Onko kokemuksia tuommoisista paketeista, joilla voi kotonaan todeta kilpirauhasen vajaatoiminnan? Ei jaksa lähteä joka vaivaa arvauskeskukseen selittämään..
Itsetestaus
2
100
Vastaukset
- Anonyymi
Yksityisen kautta voi käydä verikokeissa ilman lääkärin lähetettä (mm Synlab, ja nykyään isot terveystalotkin mainostavat verikokeita ilman lähetettä). Jos arvosi ovat selkeästi viiterajojen ulkopuolella, voit itsekin periaatteessa "diagnosoida" vajaatoiminnan. Ja monesti perus-lääkärin tietämys kilpirauhassairauksista on samaa tasoa kuin googlettamalla selviää. Tai itse asiassa vähemmän, katsovat monesti vain viitearvoja, eivätkä tiedä esim sitä, että tyroksiinia syövällä TSH:n pitäisi olla lähellä yhtä.
Mutta onhan tietysti ehdottomasti suositeltavampaa käydä lääkärillä. Lääkärin pitäisi kuitenkin osata arvioida kokonaisuutta, ja voihan olla että oireidesi taustalla on ihan joku muu vaiva. Mutta ymmärrän kyllä - lääkärit saattavat vähätellä oireita ja sanoa että oletkohan vain uupunut/huolissasi tai että liikuntaa lisäämällä olo paranee. - Anonyymi
Itse en ole kilpirauhastestiä tarvinnut, mutta olen kuitenkin testannut ensin keliakian sekä sen jälkeen helikobakteerin vastaavanlaisella, itsetehdyllä testipaketilla kotona. Molemmat tulokset olivat negatiivisia.
Keliakian kohdalla olin itse hieman epävarma testituloksesta ( vaikka testi näytti selvästi negatiivista), joten kävin eräässä labrassa testauttamassa itseltäni keliakian. Ei löytynyt keliaikiaa laboratorion laitteillakaan.
Joten, ainakin itse luotan noihin pikatesteihin yhtä paljon kuin labra-tuloksiin. Ei ne toisistaan poikkea, eivät ainakaan kohdallani.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Eli persujen rääkyminen Marinin hallituksen velanotosta oli sitä itseään
"Valtiovarainministeriön mukaan Marinin hallitus lisäsi valtion pysyviä menoja 3 miljardia eikä 11 miljardia euroa." El746344MTV3 - Auerin poika todistaa videolla, miten Anneli pahoinpiteli lapsia!
Kello 10.04 – Ainakin kerran viikossa se löi. Löi muitakin sisaruksia, mutta ei isosiskoa. Nuorinta siskoa en ole nähny415418Orpon hallitus paskoi kaikki hommat
ja "yllätäen" ilmestyi raportti Marinin hallituksen tuhlailusta, raportti tuli kuin TILAUKSESTA.624279NO NIIN! Nyt on sitten prinsessa Sannan sädekehä lopullisesti rikottu
narsistia ei kannata enää kuin ne fanaattisimmat kulttilaiset, jotka ovat myös sitä Suomen heikkoälyisintä sakkia. Kun734142Kansa haluaa Marinin hallituksen takaisin ja Orpon pois
Suomen kansa on nyt ilmoittanut millaisen hallituksen Suomi tarvitsee. "Suomalaisten suosikki seuraavaksi hallituspohja673901Mikä piirre kaivatussa on sinulle se juttu?
Tunnetko kaivattuasi vai onko hän haavekuva, jota et edes tunne? Joskus tää asia ei ole niin selvää.751233- 3281095
- 601060
Onko kaivattusi muuttunut sinä aikana
Kun olet hänet tuntenut? Jos, mihin suuntaan? Mistä epäilet muuttumisen johtuneen?32880Toivotko, että
Toivotko, että hän yrittäisi jutella sinulle? Vai toivotko, että itse voisit mennä juttelemaan?62831