Radio Nostalgian soittolista.

Anonyymi

Voisko jo muutamia artisteja vaihtaa biiseineen vähäksi aikaa kokonaan soittokieltoon, tai edes muutaman kuukauden tauolle?

Arttu Harkin osio aamupäivästä iltapäivään on musiikillisesti mielenkiintoisin ja mukavaa on se, että tulee artisteista/biiseistä taustatietoa myös paljon! Hyvä Arttu!

Kuuntelen paljon autolla ajaessa Nostalgiaa ja aamusta sekä iltapäivästä biisit aika lailla samojen artistien toistoa ja jopa niin paljon, että täytyy vaihtaa kanavaa.

Tauolle ehdotettua, sekä artistit, että biisit mm. STEVE MILLER BAND, THE JOKER***##°**, KC&The Sunshine band, Thats the way i like it, Mott the Hoople, All the young dudes, Chris Rea, the road to hell, Harpo, Movie star, Sonny ja Cher, little man, Ive got you babe, Juicen Kaksoiselämää HUOM. on tehnyt paljon muitakin biisejä!?, Bryan Ferry, lets stick together, WILSON PICKET, MUSTARD SALLY##**, MOUTH & MCNEAL, HOW DO YOU DO, Rauli Badding Somerjoki, Paratiisi muut, Johnny Cash&June Carter, Jakson. KIITOS!

19

2737

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Anonyymi

      Ei voi. Miksi et suosiolla lopeta tällaisten kanavien kuuntelua, jotka eivät halua soittaa monipuolisesti musiikkia ja samoja tulee kokoajan vuositolkulla.

      Nostalgiakin voisi halutessaan toimia musiikin suhteen kuten Spirit FM teki. Soittaa vanhempaa erittäin laajasti. Ei toimi eikä tule toimimaankaan, kuten eivät monet muutkaan erityisesti Bauerin, mediatakojien, sanoma/nelosen ja Ylen kanavat. Helpommalla pääsee kun lopettaa tällaisten kanavien kuuntelemisen, itsekin sen olen tehnyt. Ainoana vain mistä pitäisi vielä päästä on turhake pakko YLE-vero. Joskus Ylekin oli laadukas, mutta ei ole sitä ollut enää yli 10 vuoteen, kuin hyvin harvoin.

      • Anonyymi

        Ei noin mene!! Kyllä Nostalgia hyvä kanava on, mutta kyse onkin siitä, että pitääkö hyvä radiokanava musiikillisesti pilata samoilla esim. "Mustard Sally" , "Chain, chain" tai "I´m a Joker" - biiseillä, kun musiikkia olisi tarjolla 1950, - 60, -70, -80 ja jopa -90-luvuilta, siis VALTAVA MÄÄRÄ musiikkia!

        Ei siis ole pakko soittaa samoja 50-60 biisiä eri järjestyksessä kuukaudesta toiseen, vaan voi soittaa 500- 1000 biisin väliltä, noin niin kuin esimerkiksi, eikö!?


      • Anonyymi
        Anonyymi kirjoitti:

        Ei noin mene!! Kyllä Nostalgia hyvä kanava on, mutta kyse onkin siitä, että pitääkö hyvä radiokanava musiikillisesti pilata samoilla esim. "Mustard Sally" , "Chain, chain" tai "I´m a Joker" - biiseillä, kun musiikkia olisi tarjolla 1950, - 60, -70, -80 ja jopa -90-luvuilta, siis VALTAVA MÄÄRÄ musiikkia!

        Ei siis ole pakko soittaa samoja 50-60 biisiä eri järjestyksessä kuukaudesta toiseen, vaan voi soittaa 500- 1000 biisin väliltä, noin niin kuin esimerkiksi, eikö!?

        En ihan ymmärrä. Kanava on hyvä, mutta musiikilla pilattu eli onko se hyvä? Juuri noinhan se menee, jos kerta soittavat tiettyjä samoja kokoajan niin miten muuten se menee. Itse vältän kuuntelemasta kanavia, joilla soi aina samat vanhat biisit, ja jos joskus harvoin päivittyvätkin niin tilalle otetaan jotkut toiset vanhat jo aiempina vuosinakin tehosoitetut, mutta ne tehosoitossa aiemmin ollee pysyvät kuitenkin selkeästi soitossa edelleen. Ei koske yksin Nostalgiaa, enkä kanavan musiikkilinjaa niin hyvin tunne, mutta ei taida kuitenkaan aivan siellä kärkisijoilla olla yksitoikkoisuudessa.


      • Anonyymi
        Anonyymi kirjoitti:

        En ihan ymmärrä. Kanava on hyvä, mutta musiikilla pilattu eli onko se hyvä? Juuri noinhan se menee, jos kerta soittavat tiettyjä samoja kokoajan niin miten muuten se menee. Itse vältän kuuntelemasta kanavia, joilla soi aina samat vanhat biisit, ja jos joskus harvoin päivittyvätkin niin tilalle otetaan jotkut toiset vanhat jo aiempina vuosinakin tehosoitetut, mutta ne tehosoitossa aiemmin ollee pysyvät kuitenkin selkeästi soitossa edelleen. Ei koske yksin Nostalgiaa, enkä kanavan musiikkilinjaa niin hyvin tunne, mutta ei taida kuitenkaan aivan siellä kärkisijoilla olla yksitoikkoisuudessa.

        Ei kai rautalangasta tarvitse moista asiaa vääntää?
        Jos on valittavana soittolistaan esim. n. 1000 biisistä, niin miksi valita sieltä yhdet ja samat 50-60 joita eri järjestyksessä soitetaan?

        Esimerkiksi Juicella on muitakin biisejä kuin, "Kaksoiselämää", "Syksyn sävel", "Viidestoista yö", " Musta Aurinko" tai "Marilyn"! Tai Cliftersillä esim. muitakin kuin "Angelica", jota yhteen väliin tuli kuukausikaupalla, että hoh, hoijaa!


    • Anonyymi

      Sinänsä hyvät kappaleet alkavat ärsyttää, kun ne toistuvat tarpeeksi usein. Radioasemat kaventavat soittolistojaan ja hakeutuvat musiikkityyleiltään lähemmäksi toisiaan. Onko tässä järkeä? Kaikki ilmeisesti haluavat tavallisista tavallisimman keskitien tallaajan kuulijakseen.

      • Anonyymi

        Itse näen tämän johtuvan seuraavasta: Halutaan mahdollisimman vähällä päästä, kun jopa 5-8 kanavan musiikkipäällikkönä voi olla yksi ja sama henkilö. Lisäksi kuvitellaan ja ehkä toimiikin osin, että pienemmällä työmäärällä ja palkkakustannuksilla saadan enemmän mainostuloja.

        Jos näin on että laadullisesti hunoille kanaville ja etenkin jos sama toimija omistaa useamman, yritykset mainostavat isosti on pakko osoittaa syyttävää sormea myös mainostajiin sekä ihmisiin jotka näitä kanavia huonoudestaan huolimatta kuuntelevat, sekä viestintävirastolle, joka myöntää näille aina uusia kuuluvuusalueita. Koska joillain on halua tehdä tuollaista radiota, miksi jos kuulut edellämainitsemaani porukkaan, mahdollistat sitä omilla toimillasi.


    • Anonyymi

      Joo ja ärsyttävintä nostalgiassa on juontaja Markus Parkkinen. Puhuu kun pikkulapselle vaikka kuuntelijat ovat kuitenkin jo keskimäärin yli 50. Ei tota sössöttäjää pysty vaan kuuntelemaan vaan aina kun hän on äänessä niin vaihtuu kanava.

    • Anonyymi

      Nostalgian musiikki oli nostalgista ja melodista, kun se perustettiin. Nykyisin musiikin valinnasta vastaavat eivät ole yhtä musikaalisia kuin entisaikojen valitsijat, minkä seurauksena kanava soittaa paljon kuraakin.

      Kuuntelen Nostalgiaa joskus Radio Suomen kello 17 uutisten jälkeen vajaan tunnin ajan ja joskus harvoin myös sunnuntaiaamuisin ennen kello yhdeksää. Yhdyn aloittajan mielipiteeseen siitä, että samoja kappaleita soitetaan turhan tiuhaan. Viime syksynä Hectorin Palkkasoturi soi ainakin kolme kertaa parin kuukauden aikana, vaikka kuuntelin Nostalgiaa korkeintaan vajaan tunnin päivässä.

      Jami Kananen on potkittu pois Nostalgiasta, ja mukana on mennyt osa kuuntelijoista.

    • Anonyymi

      Minäkään en voi sietää tota Markus Parkkista. Pilaa hyvän kanavan.

    • Anonyymi

      Aina samat kappaleet,pakko vaihtaa kanavaa.

      • Anonyymi

        Olen vaihtanut jo ajat sitten. Toisaalta monet muut eivät ole, koska samojen kappaleiden soittaminen jatkuu, ja tarpeeksi moni kuuntelee Nostalgiaa.

        Raha ratkaisee. Jos mainosrahoja tulee kaikesta huolimatta, ei ole tarvetta kuluttaa aikaa ja rahaa kappaleiden vaihtamiseen.


    • Kaupallisten radioiden hyvin lyhyillä soittolistoilla Led Zeppelinkin on yhden hitin ihme. ; )

      Kaikkoaisivatko kuuntelijat jos joskus kuultaisiin klassisten sinkkujen B-puolia tai hittiartistin sellaisia biisejä, jotka syystä tai toisesta jäivät soittamatta puhki ilmestymisvuonnaan?

      • Anonyymi

        On se kumma kun valtavan tuotannon tehneiltä artisteilta löytyy soitettavaksi pari biisiä kun vaihtoehtoja on kymmeniä.


      • Anonyymi

        Vaihtavat kanavaa.


      • Anonyymi
        Anonyymi kirjoitti:

        On se kumma kun valtavan tuotannon tehneiltä artisteilta löytyy soitettavaksi pari biisiä kun vaihtoehtoja on kymmeniä.

        Ei katsos tarvi kuin pomia ne isoimmat hitit ja kierrätää niitä. Halvimmalla p****a. Ei tarvii erikseen maksella jollekin musiikkivastaavan hommista. Kansa kuuntelee riittävästi, jotta mainostajatkin mainostaa. Sama se on Helmiradiollakin.

        Vähänkään parempia vaihtoehtoja on Pispalan Radio, Radio Sun tai Radio Soi. Mitkä menee hieman samaan kuin edellämainitut musiikillisesti. Ei ehkä jätti parannus mutta parannus kuitenkin.


    • Anonyymi

      Kokeilin tänään kuunnella Nostalgiaa ihan koemielessä puolisen tuntia muutaman kuukauden tauon jälkeen. Ilmeisesti soittolistan kappaleet oli vaihdettu, koska kaikki soitetut kuulostivat Nostalgialle vierailta.

      Kanavalla tuntuu menevän kuitenkin taloudellisessa mielessä turhan hyvin tavallista kuuntelijaa ajatellen, koska 15 minuutin välein syötettiin parin kolmen minuutin ajan mainoksia. En jaksa kuunnella noita samoja ostokehotuksia, vaikka tilini ovatkin pullollaan rahaa.

      Nostalgia saa jäädä tähän koekuunteluun. Levyvalikoimani on moninkertainen Nostalgian soittolistaan verrattuna, ja olen kopioinut suuren osan levyistäni myös tietokoneelle.

      • Anonyymi

        Mainosten määrä on räjähtänyt käsiin sen jälkeen, kun lupaehtoja höllennettiin eikä laki enää aseta mainonnalle ylärajaa. Ei siitä kovin kauaa vielä ole, kun ohjelmavirrasta 10 % sai olla mainoksia, sitten 20 % ja nyt niin paljon kuin radiopomot arvelevat kuulijoiden jaksavan niitä kuunnella.


    • Anonyymi

      Eikö tuo Dolly Parton jolie oo soinut jo tarpeeksi.
      On kai soittamattomia kappaleita muutamia miljoonia, vaan aina soi samat.

    • Anonyymi

      Dolly Partonin Jolene soinut varmaan jo satoja kertoja, hyvä kappale mutta jotain rajaa noissa soittokerroissa sentään pitää olla. Ja ton Markus Parkkisen vois lempata helvettiin tuolta kanavalta kun mies pilaa kaikki viikonloput.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Laitetaas nyt kirjaimet tänne

      kuka kaipaa ja ketä ?
      Ikävä
      79
      6095
    2. Useita puukotettu Tampereella

      Mikäs homma tämä nyt taas on? "Useaa henkilöä on puukotettu Tampereen keskustassa kauppakeskus Ratinan lähistöllä." ht
      Tampere
      289
      5420
    3. Kuka rääkkää eläimiä Puolangalla?

      Poliisi ampui toistakymmentä nälkiintynyttä eläintä Puolangalla Tilalta oli ollut karkuteillä lähes viisikymmentä nälkii
      Puolanka
      98
      4111
    4. Leipivaaran päällä on kuoleman hiljaista.

      Suru vai suuri helpotus...
      Puolanka
      52
      2880
    5. Pieni häivähdys sinusta

      Olet niin totinen
      Ikävä
      26
      2722
    6. Koska näit kaivattusi viimeksi

      Milloin tapasit rakkaasi? Ja etenikö suhde yhtään?
      Ikävä
      119
      2060
    7. Meneeköhän sulla

      oikeasti pinnan alla yhtä huonosti kuin mulla? Tai yhtä huonosti mutta jollain eri tyylillä? Ei olisi pitänyt jättää sua
      Ikävä
      47
      2020
    8. Lähetä terveisesi kaipaamallesi henkilölle

      Vauva-palstalta tuttua kaipaamista uudessa ympäristössä. Kaipuu jatkukoon 💘
      Ikävä
      99
      1747
    9. Tekiskö nainen mieli tavata...

      Viikonloppuna ja...?
      Ikävä
      72
      1291
    10. PS uusimman gallupin rakettimainen nousija

      https://yle.fi/a/74-20170641 Aivan ylivoimaisesti suurin kannatuksen nousu PS:lle. Nousu on alkanut ja jatkuu 2 vuoden
      Maailman menoa
      159
      1141
    Aihe