YLE Puhe - vasemmiston äänitorvi

Anonyymi

Pystyttekö kuuntelemaan nauramatta YLE Puheen päivälähetyksiä? Minä en pysty. Toisinaan tunnen myös jonkinasteista ärtymystä, turhautuneisuutta siitä, kuinka ilmiselvästi ja jopa peittelemättömästi YLE suoltaa eetteriin vasemmistopropagandaansa. Avasipa radion milloin tahansa, ensimmäiset sieltä kuuluvat sanat ovat joko maahanmuutto, turvapaikanhakijat, Lähi-itä, seksuaalivähemmistöt, transsukupuolisuus, rasismi, vihapuhe tai feminismi. Herää kysymys, että eikö tästä maasta tai maailmasta löydy enää muuta vasemmistoa kiinnostavaa puheenaihetta?

Helppoa näyttää olevan radio-ohjelman tekeminen, kun toimittajien ei enää tarvitse jalkautua maakuntiin etsimään mielenkiintoisia haastateltavia vaan voi istua työkaverien kanssa studiossa keskustelemassa siitä, kuka on neuletyössään pisimmällä ja mitä se toimittajan puolivuotias sukupuolineutraali biseksuaali jälkikasvu "Perttu Bernie Hillary Sakari Madonna Barack Putkonen" jokelsikaan aamulla ennen iskän töihin lähtöä. Studiossa on välillä ollut samanaikaisesti neljä (4!!!) toimittajaa muttei ainuttakaan henkilöä Ylen ulkopuolelta!

Politiikkaradion vieraat koostuvat lähes yksinomaan vasemmistolaisista tutkijoista, toimittajista ja poliitikoista. Oppositio loistaa poissaolollaan. Kokoomus lie ainut ääneen päässyt oppositiopuolue. Keskusteluissa korostetaan sitä, kuinka oikeassa ja fiksua tämä akateeminen, vasemmistolainen porukka on: me "älymystö" täällä ja he/te yksinkertaiset juntit siellä Yhdysvaltain ruoste- ja raamattuvyöhykkeellä sekä Juuan Shellillä. Kaikesta luennasta huolimatta ei edes maailman vaikutusvaltaisimman henkilön nimeä osata lausua oikein.

3

240

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Anonyymi

      Sama meno jatkuu. No ehkä viimeinkin YLEn salattu budjetti puolitetaan.

      • Anonyymi

        Onneksi tuskanne helpottaa, kun kanava kevääseen 2024 mennessä lopetetaan.


    • Anonyymi

      YLE:llä on agenda, toimittajista/journalisteista on tullut politrukkeja. Eikö teitä hävetä?

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Mikä on sun mielestä suurin kusetus maailmassa?

      Mikä on sun mielestä suurin kusetus maailmassa?
      Ikävä
      355
      35085
    2. Voima biisejä, mikä antaa hyvää mieltä ja vomaannuttaa

      Mikä antaa voimaa ja hyvää mieltä, jos tuntuu hankalalta ja vaikealta, voima biisi tai biisejä?
      Ikävä
      63
      2653
    3. Hallitus pyrkii rajoittamaan kaupan omien halpamerkkien myyntiä

      Helsingin Sanomien mukaan hallitus valmistelee lakihanketta, joka suitsii kaupan valtaa ja rajoittaa omien halpamerkkien
      Yhteiskunta
      95
      2200
    4. Kysy jotain kaivatultasi

      Tämä ketju on sitä varten.
      Ikävä
      218
      1883
    5. Huomenna sähkö maksaa jo yli 60 snt/kWh. Milloin ALV putoaa?

      Kysynkin persuilta, että milloin aiotte pudottaa sähkön arvonlisäveron kuten Marinin hallitus teki sähkön hinnan noustes
      Maailman menoa
      173
      1722
    6. Varmaan koet, ettet ole tehnyt mitään väärää

      Mutta olet sinä tehnyt.
      Ikävä
      58
      1564
    7. Persut päättivät hiilivoimaloiden alasajosta

      Persut ovat Suomen kansan vastainen putinistiporukka, josta nyt maksamme kovaa hintaa.
      Maailman menoa
      100
      1298
    8. Tapettu

      On joku kangaskadulla perjantaina
      Sotkamo
      38
      1167
    9. Sinkkusiskoni pliis kertokaa

      Sinkkunaisena haluaisin joskus normaalia läheisyyttä ja yhdessäoloa, ilman velvoitteita. Olen vapaa ja lapseton, eikä ex
      Sinkut
      115
      1105
    10. Mitä ajattelet hänestä

      Millaisena pidät kaivattuasi?
      Ikävä
      122
      1088
    Aihe