Huomenta mielitietty(ni)

Olen taas ajatellut lämmöllä sua. Pikkuhiljaa sisäistän taas sen, että ei auta hakata päätä seinään. Jos ollaan ne oikeat toisillemme (niin kuin haluan ajatella asian olevan), tulee vielä oikea aika meille. Siihen asti hoidan omaa elämääni "erittäin" hyvään järjestykseen. Ainakin yritän ;)
16<50
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 16

Vanhimmat

Niin olen ajatellut, mutta samalla olen pohtinut, että minä olen liian suuri riski hänelle.

Äänestä
  • Miksi olisit? Eikö kukin ihminen ole kuitenkin viime kädessä itse vastuussa omasta elämästään ja tuntemuksistaan?

    Äänestä

  • Anonyymi kirjoitti:

    Miksi olisit? Eikö kukin ihminen ole kuitenkin viime kädessä itse vastuussa omasta elämästään ja tuntemuksistaan?

    Jokaisella on henkiseen kasvuun varaa😇

    Äänestä

  • Anonyymi kirjoitti:

    Miksi olisit? Eikö kukin ihminen ole kuitenkin viime kädessä itse vastuussa omasta elämästään ja tuntemuksistaan?

    Niin toivottavast7 hän ajattelee noin.

    Äänestä

  • Anonyymi kirjoitti:

    Jokaisella on henkiseen kasvuun varaa😇

    Niin on. Jokainen on keskeneräinen. Valmista ei tule kenestäkään. Silti hyvyyteen, totuuteen, oikeuteen ja itsensä keittämiseen tulee pyrkiä jokaisen. Rauhaan Jumalan ja lähimmäisen kanssa.

    Äänestä

  • Anonyymi kirjoitti:

    Niin toivottavast7 hän ajattelee noin.

    Hänestä en voi tietää, tämä oli ap:n kommentti.

    Äänestä

Itse kans kokenut riittämättömyyden tunnetta, josko toinen luuleekin minun olevan parempi kuin oikeasti olen? Ja arki menisi silloin riidellessä toisia syyttäen milloin mistäkin? Kaikenlaisiaasioita sitä pyöritteleekin mielessään?

Tyytymättömyys itseensä, kun kokee jollain tavalla epäonnistuneensa omassa elämässään, samalla herättää kaikenlaisia kuvitelmia ja synnyttää epävarmuus tekijöitä itselleen.

Mikään ei voi olla liian helppoa ja mennään aina vaikeamman kautta? Siksi kait olen sinkkunakin viihtynyt niin hyvin? Vaikka kuinka haluaisi olla mielitiettynä jollekin niin aina joku asia tekee siitä liian vaikean? Ajatellut monesti, et ehkä se on kohtalonikin, jonka kanssa opittava vain elämään?

Äänestä
  • Ehkä ajattelet liikaa? Ei mikään suhde ole yhden ihmisen varassa. Jokainen tuntee varmasti riittämättömyyden tunteita joskus. Jos haluat onnistua ja valintasi on oikea, sen jälkeen on hieman enemmän mahdollisuuksia ja hieman enemmän motivaatiota siihen, että ihmissuhde tuottaakin enemmän iloa, kuin mielipahaa ja stressiä. En pidä utopistisena sellaista suhdetta, missä on hyvä olla ja kannustava ja toista tukeva henki. Kunhan toiveet elämältä ovat samansuuntaiset ja vaatimukset toista ja myös itseänsä kohtaan kohtuulliset. Ap.

    Äänestä

  • Anonyymi kirjoitti:

    Ehkä ajattelet liikaa? Ei mikään suhde ole yhden ihmisen varassa. Jokainen tuntee varmasti riittämättömyyden tunteita joskus. Jos haluat onnistua ja valintasi on oikea, sen jälkeen on hieman enemmän mahdollisuuksia ja hieman enemmän motivaatiota siihen, että ihmissuhde tuottaakin enemmän iloa, kuin mielipahaa ja stressiä. En pidä utopistisena sellaista suhdetta, missä on hyvä olla ja kannustava ja toista tukeva henki. Kunhan toiveet elämältä ovat samansuuntaiset ja vaatimukset toista ja myös itseänsä kohtaan kohtuulliset. Ap.

    Korjaan: Mikään ihmissuhde ei saisi olla yhden ihmisen varassa. On olemassa vääränlaisia, vahingollisia riippuvuussuhteita, joissa voi joutua ottamaan suuremman vastuun suhteesta, kuin itselle kuuluisi. Huonot kokemukset tekevät epävarmaksi, mutta niitä kokemuksia voi myös käyttää hyödyksi, kun rakentaa uutta ihmissuhdetta. Kunhan on käsitellyt itsensä kanssa vanhan taakan pois, tunteiden kautta. Ap.

    Äänestä

Täydellinen on hyvän vastakohta. Jos ajattelet, että kelpaat parisuhteeseen vain, jos elämäsi on täydellisessä kunnossa, ajat onnesi ohitse. Kaksi vajavaista ihmistä, joilla on armollinen asenne toisiaan ja itseään kohtaan, muodostaa parhaan parisuhteen.

Äänestä
  • 👍👍👍 Hieno oivallus!

    Äänestä

  • En pyri täydellisyyteen, en ole pedantti- ihminen, mut kaipaan onnistumisia, jotka ruokkivat samalla luottamaan itseensä enemmän ja joka synnyttää lisää varmuutta, jota kaipaan tällä hetkellä erityisesti. Vastuuntuntoinen olen, enkä riippa kiveksi toisella halua tulla.

    Ymmärrän myös sen, et teen näin elämän itselleni samalla haastavammaksi, mut jokainen toimii niinkuin parhaimmaksi näkee. Seison samalla sanojeni takana ja olen monella tapaa periaatteellinen tiettyyn rajaan asti. Maltti on valttia monessa asiassa.

    Haaveillut olen monesti, et kun löytäisin rinnalleni ihmisen, jonka kanssa ajatukset menisivät yksiin ja voisimme jakaa näin yhteisen arvomaailman joskus. Hyvänä puolena koen itsessäni sen, etten ole luovuttaja tyyppiä, vaikkei heti haaveet toteutuisikaan niin jatkan näitä omasta mielestä kivisiä polkuja kohti > toivoa paremmasta?

    Äänestä

Hienosti ajateltu ja kirjoitettu, aloittajalta!

=))

Äänestä
  • Kiitos =)

    Äänestä

Onko aloitus naiselta naiselle?

Äänestä
  • Ei ole. On n to m.

    Äänestä

Kommentoi aloitusta


Anonyymi kirjoitti:

Olen taas ajatellut lämmöllä sua. Pikkuhiljaa sisäistän taas sen, että ei auta hakata päätä seinään. Jos ollaan ne oikeat toisillemme (niin kuin haluan ajatella asian olevan), tulee vielä oikea aika meille. Siihen asti hoidan omaa elämääni "erittäin" hyvään järjestykseen. Ainakin yritän ;)

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu