Mitä järkeä on pitää yllä pikkukoulua, kun parinsadan metrin päässä on suurempi ja modernimpi koulu? Vanhemmat voivat samalla vaivalla kuskata tila-autoillaan ja mersuillaan ne mussukkansa Seminaarille kuin Myllymäkeenkin. Ei se matka isoa mutkaa tee. Vähemmän tulisi kolareita Myllymäenkadun ja Ahokadun kulmassa, kun siinä koulun kulmilla kaahailu on ihan järkyttävää koulun alkamisen aikoihin.
Toisekseen Myllymäen koulu on kautta aikojen ja vieläkin järkyttävä koulukiusaajien pesäke. Opettajat ovat kai kuuroja ja sokeita.
Toisekseen Myllymäen koulu on kautta aikojen ja vieläkin järkyttävä koulukiusaajien pesäke. Opettajat ovat kai kuuroja ja sokeita.
Vastaukset 20
Vanhimmat
Eikös kokoomuslaisilla ollut joskus unelma tälläisestä neuvostoliittolaisesta suurkoulusta, jossa mm. kiusaamisongelmat ja syrjääntyminen olisi vähäisempää, koska siellä kävisi myös hieman paremmilla geeneillä varustettuja menestysoppilaita, jotka ohjaisivat huonompaa ainesta nykyajan tarpeisiin positiivisuuteen yhdessä tekemiseen ja menestymiseen. Kaikilla olisi todellakin siellä samat mahdollisuudet huonommallakin aineksella viereisessä pulpetissa (jos sellaisia edes enää siellä käytettäisiin) menestynyt lapsilisänsäkin rajastoihin lyönyt tuutori mukana paritöissä
Ne "paremmilla geeneillä" varustetut menestysoppilaat ovat aina olleet niitä pahimpia heikompien, arkojen, ujojen ja köyhemmistä oloista lähteneiden oppilaiden sortajia ja kiusaajia. Tiedä niistä geeneistä sitten, mutta epäilen, että vanhemmillakin on samat arvot ja lähtökohdat? Samat "parempien geenien" vanhemmat istuvat nyt keskustelutilaisuudessa Myllymäen koululla puolustamassa omaansa ja jälkeläistensä reviiriä. Lehtikuvasta tunnistin aika monta ns. "parempien geenien" vanhempaa.
Sen vaan tiedän, että koulussa on sellaisia nujertajia ja pilkkaajia, jotka katsovat esim. kaverinsa pukeutumista päästä varpaisiin ja pilkkaavat ja nauravat. Lapsi itkee kotona iltakaudet, meillä kun ei ole varaa merkkivaatteisiin eikä muihinkaan kalliisiin harrastuksiin.
Näinpä... Ja vanhempien paukut ei riitä tajuamaan sitä. Opettajatkin näiden talutusnuorassa. On nähty tuhansia kertoja jo aiemmin pienissä kyläkouluissa. Ja omaa kokemusta on jo lakkautetusta pienemmästä koulusta. Eriarvoisuus suurinta näissä pienissä kouluissa joissa vielä sekoittuu sijainnin takia rikkaat ja ei niin rikkaat. No ehkä taustalla on myös pelko että oma lapsi joutuu kiusatuksi isossa koulussa. Parempi että ne on täällä pienessä itse kiusaamassa muita, kun iskä ja äiti pystyy helpommin vaikuttamaan kenen lauluja lauletaan. Kiinni tämä koulu.
Totta puhut.
Ehkä kannattaa lakkauttaa se venelakalla, niin kestää paremmin kosteutta...
Muutaman jääkiekkopomon mukulat käy sitä koulua, sen takia sitä ei saa lakkauttaa. Kaupunkilaisten enemmistö ja kaikkien kaupunkilaisten järki sanoo toisin. Viekööt jääkiekkopomot luksusautoillaan ne muksunsa muutamaa sataa metriä kauemmas isompaan ja kustannustehokkaampaan kouluun. Tulisi halvemmaksi meille syrjäkyläläisillekin.
Niin mutkun...
Persut on mielenkiintoisia tuuliviirejä. Ensin ollaan kovasti vastaan suuria kouluja, moititaan kapungin tekemiä sopimuksia ja itketään siitä kun koulut ovat retuperällä. Sitten ihan kuin salaman iskusta ollaankin täysin päinvastaista mieltä. Kummaa väkeä...
Kyllä. Ehdottomasti laukkautetaan. Lapsetkin käy ennemmin uudessa isossa hienossa koulussa kuin tollasessa ahtaassa paskassa. Ainoot ketkä sen haluaa säilyttää on oppilaiden vanhemmat ettei vaan joudu tekemään mitään. Pääasia että saa maata sohvalla eikä tartte liikahtaa kun lapset lähtee kouluun. Laiskuutta.
Oppilaita ei kannata laukkauttaa, kuten ei kouluakaan. Sen sijaan hevosia voi laukkauttaa. :-) Oikeinkirjoittamiseen kannattaa kiinnittää huomiota. :-)
No ei yhtään mitään järkeä.
Vitoset ja kutoset voisi siirtää joko seminaarille tai uuteen Kaurialan yläkouluun. Sitten Myllymäki remonttiin ja Tapola myyntiin. Tapolaan tehtiin aikanaan säästöremontti. Se tehtiin palkattomien kesäharjoittelijoiden voimin ja mm. seinälevyt kiinnitettiin suoraan hirsiseiniin, vaikka määräysten mukaan hirsiin ei suoraan saa kiinnittä mitään vaan aina täytyy koolata. Rakennus ei täytä koulun vaatimuksia. Varsinaiset koulurakennukset jäisivät siten esiopetuksen ja 1-4 vuosien käyttöön. Näin kaikki hyötyy. Lapset saavat lähikoulun, isommat saavat laadukkaamman opetuksen isommassa koulussa valinnaismahdollisuuksineen ja erikoisluokkineen. Koulun tärkein tehtävä on opetuksen laatu. Ei suuret säästöt tai vanhempien päähänpinttymien toteuttaminen.
Seminaarin kouluun siirtyminen olisi toisaalta aika historiallinen tapahtuma Hämeenlinnassa, sillä se olisi varmastikin ensimmäinen miljoonahankinta, joka tulisi täydellä teholla käyttöön
Mihin arvopohjaan Myllymäen koulun säilyttäminen perustuisi?
Tyhmyyteen.
Ehdottomasti säilytettävä. Hyvää ja toimivaa koulua ei tule sulkea joidenkin luuserien katkeruuden ja kateuden vuoksi.
Koulut on vaihdettu parkkitaloihin. Kokoomuslaista. Jos ette halua betonilla täytettyä keskustaa ja miljonäärivuokraajien super koulua älkää äänestäkö kokoomusta.
Ehdottomasti lopetettava. Ei tarvita, kun parempi koulu löytyy Turuntien toiselta puolelta 200 metrin päästä.
Mutta kun näitten Hämeenlinnan hyväosaisten lapsille pitäisi opettaa tienylitys.
Eihän ne osaa edes kävellä, kun isukit kuskaa autoilla joka aamu ja mummit ja papat hakee autoillaan iltapäivällä. Ei sitä silloin pysty millään Turuntietä ylittämään, eihän ne ymmärrä liikennevaloistakaan mitään. "Millä välillä titä taa mennä ylitte, punatella vai vihleellä?"