Vatsallaan

Hei kaikille,
tyttäseni täytti sunnuntaina 3kk ja tiistaina heti oli sitten neuvola, jossa neuvolantäti puuttui vatsallaan olemiseen, lähinnä siihen ettei tyttäreni vielä kannattele päätää tai nojaa käsivarsiin, kuulemma tässä iässä jo niin kuuluisi tehdä! Onko kokemuksia? Pitäisi huolestua?
5777
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 5

Vanhimmat

Mua alkoi oikein naurattamaan kun muistan miten pelästyin kun tuli neuvolassa sama huomautus. Tyttö 3 kuukautta, neuvolakortissa lukee että ei vielä kannattele päätä. Ja mitäs sitten tapahtui?
Viikon päästä siitä pää pysyi jo vähän pystyssä, oltiin enemmän oltu mahallaan ja vähän jumpattu, vedin pikkuista käsistä hellästi että tunsin niskalihasten jännittyvän.

Nyt tyttö on kymmenen kuukautta ja seisoo, ottaa pikku askelia ja kaatuu. JA hauskaa on.

Luota vaan kypysymiseen (ja vähän voi jumpatakin jos siltä tuntuu).

Nauttikaa toisistanne!!!

Äänestä
  • Niin vähän arvelinkin että kaavoihin on taas vähän kangistuttu, lapsethan kehittyvät eritahtiin! KIITOS VIESTISTÄSI!

    Äänestä

  • Äityliini kirjoitti:

    Niin vähän arvelinkin että kaavoihin on taas vähän kangistuttu, lapsethan kehittyvät eritahtiin! KIITOS VIESTISTÄSI!

    voih,meillä tuli täsmälleen sama huomautus neuvolakorttiin=)Poika myös 3kk,jaksaa kyllä kannatella päätään masulla ollessaan mutta niin vähän aikaa vielä..enkä sitten viittinyt sitä ruveta neuvolantädille edes selittelemään=)Tsemppiä yritykselle,jokaisella ottaa oman aikansa.

    Äänestä

vatsallaan jakseta olla. Joka päivä vähän harjoitellaan, mutta kohta jo tyttö kitisee kun niska ja selkä väsyy. Onhan se pää vielä niin iso ja painava. Mutta kyllä se siitä alkaa menemään kun harjoitellaan!

Äänestä

meillä taas syntyi kaksi viikkoa etuajassa ja jo sairaalassa kannatteli päätään jos makasi vatsallaan tai pitelin olkapäälläni.ihmettelivät lapsen jäntevyyttä hoitajatkin.Kaikki vauvat ovat yksilöitä eikä voi sanoa että PITÄISI juuri tietyssä iässä tehdä sitä tai tätä.

Äänestä

Kommentoi aloitusta


Äityliini kirjoitti:

Hei kaikille,
tyttäseni täytti sunnuntaina 3kk ja tiistaina heti oli sitten neuvola, jossa neuvolantäti puuttui vatsallaan olemiseen, lähinnä siihen ettei tyttäreni vielä kannattele päätää tai nojaa käsivarsiin, kuulemma tässä iässä jo niin kuuluisi tehdä! Onko kokemuksia? Pitäisi huolestua?

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu