Työstä perheen uhka?

japanitar

Työelämä vaatii enemmän kuin ennen. Samaan aikaan lasten pahoinvointi on lisääntynyt..

6

354

Äänestä

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • kyllä pekään niiden perheiden puolesta,jotka eivät saa tehdä työtä.
      Vaikka työssäolevilla on useasti kovia paineita,niin heilä on ympäristön hyväksyntä,jota työtön perhe ei osakseen kovin usein saa.
      Syrjäytyminen on mielestäni vakavampi uhka,kuin erilaisissa uraputkissa liikkuvien suorittajien kiire,mikä sekään ei tietysti ole hyvä asia perheen ja sitä kautta lasten hyvinvoinnin kannalta.

      • japanitar

        kysymys..Ajaako työ perheen edelle? Onko työpaikasta tullut koti, jossa viihdytään, ja kodista työpaikka, jossa tehokkaasti aikataulutetaan niin lasten hoito kuin kotityöt? Missä on läsnäolevat vanhemmat..olivat sitten kotona tai työssä?


      • japanitar kirjoitti:

        kysymys..Ajaako työ perheen edelle? Onko työpaikasta tullut koti, jossa viihdytään, ja kodista työpaikka, jossa tehokkaasti aikataulutetaan niin lasten hoito kuin kotityöt? Missä on läsnäolevat vanhemmat..olivat sitten kotona tai työssä?

        työholisti olen ollut,sitä ei voi kiistää.
        Vaimo hoiti kuin yksinhuoltajana lapsia,kunnnes vanhin lapsi täytti 13v.Silloin heräsin huomaamaan,että lapset kasvavat aikuisiksi ilman isää.Sen jälkeen pidin viikonloput vapaana ja osallistuin kaikki liikenevät ajat heidän mukana elämiseen ja olemalla läsnä heidän harrastuksissaan,jotka pääsääntöisesti liittyivät urheiluun.Vanhin tytär kyllä koko peruskoulun ajan harrasti pianon soittoa ja äiti hoiti silloin kuljetuksen.

        Silti jokaisen lapsen juhlissa,päivähoidon ja koulujen jokaiseen vanhempainiltaan olen aina osallistunut.Lisäksi jos vaimon piti päästä tuulettumaan,niin silloin olin aina kotona heitä hoitamassa.Eikä koskaan viety hoitoon muualle vaan ilman poikkeusta toinen meistä oli aina läsnä.
        Lisäksi arkisin,jos asiointimatka oli aikataulun mukaan sopivan mittainen otin heitä mukaan.Ja vieläkin vanhin tyttö vapaapäivänään kyselee olisiko jotain bisnesmatkaa tiedossa.Autossa melkein kaikkein syvällisemmät keskustelut olemmekin käyneet.
        Sen verran sentään olen aina osallistunut aamun hoitoihin,että päivähoitoon ja aamuisin kouluunlähdöt olen pääsääntöisesti hoitanut.
        Mutta iltaisin kun töistä kotiin saavuin,piti vain käydä nukkuvia lapsia katsomassa sängyissään.

        Eli sellaista romaanielämää ja luovimista arjen järjestelyjen kanssa se ns.perhe-elämämme oli.

        Onneksi vaimo hoiti hienosti arkeamme ja kesti kaiken kuorman jonka hänelle kasasin.Siksi olen myöhemmin koittanut maksaa voimieni mukaan takaisin hänen uhrauksiaan.Vielä on paljon
        maksettavaa,mutta parhaani teen että ehdin korvaamaan hänelle velkani takaisin.
        Lapset ovat kouluissa hyvin menestyneet ja vartuneet kaikesta huolimatta kelvollisiksi nuoriksi,jopa hymytyttöpatsaat koristavat kotiamme.Asia jota itse eniten koulumenestyksestä arvostan.
        En ole osuudestani ylpeä,mutta hyvä vaimo ja erilaiset positiiviset sattumat ovat sallineet elämämme mennä kuitenkin ilman vakavampia kriisejä ja perhe on säilyttänyt hyvän yhteishengen koko liittomme ajan ja siitä jaksan olla kyllä kiitollinen.


    • tuffe

      Ehkä työt ennen oli enemmän ruumiillista, nykyisin ne nielevät henkisesti. "Kun mikään ei riitä". Olet siinä oikeassa että sitä kautta ne lapsetkin kärsivät...

      Toisaalta, jos on niin onnekas että perheeseen on sattunut lapsia, ne mukavasti tasapainottaa elämää. Väkisin on ajateltava jotain muuta kuin töitä.

      • vaimo

        totta on, että työelämä vaatii enemmän ja enemmän ja imee meistä mehut, mutta onneksi useimmat ihmiset kuitenkin ymmärtävät, että näiden asioiden täytyy olla tasapainossa. "Oikeat" uraihmiset eivät välttämättä edes perhettä halua ja se heille suotakoon.


    • En sanoisi, että työstä sinänsä, mutta uraputkesta
      on varmasti hyvän perheonnen uhkaksi.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Pehmeää laskua

      Sinulle. Muutaman kilsan päästä. Mieheltä, joka salaa välittää.
      Ikävä
      95
      3809
    2. Nainen olet minun

      Olen ominut sinut itselleni, täysin itsekkäistä syistä. Haluan rakastella sinua nainen, toivottavasti sinäkin minua. Oli
      Ikävä
      47
      3185
    3. Sille ei voi enää mitään

      Miten kaikki meni aiemmin. Oon aivan lukossa 🔒 Tuskin uskallat enää mitää tehdä. Ehkä pitää luovuttaa vaan.
      Ikävä
      100
      2817
    4. Merja Kyllönen: Ero

      Joko uusi kierroksessa
      Suomussalmi
      134
      2477
    5. Harmi jos ei enään nähdä

      Ehkä se on parempi näin kuitenkin. Ehkä jotain uutta löytyy. Uskon ja toivon että olet onnellinen. Sinussa on kaikki
      Ikävä
      57
      2460
    6. Mukavaa päivää

      Miehelle 🖕❤️‍🔥 Kahvia ja kävelylle🌞
      Ikävä
      61
      2388
    7. Miten suhtauisitte jos kaivattunne sanoisi, ettei hänestä ole seurusteluun

      mutta seksi, hellyys ja yhdessäolo kelpaa kyllä??
      Ikävä
      117
      2377
    8. Vau miten upea nainen!

      Näytit todella tyrmäävältä. 🤩😍 En meinannut saada katsettani irti sinusta.
      Tunteet
      21
      2304
    9. Kunpa minä tietäisin

      Olisipa minulla tietoa, siitä oletko sinä nainen kiinnostunut minusta, miehestä joka tätäkirjoittaa, vai olenko minä aiv
      Ikävä
      23
      2296
    10. En voi sanoa että toivon sinulle hyvää.

      Ei meitä ole tarkoitettu yhteen.
      Ikävä
      64
      2080
    Aihe