Ensin tuossa kesän lopulla 40km/h ylitystä ja nyt peltipoliisi taisi nappaa 120....
Eikä ollut mun auto joten miten pitäs toimia ja kortti lähtee tietty mutta lähteekö lopullisesti?
Jospa sitte tästä kerrasta oppii jos saa viel kortin takasin
Uusi kuljettaja kaksi törkeää ylinopeutta vuoden sisään
8
123
Vastaukset
- Anonyymi
Ajokiellon pituus on vähintään yksi vuosi. Sillä ei nyt ole merkitystä, että olet ns. uusi kuljettaja. Poliisi voi myös harkita, määrääkö se sinut uuteen kuljettajantutkintoon.
Muutakin mukavaa tietysti seuraa. Iso sakot, tai ehdollista vankeutta. Poliisi myös rekisteröi sinut poliisin omiin rekistereihin, sormenjäljet, DNA, valokuvat, jne. Tiedot rekistereissä säilyvät koko elämäsi ajana ja niistä saattaa joskus tulla isokin haitta.
Varsinainen rikos poistuu aktiivi rekisteristä viiden vuoden kuluttua, mutta siirtyy historiatietoihin. - Anonyymi
Höpö löpö, sakosta ei joudu mihinkään rekisteriin. Ei oteta dna:ta eikä sormenjälkiä. Ei edes valokuvaa.
- Anonyymi
Sormenjäljet ja valokuvan poliisi saa ottaa epäillyltä mistä rikoksesta tahansa. DNA:n jos rikoksen ankarin rangaistus on vähintään 6 kk vankeutta. Törkeässä liikenneturvallisuden vaarantamisessa kaksi vuotta.
Pakkokeinolaki
9 Luku
3 §
Henkilötuntomerkkien ottaminen
Poliisimies saa ottaa rikoksesta epäillystä tunnistamista, rikoksen selvittämistä ja rikoksentekijöiden rekisteröintiä varten sormen-, käden- ja jalanjäljet, käsiala-, ääni- ja hajunäytteen, valokuvan sekä tuntomerkkitiedot (henkilötuntomerkit).
4 §
DNA-tunnisteiden määrittäminen ja tallettaminen
Rikoksesta epäillylle saadaan tehdä DNA-tunnisteen määrittämistä varten tarpeellinen henkilönkatsastus, jos rikoksesta säädetty ankarin rangaistus on vähintään kuusi kuukautta vankeutta.
- Anonyymi
Saa toki ottaa jos haluaa mutta käytännössä mistään sakkojutuista niitä ei oteta.
- Anonyymi
Älä ole niinkään varma. Nyt ei ole kyse mistään sakkojutusta, vaan esitutkinnasta, joka johtaa käräjille. Käräjillä voi tulla sakkoja, mutta myös vankeutta.
Otetaanko vai ei, riippuu poliisista, hänen työtilanteesta ja esimiesten määräyksestä. Suomen rikoshistoria tuntee tapauksia, joissa murhaaja on jäänyt kiinni vuosia aikaisemmin otetun sormenjälki, tai DNA näytteen vuoksi.
- Anonyymi
Minä olin kuulustelussa rikoksesta epäiltynä josta on rangaistus neljästä kuukaudesta neljään vuoteen vankeutta. Sakolla ei siis voi selvitä jos käräjille joutuu ja tuomitaan. Mitään edellä mainituista ei siltikään otettu, ei edes sormenjälkiä.
- Anonyymi
Se taas voi olla sinua kuulustelleelle poliisille iso miinus, jos ja kun hänen esimiehensä kysyy: miksi et ottanut epäillyltä sormenjälkiä ja DNA:ta. Poliisissa, kuten monessa muussakin ammatissa edetään uralla etupäässä pärstäkertoimen perusteella.
- Anonyymi
Jospa se olikin esimiehen päätös. Tuotahan me ei voida tietää. Mitään ei otettu, teki päätöksen sitten kuka tahansa.
Ketjusta on poistettu 1 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Kannattaako suomalaisen duunarin enää äänestää vasemmistopuolueita
sillä eivät ne tunnu kovasti ajavan suomi-duunarin etuja. Jos katsotaan Vasemmistoliittoa, niin sehän on ihan feministi2406030Jaaha, sitä on vasemmistoryhmä käynyt häiriköimässä Purran kodin vieressä
On näköjään iso lakana levitetty puiden väliin, jossa lukee mm. "Haista vi*** Riikka Purra". Tunkekaa leikkaukset pers..1185824Professori: Maahanmuuttajien rikollisuutta hyssytellään - hävytöntä
Kriminologi Jukka Savolaisen mukaan ikä ja vaikeat olosuhteet eivät riitä selitykseksi. – Tutkitun tiedon valossa sanoi2324917Demokratian uhka: Perussuomalaiset ja polarisoiva "me ja muut" -ajattelu
Laurence Rees varoittaa, kuinka demokratian heikkeneminen ja autoritaaristen liikkeiden nousu voidaan liittää "me ja muu144274Mistä kummasta voi johtua se, että vasemmistolaiset usein häpeää itseään
voiko se johtua esim. köyhyydestä? Ja tästä on siis ihan suomalainen tutkimus olemassa. "Suomalainen tutkimus osoittaa614168Sanna-kulttilaiset hehkuttaa edelleen Marinia, vaikka esim. Sote oli susi jo syntyessään
mutta kulttilaiset eivät ole järjen jättiläisiä, ja sanoihin Lasse Lehtinenkin, että Suomessa on pohjoismaiden tyhmimmät684097Päivi Räsänen vs. Abbas Bahmanpour
(Bahmanpour on imaami Helsingissä) Syyttäjä siis jahtaa edelleen Räsästä tämän H-puheista, joissa hän on ilmeisesti vaa274082Marin teki sen mihin muut eivät pystyneet, vei susi-Soten maaliin
ja sitten hävittyjen vaalien jälkeen lähtikin vastuuta pakoon...... "Professori: sote-uudistus on täysi susi. Sosiaali323648Palkansaajan oikeus nauttia työuransa hedelmistä
Työeläkejärjestelmä on verrattavissa pyramidihuijaukseen, jossa alemmat tasot, eli nykyiset palkansaajat, toimivat maksa522542En koskaan tule sinulle tätä kertomaan
Kun kirjoitin sinulle viimeisintä viestiä, huomasin kyynelten valuvan poskiani pitkin.401780