloita itsenäisenä urakoitsijana eli yrittäjänä jolloin saat sen mihin todella kykenet eikä muu taho vie mitään kuin verottaja!
Ei kannata lähteä ay mafian kelkkaan koska se estää sinun noususi monella taholla kuten ansioissakin!
Mitkä orjatyöt?
Vain kommunismiin pyrkivissä maissa harjoitetaan orjatyötä. Esimerkkinä jo kaatunut NL työleireineen ilman työsuojeluvaltuutettua.
Juttua on myös kuulunut niin Kiinasta kuin pohjoisemmasta osasta Korean niemimaatakin.
Eikö noissa komuloisten paratiiseissa sitten ole edes ay mafiaa tilannetta valvoimassa?
Kerro kun katsot asioita tuntevasi!
Meillähän voit tehdä tarjouksen työnantajalle siitä mihin hintaan mitäkin katsot voivasi suorittaa. Jos se ei sovi niin aloita itsenäisenä urakoitsijana eli yrittäjänä jolloin saat sen mihin todella kykenet eikä muu taho vie mitään kuin verottaja!
Ei kannata lähteä ay mafian kelkkaan koska se estää sinun noususi monella taholla kuten ansioissakin!
EK-mafiaan uskominen on pistänyt nyt kymmenet tuhannet yrittäjät työttömiksi, jotka itkevät valtiolta vastikkeetonta työttömyyskorvausta. Miksi he eivät tarjoa palvelujaan/tuotteitaan sellaiseen hintaan, että kauppa käy?
EK-mafian opeilla päätyy siis heti valtakunnan loiseksi pienenkin vastoinkäymisen edessä!
Perustele EK mafiasi! EK ei kiristä eikä uhkaile enkä usko sen yhtäkään yrittäjää konkurssiin johtaneenkaan.
Sinä sekoitat sen ay mafiaan jonka mafiamaisuuden olen ainakin 10 kertaa jo todistanut ja josta te pölvästit olette lähteneet mafisilmaisua matkimaan. Jo se kertoo millaisia pölvästejä te olette. Mitään ette saa aikaan ettekä edes ymmärrä lukemaanne vaan olette ihka typeryyksiä!
Et siis ymmärtänyt lausettakaan kirjoituksestani vaan aloitit heti persumaisen muiden solvaamisen.
EK-mafiaan uskovien yrittäjien moraaliton ja työläisvihamielinen asenne on tullut tiensä päähän. Ja juuri heidän tukemisensa onkin nyt väärin tehty valtiolta. Samat keinot vaan käyttöön joita EK on aina työttömille tarjonnut. Keppiä ja orjatyötä.
Tyypillistä komuloisuutta tuo sinun räyhäsi! Pitäisi uskoa johonkin mitä ei ole! Se on kuin uskoisi kommunistiseen paratiisiin, josta uhottiin vielä -50 luvulla ja ehkä osin -60 luvullakin.
Kuten olen kirjoittanut niin ay mafia on ja valitettavasti pysyy mutta EK mafia on vain märissä unissasi. Et ole kyennyt sen olemassa oloa luotettavasti ja uskottavasti perustelemaan. Minä kun olen jo ainakin 10 kertaa tehnyt sen ay mafian osalta!
Sanonpa vaan, jos komucoronan tappioita ei korvata yrityksille saa koko vasemmiston ja sen lellikin ay mafian haudata suohon, koska ne eivät kykene mihinkään jos kyse on hyvinvoinnin luomisesta mutta kurjuutta ja tyhjää menoerää sieltä pukkaa.
Onhan komucorona kiinalaisten aateveljienne aikaansaama yritys läntisen hyvinvoinnin karille akamiseksi, joten olette sen velkaa meillä oikeille ja ajatteleville ihmisille.
EK jäsenineen kyllä tarjoaa työttömille työtä kunhan he alkavat reaalisen palkkapolitiikan jossa jokainen ansaitsee palkkansa henkilökohtaisesti!
Ala ajattelemaan ja ymmärtämään niin elämäsi muuttuu valoisammaksi! Perustele EK mafiasi ennen kuin sillä harhapolulla jatkat!
EK-mafia on olemassa ja voi hyvin. Sitä et vaan pysty äärioikeistolasiesi läpi näkemään tai ainakaan suostu tunnustamaan. Mutta se on se Suomen varsinainen syöpäläinen!
Keppiä, aktiivimalleja, veronkorotuksia jne. vaan loisiville yrittäjille, jotka eivät edes yritä pärjätä hintakilpailulla, vaikka ne entiset ainaissyylliset työntekijät palkkavaatimuksineen on jo potkittu pihalle. Yrittäköön kovemmin, kuten työttömille on aina toitotettu. Työttömyyskorvauksen leikkauskin "auttoi" EK:n mielestä työllistymään. ... Nyt voisi samalla logiikalla yrittäjien yhteiskuntavastuita korottaa, niin alkaisi se kauppakin varmasti käymään.
Aktiivimallit ja veroasiat ovat hallituksen, eivät EK:n työlistalla.
Jos työläinen ei ansaitse palkkaansa niin irtisanominen on ainoa oikea ratkaisu.
Tuyöttömyyskorvaukset ovat liian suuret koska osa porukasta haluaa jäädä niiden varaan. Niitä pitäisi alun jälkeen tiputtaa todella runsaasti. Siihenkään ei EK:ta tarvita, sekin onhallituksen listoilla.
Jos lähdetään yhteisvastuuseen niin ainoa joka siitä on koko ajan lintsannut on ay mafia veroparatiisi tileineen!
Kun yritykset nyt kustantavat koko yhteiskunnan, niin mitä vielä pitäisi lisätä tuohon listaan yritysten kannettavaksi?
Mitä yhteiskunnan kustantamista se yrittäjältä on kun valtiolta ollaan vinkumassa avustuksia? Pelkkiä komuloisia ja super-luusereita kun eivät pysty osaamistaan edes myymään. EK-mafian kannattajat ovat valtiomme syöpä!
Mistä muualta yhteiskunta saa rahaa kuin yrityksiltä? (ei mistään)
Paljonkohan puolueet maksavat? vai maksetaanko niille? (puoluetuet)
Paljonko ay mafia maksaa? Vai maksetaanko sille? (ei mitään)
Yritysmaailma tuottaa joka sentin yhteiskunnalle, ei ole muita lähteitä, jos lainoja ei lasketa mutta nekin on maksettava aikanaan noilla yritysmaailman tuotoista yhteiskunnalle virtaavasta rahavirrasta.
Yritykset maksavat tuloksesta, yritykset maksavat työntekijöiden vero-osuuden, yritykset maksavat alvit ja kaikki palkkasivukulutkin rahoitetaan edellä mainittujen lisäksi yritysten kassavirrasta poikkeuttamalla. Äläkä unohda, että ilman tuottavia yrityksiä et sinäkään saa palkkaa etkä saisi edes sossun rahaa saatikka KELA:nkaan apuja. Kaikki tulee yrityksiltä ja jos ne ovat syölää niin mikä syövän elätettävä sinä olet? Et edes jaskaa!
Massamme on vain yritysten toiminnan tuottamaa varallisuutta, mikään muu taho ei sitä toistaiseksi ole kyennyt tuottamaan!
Jos et nyt ymmärrä, niin olet oikeassa jos vaivut epätoivoon!
Kun kommunismi nyt komucoronan avulla on tehnyt epätoivoisen yrityksen lännen hyvinvoinnin kaatamiseksi on juuri oikein, jotta yritykset saavat osan tuottamastaan avuksi koska jos yrityksiä kaatuu liikaa niin sitten olemme pulassa.
Kommunismia ja komuloisia on Suomessa niin vähän, että heidän syyttelynsä jokaisesta asiasta on jo naurettavan persumaista populismia. Äly hoi!
Yrittäjien tukeminen on väärin jos kerran työttömienkin tukeminenkin on. Ja sitähän olet toitottanut täällä vuosikymmenet!
Niin sinä luulet, julkikomuloisia ei ehkä niin suurina joukkoina esiinnykkään mutta piilokomuloiset joita nyt on jopa hallituksessa ministereinä, niitä on liikaa. Se sosialismi kun aina lopulta pyrkii kommunismiin!
Yrittäjiä tuetaan aika vähän, yrityksiä enemmän mutta laiskuri työläisiä tuetaan oli komucoronaa tai ei. Se on ongelma!
Komucorona ongelmahan ei ole yritysten tänne tuomaa vaan se on sosialismin synnyttämää Kiinassa, viimeinen yritys saada lännen hyvinvointia poljettua alas, jotta sosialismia ja kommunisia olisi helpompaa ujuttaa joukkoomme.
Komucoronasta ja komuloisista kirjoittelemalla osoitat vaan olevasi täysi oikeistopelle, joka ei pysty muuhun kuin lahtari-ajan semantiikkaan. Äly hoi!
Jopa laiskuri työläinen pystyy perustamaan yrityksen, kuten on nyt nähty. Sosialismia ja varsinkin kommunismia Suomessa on vain änkyräporvarien sairaissa mielissä.
Corona virustauti on kommunistien aikaansaama kommunistisessa Kiinassa, miksi se eiolisi komucorona? Perustele!
Kommunisti on aina ollut loinen joka himoitsee muiden ansioita ja säästöjä, eikös se kerro kommunismin kannattajien luonteen loismaiseksi vai kykenetkö muuta väittämään kaikkien ryöstöjen eli kansallistamisien jälkeen? Kommunisti on siis loinen, komuloinen!
Jos haluat lahtareista kirjoittaa niin juuri kommunistit ovat olleet viimeisen vuosisadan aikana pahimpia lahtareita niin Neukkulassa kuin Kiinassa kuin Kambotseassa kuin Pohjois-Koreassakin muutamia mainitakseni.
Miten perustelet laiskurityöläisen kykenevän saamaan yrityksen tuottavaan toimintaan sillä muutoin se ei kauaa pystyssä pysy. Ei kannata edes yrittää selvitä tyyliin, työläiset sen saavat toimimaan, koska työläiset tekevät vain mitä yritys heille työksi järjestää. Miten siis laiskuri pärjää yrittäjänä?
Sosialismia ja kommunismia on valitettavasti ay mafian toimissa ja juuri tuo osa työelämästä saa aikaan suuret työttömien joukot!
Meillä ei ole porvareita sen enempää änkyrällä kuin ilmankaan, vaan ainoastaan työläisiä joilla vain tehtävät eroavat toisistaan. Osa kykenee jopa teillekin saamattomille töitä järjestämään monesti tappiokseen.
Se sinun porvarisi on vain komuloisten sairaan mielikuvituksen tuotetta, siitä on tehty virtuaalivastapuoli koska virtuaalisena se ei edes sano vastaan. Kerro minulle edes muutama joiden verotiedoissa on ammattina porvari! Ei siis porari!
PorvariCorona olisikin parempi ilmaus tälle pandemialle, koska sehän on toteuttanut porvarien ikiaikaisen toiveen, eli palkanmaksun lopettamisesta työläisiltä.
Nythän juuri ne laiskat ja/tai kelvottomilla yritysideoilla ja/tai orjatyövoimaan perustuvat komulois-yrittäjät paljastuivat. Käsi ojossa heti valtion suuntaan kun kauppa hieman notkahtaa. Myisivät tuotteitaan/palvelujaan sellaiseen hintaan että kauppa käy!
Jopa peruskouluikäiset lapset ymmärtävät porvarin ja työläisen eron mutta sinä et!
No sehän vaatii tietyn älyn määrän! Ja toisaalta enhän minäkään haluaisi itseäni kutsuttavan porvariksi, saati änkyräporvariksi.
Palkanmaksun? Mitä sinä sillä tarkoitat? Oletko ollut työssä? Mitä olet saanut aikaan myytäväksi asti, jotta olisit sen palkkasi ansainnut? Palkan pitää olla ansaittua sillä muutoin se on ane!
Yrityksistä lähes jok'ikinen toimii kassavirralla sillä muuta rahanlähdettä ei ole. Jos asiakkaat kaikkoavat niin mistä kuvittelet kassavirran tulevan? Se on komucorona kun estää yritysten tuottavan toiminnan ja se taas on este palkanmaksulle, joskaan kaltaisesi komuloinen tuskin ymmärtää talouden toiminnan lakeja!
Se mihin hintaan mitään voi myydä on riippuvaista siitä paljonko palvelun tai tuotteen tuottaminen kaikkiaan vaatii kustannuksia. Niistä saa paljon halvempia jos sinäkin alat tehdä työtä ilman palkkaa mutta silti yrityksen on saatava omansa eli katteensa koska muutoin ei ole yritystä kauaa!
Ei ole porvareita kuin komuloisten märissä unissa. Meillä täällä maailmassa, siis oikeassa maailmassa, on pelkkiä työläisiä joskin erilaisissa ja eriarvoisissakin tehtävissä!
PorvariCorona kurittaa onneksi myös komuloisyrittäjiä, jotka makoilevat vaan laiskoina sohvillaan ja odottavat seuraavaa valtion tukea tulevaksi.
Suurin osa yrittäjistä onkin porvariloisia, joka on ilmaus laiskasta porvarista, joka pyrkii keinottelemaan voittoja itselleen orjatyöllä ja vilunkipelillä. Ja juuri ne ovat nyt käsi ojossa vinkumassa avustuksia valtiolta.
Sosialismia, kommunismia ja komuloisia Suomessa on vain dementtien änkyräporvarien sairaissa mielissä.
Et sitten kykene mitään omintakeista kertomaan tai edes keksimään vaan pitää peesata muita.
Ei ole kovinkaan helposti edes löydettävissä komuloisyrittäjiä koska heidän uskonsa sen kieltää.
Viimeisen sadan vuoden aikana vain kommunismi on käyttänyt orjatyötä, muut siihen eivät enää alentuneet!
Valtion tuella sohvilla makoilevat yrittäjät ovat varmasti komuloisyrittäjiä! Ihan omien sanojesi mukaan.
Orjatyön laillistamisen perään koko olemassaolonsa ajan pyrkinyt EK-mafiaporukka ansaitsisi kaikki PorvariCoronan.
Opettele ymmärtämään lukemaasi!
Opettele uskomaan komuloisyrittäjien laiskuus ja ahneus koska se on jo todistettu!
Kerro meille vaikka vain 5 komuloisyrittäjää!
Heidän pitää olla kommunisteja tai tpoimia kuten kommunisti toimii eli olla pääoman vihollisia. Heillä pitää olla toimiva tuottava yritys tai että se ainakin oli ennen komucoronan hyökkäystä!
Laitappa listaa!
Business Finlandin ja Ely-keskuksen tukien saajista voit aloittaa. Valtion vihollisiahan tuollaiset verovaroillamme pystyssä pidetyt komuloisyrittäjät ovat!
Ilman todistamista ei mielipiteestäsi ole edes vitsiksi!
MIES teki.
Petteri tukee. Hyviä asioita tapahtuu.
Petteri ei voi enää vastustaa.
Orpous hämmentää.
Tuemme.
Peter hankki uudet silmälasitkin.
Nousee nousemistaan.
Hei, petterit yrittää iliman yritystä.
Petteri kaatoi hallituksen.
Petteri tukee. Hyviä asioita tapahtuu.
Huikeeta!
Odotan taas vappua.
Sanansa mittainen mies.
Vaikeana aikana toteuttaa lupaamansa.
Sanansa mittainen mies.
Tekee, mitä tavoittelee.
Ei täyty Antin lupaukset alkuunkaan. Jos työeläke on 1226 e/kk (parisuht.), niin korotus on pyöreä nolla! Ongelmana on "Kelaveivi", kansaneläkkeen muunto takuueläkkeeksi. Tämä johtaa tasaeläkkeisiin.
Kansaneläkettä on muutettu takuueläkkeeksi nyt 9 vuotta, ja jos tätä kelaveiviä jatketaan 21 vuotta, niin 1350 e/kk työeläkekertymä on käytännössä nollan arvoinen, takuueläkkeellä saa saman! 1350 euron eläkkeeseen on paiskittava 2250 e/kk palkalla 40 vuotta töitä!
Jo tällä hetkellä mahdollisesti joka neljäs palkansaaja tulee saamaan tasaeläkkeen, eli minimieläkkeen. Eläkemaksut on kuitenkin maksettava, vaikkei mitään vastineeksi saakaan.
Eihän näin voida jatkaa. Joko täysi kansaneläke (592e) takuueläkkeen tasolle tai sitten työeläkejärjestelmän sisällä on tehtävä myös "veivejä" (takuutyöeläke), jos haluamme säilyttää edes jonkinlaisen ansioihin perustuvan eläkejärjestelmän kaikille, eikä pelkästään suurituloisille !!!
Kerro nyt mitä se Rinne sai aikaan kun minullekin työeläkeläisenä on tullut ainoastaan se indeksin mukainen korotus. Kauanko vielä pitää odottaa sitä Rinteen lisäkorotusta?
Vai onko Rinteen korotus eläkkeeseen vain imaginaarinen uskon asia?
Ahneudellasi ei ole mitään rajaa!
Sietäisi hieman perustella jos heittelee noita verbaaliulosteita!
Mitä ahneuteen viittaavaa on jos siinä, että osaa hoitaa taloutensa sinua paremmin?
Ahnehdit ja kadehdit sellaisia etuuksia, joihin sinulla ei oikeutusta. Porvarien perisynti.
Olen ansainnut kaiken mitä halajan, en saa muita etuisuuksia kuin mitä olen itse ansainnut, en sitten -60 luvun jolloin työni aloitin!
Yllä juuri itket sitä, ettet ole saanut Rinteen "lisäkorotusta" = ahneus ja kateus.
Missähän sitä itkin? Minä vain kerroin ettei sitä ole näkynyt vaan ainoastaan se indeksin mukainen korotus tulla tupsahti!
Kun te komuloiset jäätte tappiolle niin alatte yleensä suoltamaan sitä pravdaanne eli silkkaa jaskaa!
Ja vieläkin näköjään porvariloista itkettää ... hehe
Oisko PorvariCorona iskenyt extyöloiseen?
Aina löytyy jälkiviisaita.
Oppositiokin tuki hallituksen esitystä.
Siis mitä esitystä? Minähän vain kerroin indeksin mukaisesta noususta eläkkeessäni.
Kun lähdet keskusteluun on syytä hieman kaapaista syvemmältä mistä kirjoitat!
Tottakai, kun oli pakko.
Hyvä aikaistus.
Pitää antaa lisää.
Hyvä aikaistus.
Uskoisi narinan loppuvan.
Kyllä korotuslinjaa on jatkettava.
NÄÄ SATASEN LUPAILIAT PASKAA PUHUVAT IDIOOTIT PITÄÄ JALOISTA ROIKOTTAA RAVISTELLA LUPAUKSET TASKUSTA JA MUUTENKIN OPPIA ANTAA KOVALLA KÄDELLÄ. TAUTI KUN PAHENEE LÄÄKKEET KOVENEE.
"RAJAT KIINNI"-lupailevat persut saivat haalittua hallitusaikanaan tänne yli 100 000 mamua elätettäväksemme. Siinä sitä petturuuden mallia muille puolueille!
Paljon sai Antti aikaan lyhyessä ajassa.
Paljon sai Antti aikaan lyhyessä ajassa.
Monet siitä yllättyivät.
Petter yllättyi täysin.
Antti ansaitseekin kiitoksen.
Kiitos Antti!
t. Extyökkäri
Eduskunta hyväksyi yksimielisesti.
Antin ohjelma toimii ja eläkeläiset kiittää. Vain puskistahuutelevat luuserit vinkuu ...
Luottamus kasvaa.
UUSI NORMAALI. Lupaukset pidetään.
Eläkeläiset ovat kiitoksen velkaa Antille!
Kyllä on väärä mies Suomen politiikkaan ! Sählää vieläkin taka alalla sais lopettaa politiikkaan sekaantumisen niin kaikki olis paremmin !
Älä puhu paskaa. Minä ainakin olen kiitollinen Antille.
t. TyöeIäkeIäinen
Kaikki rehelliset eläkeläiset kiittävät Anttia eläkkeen nostosta!
Minäkin kiitän. Kiitos!
Kiitos
Saatu on
Luotto on
Kaikki eläkeläiset kiittävät Anttia! Jopa porvarieläkeläiset.
SDP:n kannatus kasvaa jatkuvasti. Osasyynä Antin rehti toiminta eläkeläisten tukijana!
Antti on mainio.
Ottakaa mallia.
Rikas kokoomuseliitti ei rakasta Anttia. Miksi?
Kokoomuseliitille rakkainta on vain raha ja mammona.
Antista olisi pitänyt tehdä valtionvarainministeri! Vanhanenhan on maatalouskommunisti pahimmasta päästä!
Nyt Peteriä harmittaa.
Vauhti on hyvä.
Kokomuksen aiheuttama kuoppa on syvä.
Ahdingossa on paljon väkeä.
Taas sain kuun vaihteessa korotetun eläkkeen Antin takia. Kiitos kovasti Antti jos luet tätä palstaa.
Onko eläkeläisten ilo pois Petteriltä?
Petteri kadehtii jopa pieneläkeläisiä kokoomustyyliin.
Antti Rinne tullaankin muistamaan duunareiden ja eläkeläisten etujen puolustajana - hienoa!
Antti on aikamme sankari!
Antti onkin mies eikä mikään ahne kokkare!
Myös me työttömät kiitämme Anttia aktiivimallin kumoamisesta. Kiitos!
Kaikki rehelliset työläiset kiittävät Anttia kiky-tuntien poistosta. Kiitos Antti!
Naapurin Anttikin kiittelee kaimaansa. Eläkekin kuulemma nousi. Että sillai.
Käteen voi jäädä joku 15euroo ja vappu satasta ei tule kuten marin sanoi.
Oikeistopojulle ei tule yhtään mitään eläkettä, joten turha haikailla ... hehhehe heheheh
Tai no ehkäpä mieliasairaseläkettä kenties ... ?
Antti saa täydet pinnat.
Korona saattaa hieman jaruuttaa.
Alkuperäinen suunnitelma toteutuu.
Antti teki, minkä lupasi.
Kokoomusta ottaa päähän, kun 700 000 eläkeläistä sai korotuksen. Jos kolmanneskin heistä äänestää seuraavissa vaaleissa SDP, niin SDP on kaksi kertaa suurempi kuin seuraava puolue, joka sekään ei ole KOK.
Kansaneläkettä nostettiin vuoden 2020 alusta 34 eurolla kuukaudessa ja takuueläkettä 50 eurolla kuukaudessa, joten osa Antin lupauksesta on jo saatu. Loppuja joudutaan odottamaan, sillä Korona on leikannut/viivästyttänyt monta muutakin tarpeellista asiaa.
Minä eläkeläisenä kiitän Antti Rinnettä pienestä, mutta minulle erittäin tarpeellisesta korotuksesta. Kiitos!
Antti Rinne on tavallisen kansan puolella, niin kuin koko SDP.
Ei ole mitään vaikeutta miettiä, mistä puolueesta valitsen edustajani tulevissa vaaleissa.
Itse valitsisin vielä askelen vasemmalle mutta hyvä noinkin.
Tavallisen kansan puolella???
HAHAHAHAHAHAHA tää saa ehdottomasti 'Toistaiseksi paskin vitsi' -tunnustuksen :)
Vitsi rasistien mielestä, mutta ei kansan.
Mitalin arvoinen suoritus.
Eläkeläisten ilo riittää.
Kelpaa käydä pystypäin.
Paketti makkaraa kaupasta Antin ansiosta!
Voita leivälle tänäänkin, kiitos Antin.
Hevonkukkua tuollainen selittely. Äitini ex-laboratoriotutkijana osaa matematiikkansa. Hän laski todellisen eläkekorotuksen, joka oli n. 8 euroa/kk. Vähemmän älykkäät näkee vain yksittäisen numeron ja hehkuttelee sitä, eivätkä näe sitä, että kun yhdestä päästä luvataan ja annetaan, niin toisesta päästä otetaan annettu takaisin.
Kansaneläkkeeseen tuli tosiaan n. 50€ korotus. Hyvää työeläkettä nauttivalle exlabrahutkijoille ei olekkaan luvattu, eikä ole tarpeenkaan tuon isompaa korotusta. Eli kannattaisi tutkia vielä paremmin, niin asiat selkiytyisivät hölmömmillekkin.
Puhut pötyä. Sipilä leikkasi kansaneläkettä 20e ja Rinne nosti 34e ,eli kansaneläkkeeseen on tullut tasokorotusta ruhtinaalliset 14e .
Edellinen korotus oli 12 vuotta sitten!!!
Kokomus olisi korottanut eniten.
OPPOSIITTIOssa POPULISTIkorotukset ovat korkeita.
Varmasti tulee myös oikeudenmukaisuuden vuoksi äitiyspäiväraha ja vanhempain yhtenäistämisesitys.
Sillä ropisee ääniä.
Antti on eläkeläisten asialla edelleen.
Antti ansaitssee tunnustusta.
Nopeaa toimintaa.
Kiitokset täältäkin.
Pienistä pidetään huolta.
Eläke on verotettavaa tuloa. Silti Antinkin antama lisäraha auttaa.
Antti auttaa aina.
Antti on oikea työmyyrä.
Kyllä kelepovaa olla demari.
Hei, tehdään niin kuin puhuttiin.
Petterit ovat orpoina.
Kokmuksen oikia siipii perustamassa uutta puoluetta. Onkohan AH sen puhis?
Mentoritkin kiittelevät Antin saavutuksia!
Petterit hämmästyivät.
Lepämaki kaisteli-. ellei ollut juonessa
Orpokin hämmästelee kateellisena Antin osaamista.
Mikähän eläkeläinen on saanut korotuksen minä sai 70 vähemmän käteen ja kokajan
eläke leikkautuu lopttakaa tyhjän puhumibe
Ja silti alakoulu on edelleen kesken...?
Petterille se ei riitä.
Antti onkin MIES, joka ei halua kaataa hallitusta!
Eläkeputkessakin olevat kiittävät Anttia siitä, ettei eläkeputkea katkaista.
Aivan, hyvä Antti. Ja Susanna kosket nyt töihin ei ne työt kiven alla..
Antti onkin nopea.
Ropo odotti enemmän.
Populismia Ropon odotukset.
Antti ei piruile eläkeläisille, kuten orpopiru. Antti järjesti eläkeläisille lisää fyffee ...
Antti muistetaan tekijänä.
Saan eläkettä vajaa 800 €/kk enkä ole nähnyt Rinteen Vappu-Satasesta
vilaustakaan, Viiskymppisestä vielä vähemmän.
Kaikki pitää selvänä, että tuo on tyypillistä sosialistista kusetusta
KOKOMUSryöstö sähköverkkojen myymisestä tulee moninkertainen menetys KAIKILLE . Onko se OIKEISTOKUSETUSTA ?
Kiittävät myös niitä tahoja, jotka antoivat lähtöpassit pääministerin paikalta.
Historiallinen teko.
Lupauspiti. Opposiittiossa hiki.
Antti auttoi vaikeassa tilanteessa.
Tattista.
Mun veljen lapsi sai 100 000 e ja mun lapset tekee hänelle yrityslaajennusta.
Aina saa politiikassa luvata ja Antti osasi ostaa ääniä fiksulla tavalla.
KOKomuskin kiitti.
Kannatus nousee.
Ansaittu nousu.
Tuo 50 euroa on keskimääräinen kaikkien eläkkeiden korotus (brutto)... Isot eläkkeet ovat nousseet huomattavasti enemmän ja pienet taas vain muutamia euroja...
Vappusatanen oli Rinteen lupaus, että pient eläkkeet nousisivat nettona 100 euroa, siis että kuukaudessa niistä jäisi 100 euroa puhtaana enemmän käteen. Lupaus vappusatasesta ei ole toteutunut...
Eiköhän sille käyttöä löydy, kun elämisen kustannukset bensoineen ja sähkön hinta jatkaa nousuaan kiihtyvällä vauhdilla.
Etelä-Euroopalle luvatut miljardit maksetaan verorahoilla.
Sdp rikkoi lupauksen törkeästi.