Tulostin ei toiminut?

Anonyymi

Elikkäs ongelmana on vanhempi tulostin, johon edellinen linuxjakelu ei löytänyt ajuria. Yritti kyllä ja valojakin vilkkui tulostimessa, koska otin lähimpänä olleen ajurin, muttei tulostanut.
Onko siis olemassa sellaista tapaa, josta voi testata tulostimen sopivuuden jollekin linuxjakeluun, ilman sen asennusta?
Enhän voi jokaista jakelua asentaa erikseen vain todetakseni, toimiiko siinä tulostimeni. Tulostimen ikä noin 15 - 20 vuotta.

10

161

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Anonyymi

      On tosivanha, eikä varmaan toimi missään systeemissä.
      Minun käyttämissäni linuxeissa on ollut lista, jota on voinut selata kirjottimen asennusvaiheessa, kun valitsee kirjotinmerkin niin tyypit listaantuu.

      Kokeile tuota: http://www.openprinting.org/printers
      Listalta löytyy noin 50 valmistajaa ja niiden tyypit.

    • Anonyymi

      Hieman voisit vihjaista, mistä tulostimesta on kysymys. Merkki ja malli voisivat auttaa opastamaan sen käyttöä Linux-ympäristössä.

    • Anonyymi

      Kyllä nuo vanhemmatkin tulostimet saa yleensä toimimaan. Eri asia sitten on, jos valmistaja on tehnyt ajuriin kryptauksen, joka poistaa sen käytöstä muutaman vuoden päästä - voi olla myös mustekasetissa em., jolloin lisäaikaa saa ostamalla uuden mustekasetin. Mustetta siis kuluu aina, kun tulostimessa on virrat päällä vakionopeudella ja lisäksi tietysti "oikea" kulutus.
      Yleensä on helpompi saada vastauksia, jos kertoo tulostimen mallin, eikö? Ei ole jäänyt vielä ainutkaan tulostin asentamatta, mutta joidenkin kanssa se on hankalampaa kuin toisten. Jos helpolla haluaa päästä, nin kannattaa tutustua isompiin lasereihin, jotka tukee post-script:iä: Ne osaavat kertoa CUPS(Common Unified Printing System)-tulostusjärjestelmälle yleensä ajurista lähtien kaiken ja asentuvat napin painalluksella. Sen sijaan jos kyse on mustesuihkusta ja valmistajalla on niitä satoja eri malleja, niin asentaminen voi mennä hankalaksi, koska oletuksena kaikkia ajureita ei asennuspaketista tietenkään voi löytyä.
      Ja sitäpaitsi, ajuri voi hyvinkin olla kunnossa ja ongelma on vaikkapa tulostukseen käyttämässäsi ohjelmassa. Ei olisi ensimmäinen kerta, kun ohjelma tulostaa värit peräkkäin eikä päällekkäin..

      • Lapsi tai trolli kyselemässä, kun ei kerro ongelmallisesta laitteista yhtään mitään.

        Sattuuhan näitä...


    • Anonyymi

      Linuksissa heikko laitetuki.

      • Anonyymi

        Ja Ubuntussa heikoin.


      • Anonyymi

        Ja höpöhöpö, linuxeissa on jopa parempi laitetuki kuin windowsissa, varsinkin windows 10:ssä on heikko ajurituki. Joten lopeta valehtelusi!


      • Anonyymi
        Anonyymi kirjoitti:

        Ja Ubuntussa heikoin.

        Valetta puhut taas, Ubuntussa on tunnetusti hyvä laitetuki.


    • Anonyymi

      Googlettaa laitteen mallin mahdollisimman tarkalla nimellä ja lisää "linux compatibility" niin saattaa alkaa löytyä tietoa yhteensopivuudesta.

      • Anonyymi

        Hyvin on ubu tukenut kaikkia tapaamiani tulostimia.


    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Onhan tää tyhmää ajatella sua kun tuskin ees muistat mua

      Hyvää yötä sinne jonnekin. 💔
      Ikävä
      26
      2574
    2. Ikuiset kaipaajat

      Miksette vaan mene sen kaipauksen kohteen luokse ja puhu sille suoraan? Mitä järkeä on kaipailla jotain puolituttua vuo
      Ikävä
      77
      2456
    3. Persut rahoittavat velkarahalla rikkaiden ökyelämää

      Minkä vuoksi persut eivät leikkaa rikkailta, joilla on maksukykyä? Tuskinpa tuo persujen käytös saa Suomen kansalta hyv
      Maailman menoa
      66
      2333
    4. Riikka ottaa miljardi euroa EU:n yhteisvelkaa Suomelle

      Niin kääntyi irvipersun takki taas, vaikka vaalilupauksissa oli ettei yhteisvelkaa Suomi enää koskaan ota. No nyt otti m
      Maailman menoa
      23
      2040
    5. Kerro kaivattusi etunimi

      Naisille
      Ikävä
      84
      1779
    6. En tiedä ymmärrätkö

      Kuinka paljon merkitset mulle. Näet minut minuna etkä silti käännä selkääsi. Tökit jatkuvasti kepillä jäätä ja menit ehk
      Ikävä
      7
      1579
    7. Kun ei numeroa

      niin en edes voi viestittää, et suunnitelmiin tuli muutos. Ikävä on, ja kasvaa vaan🤍
      Ikävä
      30
      1378
    8. Veronmaksajat kustantavat yrittäjien eläkkeitä jo yli 500 miljoonalla

      Suomalaista yrittäjää ei kommunistista erota. Aktiivisen "yrittämisen" maksattaa yritystukina yhteiskunnalla, ja vieläpä
      Yrittäjyys
      19
      1287
    9. Kenenkä halli se on tulessa nelostiellä

      11 yksikköä paikalla
      Pyhäjärvi
      4
      1133
    10. Se on siinä

      Jami kun vielä loppuu niin Lappajärvellä ei oo yhtään mitään toimintaa.Purkamista piisaa kymmenen vuoden ajalle.Maakunna
      Lappajärvi
      32
      967
    Aihe