Kadulta kuuluva kirskunta, rahina ja vinkuna katkaisivat unet sunnuntaina klo 5.20 Arvi Kariston kadun varrella. Taivaalta vihmoi silkkaa vettä , mutta lumiaura raapi hiekkaista asfalttia jalkakäytävällä kuin viimeistä päivää.
Miksiköhän?
Miksiköhän?
Vastaukset 16
Vanhimmat
Alkuvuosi ja höyläysbudjetissa vielä varoja.
Tulee yöpakkaset
onneksi ne lauantai ja sunnuntai lisät sentään motivoi työntekoon
Auraajan vihamies asuu Arvi Kariston kadulla.
Mukula kivitys on ainoa kestävä ratkaisu, tietysti jos laittaa alle routasuojat!
Ei mukuloita saa kivittää, luulisi olevan itsestään selvää.
Sama juttu Ojoisilla ... vittu vedettiin muijan kanssa maihin kun alkoi kuulua kuin panssariarmeija hyökkäisi parolan suunnalta telat kirskuen..
Kävin portilla katsomassa,,,, 2cm vetistä koko ajan itsestään sulamassa olevaa sohjoa oli nujerrettu keltaisen ison aurausautontoimesta,,
Kun taivaalta sataa rahaa. Tänä vuonna pitää poimia pienemmätkin marjat.
On niin huonot urakat ku ei ole tullut lunta. Harvialassa hiekotetaan hulluna asuialueiden katuja heti kun hiukan luvataan pakkasta. Naurettavaa touhua ja kuntalaiset maksaa.
Jos ei aurata niin itketään miksi muija ei pääse autolla kauppaan vaikka lunta olisi vain sentti.
Juurikin näin, osa elää valittaakseen.
Tuossa yllä juuri esimerkki turhaanvalittajasta!
Ite en kylläkään nyt valittanut turhaan kun valitin turhaanvalittajasta tuossa että ette kyllä nyt lähde minua syyllistämään! :))
Samat täällä Käikäälässä klo 2,30, taisipa tulla kiire ennen kuin sohjo sulaa päivän aikana.
No, kohta vetävät sulalle asfaltille hiekkaa. Ja kasiparilla myös asuntokaduille.
Miksi vitussa autoissa on talvirenkaat ja miksi vitussa sitä saatanan soraa pitää työntää kaikki paikat täyteen?
Alikulkutunnelitkin (joissa ei KOSKAAN ole jäätä) on hiekalla täytetty.
Saatana.
Annas olla jos perjantai-iltana sataa reilummin lunta. Auraajat tulevat maanantaina iltapäivällä. Tietysti ensin vedetään jalkakäytävät ja sen jälkeen Scanian puikoissa oleva älykkö painaa kahdeksaakymppiä kaikki ruskeat paskalumet auratulle jalkakäytävälle. Hyvä tuli.
Ja sohjon päälle hiekkaa.
Ymmärrän, että aurakaluston kuskilta ei koulutusta vaadita, mutta millaisia ääliöitä kaupungin päättäjät ovat maksaessaan tällaisesta touhuamisesta?
Toinen ärsytyksen aihe ovat "metsänhoitotyöt". Ne saatanan risukasat ovat seisseet tuolla jo yli puoli vuotta - tosin en tiedä kuka sille metsuriporukallekaan maksaa. Istuvat peräkärryssään kahvilla ja yksi ajelee tukkikärry tyhjänä edestakaisin.
Perjantaina hommat loppuvat puoliltapäivin, maanantait menevät krapulassa ja sateessahan ei saha taida käynnistyä. Ja välillä on liian kuuma ja sitten ei ilmeisesti vaan pysty.
Ja ihmetelleen, miksi tämän Sunny Car Cityn talous on täysin päin helvettiä ja haaveillaan jostain saatanan toriparkeista. PERKELE!
#vihapuhe#
Huvä puheMarkus! Harmi että sulla jäi se kansanedustajan paikka viittä vaille variksen vittu petkele!
Ei sulanut ei jos olisi aurattu ajoissa niin olis nyt ei ollut edes hiekkaa.