Olen alaikäinen, syömishäiriöosastolla, ja haluaisin päästä mahdollisimman pian kotiin täältä helvetistä. Olen jäänyt jälkeen opinnoissa ja ikävöin vapautta ja elämää kotona. En halua nostaa painoa yhtään enempää, en ole paljoa alipainoinen, ja kuitenkin aijon laihduttaa HETI kun pääsen kotiin. Miten pääsisin kotiin nopeammin? Onko jotain tiettyjä tapoja käyttäytyä, joita hoitajat tarkkailisivat, ja pitäisivät kriteereinä kotiin pääsylle? Mitä hoitajille kannattaisi sanoa? Valehdella päin naamaa, että ”kaikki on loistavasti, olen valmis kotiutumaan”?
Aika säälittävää tulla tänne etsimään apua mutta olen EPÄTOIVOINEN.
Miten päästä syömishäiriöosastolta
4
178
Vastaukset
- Anonyymi
Lisään vielä, että tankkaan säännöllisesti vettä ennen punnituksia ja urheilen parhaani mukaan. Teen näin koska tiedän että aijon kuitenkin laihtua. On vain parempi ettei tarvitse laihtua niin radikaalisti.
- Anonyymi
Sillähän sieltä pois pääset, kun alat syömään ja painosi kohoaa tarpeeksi paljon. et siellä himassakaan kovin kauaa laihduttele, kun joudut takaisin osastolle. Että sillä lailla terveytesi kanssa temppuilet.
- Anonyymi
Mulla on vaan sellanen juttu, että olen päättänyt että ennen kuin aloitan sen itsearmon ja terveellisyyden täyteisen elämän, aijon pudottaa tiettyyn painoon asti. En aijo jatkaa elämääni ennen sitä. Lapsellista - tiedän.
Hei!
Tilanteesi on huolestuttava, koska haaveilet yhä laihduttavasi kotiutuessasi. Tämä ei ole hyökkäys sinua kohtaan, vaan aito huolenosoitus voinnistasi!<3 Herää pohdinta, oletko päässyt puhumaan tuntemuksistasi vai onko osastollasi keskitytty pääasiassa vain painon nostattamiseen?
Todella tärkeää toipumisen kannalta olisi, että pääsisit puhumaan kaikenlaisista ajatuksista syömiseen ja sen ympärillä pyöriviin ajatuksiin liittyen ilman pelkoa syyllistämisestä tai vähättelystä. Valehtelemisella huijaat myös helposti itseäsi ja annat syömishäiriöäänellesi vallan. Se on todella vahva ja vaativa ääni, mutta pinnan alta toivottavasti tavoitat myös sen terveen minän, joka tahtoo voida hyvin eikä olla syömishäiriön pompoteltavana.
Asian ääneen sanominen voi olla todella pelottavaa, mutta se on askel kohti kokonaisvaltaista toipumista. Älä anna syömishäiriön viedä voittoa!
Mikäli haluat, olet tervetullut mukaan ja tutustumaan Syömishäiriöliiton ja paikallisyhdistysten toimintaan. Kanssamme voi puhua mieltä askarruttavista aiheista hyvässä porukassa. Emme keskity sairastavaa kohdatessa kokoosi tai ruokailuihisi vaan haluamme tietää, miten voit ja millaisia ajatuksia juuri sinulla nyt pyörii mielessä.
https://syomishairioliitto.fi/
https://www.syliin.fi/
https://etelansyli.fi/
Terkuin Petra - Lounais-Suomen Syömishäiriöyhdistys
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Klaukkalan onnettomuus 4.4
Klaukkalassa oli tänään se kolmen nuoren naisen onnettomuus, onko kellään mitään tietoa mitä kävi tai ketä onnettomuudes1084787Yleltä tyrmäävä uutinen
Ylen uutisen mukaan Raamattu on keksitty n. 2600. Putoaako kristinuskolta pohja kokonaan alta pois? https://yle.fi/a/744031476- 1891104
Pakko kertoa mies
Äitini tietää, että olen ihastunut sinuun. 😳 halusin että hän näkisi sinun kuvan ja pyysin googlaamaan sinua. Kommentti1101088Sinä vain tulit elämääni
Ja joku tarkoitus sillä on ollut. Näyttämään mitä olen ja kuinka arvokas voisin olla. Se muutti ja käänsi elämäni suunna861000Riitta-Liisa ja Toni Roponen: Ero! Riitta-Liisa Roponen kertoo asiasta Instagramissa.
Riitta-Liisa ja Toni Roponen eroavat. Riitta-Liisa Roponen kertoo asiasta Instagramissa. – Talvi on ollut elämäni synk14963tilitoimistopiirainen huutaa
mikä tää piiraisen tilitoimistomies oikee on? olin kuullut vaikka mitä huhuja, että ihan valtavan äkkipikanen mies mutt11948Millaisia ajatuksia on kaivatusta ja tilanteestanne tänään?
Kerro omista mietteistäsi tai lähetä terveisiä. Ehkä hän lukee ja lähettää sinulle takaisin omia mietteitään.47921- 64911
- 64876