Miten päästä syömishäiriöosastolta

Anonyymi

Olen alaikäinen, syömishäiriöosastolla, ja haluaisin päästä mahdollisimman pian kotiin täältä helvetistä. Olen jäänyt jälkeen opinnoissa ja ikävöin vapautta ja elämää kotona. En halua nostaa painoa yhtään enempää, en ole paljoa alipainoinen, ja kuitenkin aijon laihduttaa HETI kun pääsen kotiin. Miten pääsisin kotiin nopeammin? Onko jotain tiettyjä tapoja käyttäytyä, joita hoitajat tarkkailisivat, ja pitäisivät kriteereinä kotiin pääsylle? Mitä hoitajille kannattaisi sanoa? Valehdella päin naamaa, että ”kaikki on loistavasti, olen valmis kotiutumaan”?
Aika säälittävää tulla tänne etsimään apua mutta olen EPÄTOIVOINEN.

4

279

    Vastaukset 4

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Anonyymi

      Lisään vielä, että tankkaan säännöllisesti vettä ennen punnituksia ja urheilen parhaani mukaan. Teen näin koska tiedän että aijon kuitenkin laihtua. On vain parempi ettei tarvitse laihtua niin radikaalisti.

      • Anonyymi

        Sillähän sieltä pois pääset, kun alat syömään ja painosi kohoaa tarpeeksi paljon. et siellä himassakaan kovin kauaa laihduttele, kun joudut takaisin osastolle. Että sillä lailla terveytesi kanssa temppuilet.


    • Anonyymi

      Mulla on vaan sellanen juttu, että olen päättänyt että ennen kuin aloitan sen itsearmon ja terveellisyyden täyteisen elämän, aijon pudottaa tiettyyn painoon asti. En aijo jatkaa elämääni ennen sitä. Lapsellista - tiedän.

    • Hei!
      Tilanteesi on huolestuttava, koska haaveilet yhä laihduttavasi kotiutuessasi. Tämä ei ole hyökkäys sinua kohtaan, vaan aito huolenosoitus voinnistasi!<3 Herää pohdinta, oletko päässyt puhumaan tuntemuksistasi vai onko osastollasi keskitytty pääasiassa vain painon nostattamiseen?

      Todella tärkeää toipumisen kannalta olisi, että pääsisit puhumaan kaikenlaisista ajatuksista syömiseen ja sen ympärillä pyöriviin ajatuksiin liittyen ilman pelkoa syyllistämisestä tai vähättelystä. Valehtelemisella huijaat myös helposti itseäsi ja annat syömishäiriöäänellesi vallan. Se on todella vahva ja vaativa ääni, mutta pinnan alta toivottavasti tavoitat myös sen terveen minän, joka tahtoo voida hyvin eikä olla syömishäiriön pompoteltavana.

      Asian ääneen sanominen voi olla todella pelottavaa, mutta se on askel kohti kokonaisvaltaista toipumista. Älä anna syömishäiriön viedä voittoa!

      Mikäli haluat, olet tervetullut mukaan ja tutustumaan Syömishäiriöliiton ja paikallisyhdistysten toimintaan. Kanssamme voi puhua mieltä askarruttavista aiheista hyvässä porukassa. Emme keskity sairastavaa kohdatessa kokoosi tai ruokailuihisi vaan haluamme tietää, miten voit ja millaisia ajatuksia juuri sinulla nyt pyörii mielessä.

      https://syomishairioliitto.fi/

      https://www.syliin.fi/

      https://etelansyli.fi/

      Terkuin Petra - Lounais-Suomen Syömishäiriöyhdistys

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Martinan bisneksillä ei mene hyvin

      https://www.iltalehti.fi/viihdeuutiset/a/c46da6ab-340f-4790-aaa7-0865eed2336 Yrityksen konkurssihakemus on tullut kärä
      Kotimaiset julkkisjuorut
      327
      1578
    2. Tiesitkö? Martina Aitolehden isäpuoli on tämä suosittu laulaja

      Martina Aitolehti on seurattu julkisuuden henkilö. Lähipiiriin mahtuu muitakin tunnettuja henkilöitä. Tiesitkö, että Ma
      Kotimaiset julkkisjuorut
      31
      1289
    3. Jos SDP ei voita reilusti, persut kumoavat demokratian Suomesta

      Näin tekisi ainakin Rydman seuratessaan idolinsa Trumpin mallia https://www.is.fi/politiikka/art-2000012187244.html
      Maailman menoa
      501
      1185
    4. 63
      985
    5. Voiko meidän välit

      Koskaan parantua tästä?
      Ikävä
      73
      962
    6. Onko kaivattusi

      Kummallinen jossakin suhteessa?
      Ikävä
      52
      740
    7. Kiteen Pallon superpesisjoukkue pelaa huumeiden vaikutuksen alaisena

      Huumerikos. Yleisesti uskotaan, että se seikka, että eräs KiPan pelaaja kärähtää huumeista, on vain jäävuoren huippu. M
      Kitee
      109
      726
    8. Mies, olenko ymmärtänyt oikein?

      Ystävyys/salainen suhde/molemmat ovat täysin poissuljettuja asioita? Nainen
      Ikävä
      75
      722
    9. Perussuomalaisten kannatus nousi rytinällä Ylen tänään julkaisemassa tuoreimmassa gallup-kyselyssä.

      https://yle.fi/a/74-20239449 Perussuomalaisilla hurja- ja ylivoimaisesti suurin nousu tässä uudessa Ylen gallupissa. Kyl
      Maailman menoa
      468
      647
    10. Kauanko olet kaivannut kaivattuasi ja

      koska hänet löysit?
      Ikävä
      38
      632
    Aihe