Ensin tuossa kesän lopulla 40km/h ylitystä ja nyt peltipoliisi taisi nappaa 120....
Eikä ollut mun auto joten miten pitäs toimia ja kortti lähtee tietty mutta lähteekö lopullisesti?
Jospa sitte tästä kerrasta oppii jos saa viel kortin takasin
Uusi kuljettaja kaksi törkeää ylinopeutta vuoden sisään
8
116
Vastaukset
- Anonyymi
Ajokiellon pituus on vähintään yksi vuosi. Sillä ei nyt ole merkitystä, että olet ns. uusi kuljettaja. Poliisi voi myös harkita, määrääkö se sinut uuteen kuljettajantutkintoon.
Muutakin mukavaa tietysti seuraa. Iso sakot, tai ehdollista vankeutta. Poliisi myös rekisteröi sinut poliisin omiin rekistereihin, sormenjäljet, DNA, valokuvat, jne. Tiedot rekistereissä säilyvät koko elämäsi ajana ja niistä saattaa joskus tulla isokin haitta.
Varsinainen rikos poistuu aktiivi rekisteristä viiden vuoden kuluttua, mutta siirtyy historiatietoihin. - Anonyymi
Höpö löpö, sakosta ei joudu mihinkään rekisteriin. Ei oteta dna:ta eikä sormenjälkiä. Ei edes valokuvaa.
- Anonyymi
Sormenjäljet ja valokuvan poliisi saa ottaa epäillyltä mistä rikoksesta tahansa. DNA:n jos rikoksen ankarin rangaistus on vähintään 6 kk vankeutta. Törkeässä liikenneturvallisuden vaarantamisessa kaksi vuotta.
Pakkokeinolaki
9 Luku
3 §
Henkilötuntomerkkien ottaminen
Poliisimies saa ottaa rikoksesta epäillystä tunnistamista, rikoksen selvittämistä ja rikoksentekijöiden rekisteröintiä varten sormen-, käden- ja jalanjäljet, käsiala-, ääni- ja hajunäytteen, valokuvan sekä tuntomerkkitiedot (henkilötuntomerkit).
4 §
DNA-tunnisteiden määrittäminen ja tallettaminen
Rikoksesta epäillylle saadaan tehdä DNA-tunnisteen määrittämistä varten tarpeellinen henkilönkatsastus, jos rikoksesta säädetty ankarin rangaistus on vähintään kuusi kuukautta vankeutta.
- Anonyymi
Saa toki ottaa jos haluaa mutta käytännössä mistään sakkojutuista niitä ei oteta.
- Anonyymi
Älä ole niinkään varma. Nyt ei ole kyse mistään sakkojutusta, vaan esitutkinnasta, joka johtaa käräjille. Käräjillä voi tulla sakkoja, mutta myös vankeutta.
Otetaanko vai ei, riippuu poliisista, hänen työtilanteesta ja esimiesten määräyksestä. Suomen rikoshistoria tuntee tapauksia, joissa murhaaja on jäänyt kiinni vuosia aikaisemmin otetun sormenjälki, tai DNA näytteen vuoksi.
- Anonyymi
Minä olin kuulustelussa rikoksesta epäiltynä josta on rangaistus neljästä kuukaudesta neljään vuoteen vankeutta. Sakolla ei siis voi selvitä jos käräjille joutuu ja tuomitaan. Mitään edellä mainituista ei siltikään otettu, ei edes sormenjälkiä.
- Anonyymi
Se taas voi olla sinua kuulustelleelle poliisille iso miinus, jos ja kun hänen esimiehensä kysyy: miksi et ottanut epäillyltä sormenjälkiä ja DNA:ta. Poliisissa, kuten monessa muussakin ammatissa edetään uralla etupäässä pärstäkertoimen perusteella.
- Anonyymi
Jospa se olikin esimiehen päätös. Tuotahan me ei voida tietää. Mitään ei otettu, teki päätöksen sitten kuka tahansa.
Ketjusta on poistettu 1 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Onnea Riikka! Työttömyys aste on nyt täysi kymppi!
🎯 💪 Kiitoksia Riikalle ansiokkaasta työstä Suomen kansantalouden tuhoamisessa. V.Putin suljetun rajan tuolla puolen1615630Miksi media ei ole tutkinut Li Anderssonin antifa-yhteyksiä
Antifa on väkivaltainen äärivasemmistolainen terrori-järjestö, joka USA:ssa on nyt kielletty. Andersson itse on äärivas904646Hyvällä tuurilla Suomen väkiluku nousee 7 miljoonaan
Vuoteen 2050 mennessä, mikäli onnistumme maahanmuuttopolitiikassa hyvin. Näin analysoi väestötieteen tohori Hiilamo. ht2094614Riikka jytkytti työttömyyden uuteen ennätykseen!
Erinomaista työtä jälleen kerran irvistelevältä saksiniekalta. ”Yhtä korkeaa työttömyysastetta ei löydy työvoimatutkimu1784528Juuri nyt! Parturi bongattu Sannan seurassa!
🌐 Breking News 📢 🗞️ 🆕 Kaksikko bongattu Suomen Helsingin Töölöstä. Kyllä. Sieltä samasta Töölöstä, josta kuppakin64509Keskisarja kiihotti persuja kansanryhmää vastaan
Rikoksen vakavuutta lisää se, että Keskisarja toimii eduskuntapuolueen puheenjohtajana, jonka puheilla on enemmän painoa634386Ratkaisujen tarjoamisen sijaan SDP on keskittynyt levittämään väärää tietoa
Kokoomuksen kansanedustaja Martin Paasi on turhautunut eduskunnassa käytävään salikeskusteluun. Hän kertoo, miksi. – Ko584055Kolmepäiväinen työviikko on kulman takana
Zoomin toimitusjohtajan mukaan tekoäly alkaa olla monissa työtehtävissä niin tehokas, että ihmiset voivat pudottaa työpä153979Mercedes-Benzille riitti Suomen äärioikeistohallitus
Tästä jo pari vuotta sitten varoiteltiin, että kaikki ulkomaalaiset investoijat poistuvat fasistipersujen myötä tukemast423895Aamun Riikka: sakset tiputtavat 31 000 lasta köyhyysrajan alle
✂️ STM:n tuoreen arvion mukaan Riikan leikkaukset pudottavat peräti 31 000 lasta köyhyysrajan alle, kun aikaisempi THL1063832