-84 Van 6,2 dieselin savutusarvot

Katsastuksessa mitattiin savutusarvoksi vuosi sitten 1,0 ja (ajettu n. 8tkm) nyt 3,5 (siis keskiarvo) ja kone kuulosti "röpöttävän" yläkierroksilla. Pakokaasu oli vaaleaa/sinertävää.
Ilmansuodatin on tsekattu, naftasuodin vaihdettu, jopa moottorin öljyt ja suodatin on vaihdettu...mitä muuta voin tehdä (konetta purkamatta =)...
"Water in fuel" valo palaa tyhjäkäynnillä, kierroksilla häviää...suodattimessa ei varmaan ole vettä, kun se on vasta vaihdettu, entäs ottaako kojelautavalo tankista tiedon???

8

1588

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • liekö EGR:n toimimattomuus ( EPR) aiheuttanut ongelmat?
      Mikäli alipainepumppu ei toimi (kuten tässä tapauksessa kävi ilmi), EGR:ään ei toimi ja on mahdollista että toisessa pakokäyrässä oleva kääntöläppä (sulkupelti) jää kiinni-asentoon ja tällöin vasemman syl.kannen pakokaasut pyrkivät ulos EGR-venttiilin kautta imusarjaan, ja samalla "sotkevat" koko sen puolen koneesta! Pakokaasumittauksissa ilmenee sitten juuri raja-arvojen ylitystä ja korkeilla kierroksilla EGR "pistää koneen röpöttämään" kun "toimii pakokaasun paineella"...auki...kiinni...auki...kiinni?
      Onks kellään kokemuksia? Kehotettiin poistamaan EGR-venttiili ja tukkimaa laipalla siihen paikalle jäävä reikä sekä telkeämään pakoputkessa oleva läppä auki-asentoon...pitäisi kuulemma auttaa??? Onko kokemuksia?

      • timo

        melkein kaikista vaneista on jossain vaiheessa tehty egr toimimattomaksi, jos sinulla on toiminnassa niin ota pois. sitä venttiiliä ei ainakaan omassani ole otettu pois ainoastaan sitä ohjaava letku on irti ja tulpattu, samoin pakosarjan puolella läpälle johtava letku on irti. mutta ei tietääkseni tehty muuta. systeemi toimiessaan vuoraa imusarjan noella melko paksusti. hämmästyin kun vertasin sellaiseen 6.2 koneeseen jossa sitä ei ole ollut koskaan, oli puhtaan kiiltävä ja omassa kuin katsoisi savupiippuun jota ei ole koskaan nuohottu.


      • timo

        muistaakseni se läppä pakoputkessa on jousikuormitettu ja normaalisti auki, vasta erg:n ohjaama alipaine vetää sen kiinni tarvittaessa joten letkun irroitus riittää ellei ole juminut kiinni asentoon. kerro jos ei ole näin?


    • pakokaasuarvojen ylitykseen? Tietysti jää vielä se "Water in fuel"-ongelma...mut tarkistan ton EGR-systeemin tässä viikon sisään!
      Päästömittaukseen en pääse kuin vasta kuukauden kuluttua "pakollinen seisontaika bonussiirrossa" ja nyt ajelen sit riisikipolla sen aikaa!

      • timo

        se water in fuel kannattaa selvittää heti, vesi on pahinta myrkkyä ruiskupumpulle. onko mahdollista että tankkiin on päässyt kondensoitumaan vettä talven aikana, tai onhan sekin mahdollista että olet saanut vedensekaista naftaa pumpusta. ei silloin auta vaihdella suodatinta vaan tankki on tyhjennettävä, onkohan siinä proppua tankissa?


      • timo kirjoitti:

        se water in fuel kannattaa selvittää heti, vesi on pahinta myrkkyä ruiskupumpulle. onko mahdollista että tankkiin on päässyt kondensoitumaan vettä talven aikana, tai onhan sekin mahdollista että olet saanut vedensekaista naftaa pumpusta. ei silloin auta vaihdella suodatinta vaan tankki on tyhjennettävä, onkohan siinä proppua tankissa?

        vielä! Mut täytyyhän tankki saada vedestä tyhjäksi vaikki irroittamalla koko laitos! Samalla vois tarkistaa pita-anturin, ku mittari ei oikein näytä oikein


    • onko ?

      sos välillä laittaa 2T öljyä tankkiin ,niin pumppu tykkää siitä

      • Siitä oli vaan kuoret paikallaan, ja itse venttiili tukittu pellillä!
        Tankin putsaus seuraavaksi sekä samalla löpöputkien tarkistus/vaihto! Toki sit puhtaaseen tankkiin/uusiin putkiin laitan 2T-öljyä...olen sitä käyttänyt aiemminkin! Löpö on kuitenki kuivaa tavaraa!


    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Epäily: Oppilas puukotti kolmea Pirkkalan koululla

      Tämänhetkisen tiedon mukaan ainakin kolme oppilasta on loukkaantunut puukotuksessa Pirkkalan Vähäjärven koululla. Myös e
      Pirkanmaa
      301
      7654
    2. Jos yhdistät nimikirjaimet

      Jos yhdistät sinun ja kaivattusi ensimmäisten nimien alkukirjaimet mitkä nimikirjaimet tulee? Sinun ensin ja sitten häne
      Ikävä
      85
      5979
    3. Jos olisit täällä

      Tosin en tiiä miks oisit. (Ja hävettää muutenkin kun ei muka muulla tavoin osaa kertoa tätäkään) Jos jollain pienellä
      Ihastuminen
      167
      3538
    4. Kyllä se taitaa olla nyt näin

      Minusta tuntuu et joku lyö nyt kapuloita rattaisiin että meidän välit menisi lopullisesti. Sinä halusit että tämä menee
      Ikävä
      32
      1997
    5. Pirkkalan koulussa puukotus, oppilas puukotti kolmea

      Ilmeisesti tyttöjä ollut kohteena.
      Maailman menoa
      192
      1875
    6. Odotan että sanot

      Sitten siinä että haluaisit vielä jutella kahdestaan kanssani ja sitten kerrot hellästi että sinulla on ollut vaikea san
      Ikävä
      19
      1698
    7. Paljon niitä puheita

      susta liikkuu. 🤮
      Tunteet
      36
      1579
    8. Olet kiva

      Olet kiva :)
      Ikävä
      44
      1484
    9. Miksi haluat alentaa muita?

      Luulin sinua niin erilaiseksi, poikkeavan hyväksi, olin väärässä.
      Ikävä
      22
      1431
    10. Heih! Vieläkö ehtii laittaa auringonkukat kasvamaan?

      Kerkeekö auringonkukat kukkimaan, kun upottaa auringonkukan siemenet kävelyreittien varrella multiin? Vai onko jo ihan
      Maailman menoa
      65
      1398
    Aihe