Miten päästä syömishäiriöosastolta

Anonyymi

Olen alaikäinen, syömishäiriöosastolla, ja haluaisin päästä mahdollisimman pian kotiin täältä helvetistä. Olen jäänyt jälkeen opinnoissa ja ikävöin vapautta ja elämää kotona. En halua nostaa painoa yhtään enempää, en ole paljoa alipainoinen, ja kuitenkin aijon laihduttaa HETI kun pääsen kotiin. Miten pääsisin kotiin nopeammin? Onko jotain tiettyjä tapoja käyttäytyä, joita hoitajat tarkkailisivat, ja pitäisivät kriteereinä kotiin pääsylle? Mitä hoitajille kannattaisi sanoa? Valehdella päin naamaa, että ”kaikki on loistavasti, olen valmis kotiutumaan”?
Aika säälittävää tulla tänne etsimään apua mutta olen EPÄTOIVOINEN.

4

212

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Anonyymi

      Lisään vielä, että tankkaan säännöllisesti vettä ennen punnituksia ja urheilen parhaani mukaan. Teen näin koska tiedän että aijon kuitenkin laihtua. On vain parempi ettei tarvitse laihtua niin radikaalisti.

      • Anonyymi

        Sillähän sieltä pois pääset, kun alat syömään ja painosi kohoaa tarpeeksi paljon. et siellä himassakaan kovin kauaa laihduttele, kun joudut takaisin osastolle. Että sillä lailla terveytesi kanssa temppuilet.


    • Anonyymi

      Mulla on vaan sellanen juttu, että olen päättänyt että ennen kuin aloitan sen itsearmon ja terveellisyyden täyteisen elämän, aijon pudottaa tiettyyn painoon asti. En aijo jatkaa elämääni ennen sitä. Lapsellista - tiedän.

    • Hei!
      Tilanteesi on huolestuttava, koska haaveilet yhä laihduttavasi kotiutuessasi. Tämä ei ole hyökkäys sinua kohtaan, vaan aito huolenosoitus voinnistasi!<3 Herää pohdinta, oletko päässyt puhumaan tuntemuksistasi vai onko osastollasi keskitytty pääasiassa vain painon nostattamiseen?

      Todella tärkeää toipumisen kannalta olisi, että pääsisit puhumaan kaikenlaisista ajatuksista syömiseen ja sen ympärillä pyöriviin ajatuksiin liittyen ilman pelkoa syyllistämisestä tai vähättelystä. Valehtelemisella huijaat myös helposti itseäsi ja annat syömishäiriöäänellesi vallan. Se on todella vahva ja vaativa ääni, mutta pinnan alta toivottavasti tavoitat myös sen terveen minän, joka tahtoo voida hyvin eikä olla syömishäiriön pompoteltavana.

      Asian ääneen sanominen voi olla todella pelottavaa, mutta se on askel kohti kokonaisvaltaista toipumista. Älä anna syömishäiriön viedä voittoa!

      Mikäli haluat, olet tervetullut mukaan ja tutustumaan Syömishäiriöliiton ja paikallisyhdistysten toimintaan. Kanssamme voi puhua mieltä askarruttavista aiheista hyvässä porukassa. Emme keskity sairastavaa kohdatessa kokoosi tai ruokailuihisi vaan haluamme tietää, miten voit ja millaisia ajatuksia juuri sinulla nyt pyörii mielessä.

      https://syomishairioliitto.fi/

      https://www.syliin.fi/

      https://etelansyli.fi/

      Terkuin Petra - Lounais-Suomen Syömishäiriöyhdistys

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Päivän Sanna: Nvidia sijoittaa miljardi dollaria Nokian osakkeisiin

      Nvidia merkitsee osakkeet 6,01 Yhdysvaltain dollarin osakekohtaisella merkintähinnalla tavanomaisten toteutumisehtojen t
      Maailman menoa
      64
      5690
    2. Palkansaajilta kupattiin 27,5 mrd euroa työeläkkeisiin

      Jo pelkän himmelin toimintakulut olivat 400 miljoonaa euroa, jolla olisi mukavasti tuottanut myös sote-palveluja hyvinvo
      Maailman menoa
      107
      3575
    3. Suomessa Pohjoismaiden tyhmimmät demarit......aijaijai..

      Lasse Lehtinen sanoo suoraan, että Ruotsissa on fiksummat demarit kuin Suomessa. Ja Tampereella fiksummat demut kuin Hel
      Maailman menoa
      57
      3448
    4. Sanna Marin teki sen, mihin muut eivät pystyneet - sote kerralla maaliin

      Yli 15 vuotta Suomessa vatvottu sote-uudistus meni lopulta läpi Sanna Marinin hallituksen aikana. Edeltävät hallitukset
      Maailman menoa
      5
      2673
    5. Lehtinen: "Oli demareidenkin onni, että valkoiset voittivat sodan 1918"

      Lasse Lehtisen mukaan vasemmalla on radiohiljaisuus hänen uutuuskirjastaan, "Läheltä piti. Kansakunnan hurjat hetket" L
      Maailman menoa
      93
      2672
    6. SDP:n valtuutettu valehtelee koulutuksensa

      SDP:n helsinkiläinen kaupunginvaltuutettu Mahad Ahmed käyttää maisterin titteliä suoritettuaan 60 opintopisteen epäviral
      Maailman menoa
      74
      2530
    7. IL - 100 000 potentiaalista sotilasta pakeni Ukrainasta!

      "Ukrainasta nuorten miesten joukkopako Liki 100 000 asevelvollisuusikäistä miestä on poistunut Ukrainasta parin viime k
      Maailman menoa
      13
      2430
    8. Marinin hallitus hyväksyi soten (105-77) vuonna 2021

      vastaan äänesti Kok, persut, KD, Liike Nyt. Nyt on sitten käynyt niin kuin on käynyt. Pääkirjoitus: Sanna Marin jätti
      Maailman menoa
      42
      2404
    9. Nepotismi jytkyttää porvaristossa

      Taas uutisoidaan, että useampi perussuomalainen kansanedustaja on palkannut oman perheenjäsenensä eduskunta-avustajaksi
      Maailman menoa
      86
      1967
    10. Persut palkkaavat verorahoilla

      avustajikseen lapsiaan ja naisystäviään. Juuso on palkannut avustajakseen oman poikansa. Hänen koulutustaustastaan ei
      Maailman menoa
      341
      1907
    Aihe