Ledit saunan katossa

Anonyymi

Edellistä omistajaa edeltänyt omistaja on rempannut saunan ja laittanut ledit kattoon. Osa ledeistä on palanut eikä ole pienintäkään aavistusta miten vaihtaa tai korjata. Ei ole mitään tietoa minkä valmistajan valot katossa on.
Kylppärissä on vähän sama ongelma. Peilikaapin yläreunaan on upotettu halkaisijaltaan noin 8cm pyöreitä valoja, jotka eivät toimi, eivätkä myöskään irtoa millään.
Onko ehdotuksia miten lähteä fiksailemaan saunan valot takaisin toimintaan.

7

372

    Vastaukset 7

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Anonyymi

      Minullakin on laatikoissani kymmeniä ledejä enkä tiedä yhdenkään valmistajaa. Ledihin kun ei ole edes tapana merkitä mitään tyyppimerkintää. Pelkkkä ulkomuoto riittää yksilöintiin, bulkkitavaraa siis kuten rautanaulat.

    • Voi olla hankalaa. Ota yksi alas ja tsekkaa mitä tietoja löytyy. Vähän huono, jos on asentanut led-lamppuja saunan kattoon. Ei ne kestä sitä lämpöä. Valokuidulla ja projektorilla tehdään kestävät viritykset.

      Tasan samanlaista lamppua voi olla työläs löytää. Korjata niitä ei voi, pitää vaihtaa uuteen. Pitää löytää saman volttimäärän (voltit tasa- vai vaihtojännite), saman värisävyinen ja vielä saman kokoinen lamppu. Tai sitten just saman valmistajan samanlainen lamppu.

      Peilikaapin valojen kanssa voi olla että liitäntälaitteen vaihto auttaa. Yleensä tuollaiset ovat kiinni 2 jousella, jotka virittyy aukon reunoille. Ne voi olla tosi tiukat, mutta harvoin noita liimataan kiinni. Tai ei liimata, se on jotain tunarointia jos on liimalla.

    • Anonyymi

      Tyypillisimillään saunaledi on 5 mm vakioled jossain pidikkeessä ja kannassa. Tulee alas katosta kun kehyksestä vetää.
      Samoin irtoaa ne peilikaapinkin valot.

    • Anonyymi

      On siinä harrastusta, kun suuntaa lediä saunassa. Vois taskulamppulla korvata.

    • Anonyymi

      Älä laita lediä saunan kattoon. Ledi ei kestä yli 60 asteen lämpöjä vaan tuhoutuu varsin nopeasti.

      • Anonyymi

        Mitä haittaa, ledit ovat halpoja ja ne on helppo vaihtaa.


      • Anonyymi

        """Ei ne kestä sitä lämpöä. Ledi ei kestä yli 60 asteen lämpöjä.""""
        Jaa, meidän LED kattolamppu kuumenee ihan helvetin kuumaksi, taitaa olla jopa 120 asteinen kun on ollut vaikka 3 tuntia virroissa.


    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Onko sulla rakas mitään sanottavaa?

      Lähetä tässä kaivatullesi haluamasi terveiset 💌
      Ikävä
      344
      2764
    2. Vaikea löytää samantyylistä miestä

      Nyt on pakko avautua. Onko ketään muuta jonka on yksinkertaisesti todella vaikeaa löytää samanhenkistä kumppania kuin i
      Sinkut
      178
      2194
    3. Liikenneonnettomuus kuhmo

      Taisi Audi mennä lunastukseen ja pemari kilometritehtaalle
      Kuhmo
      36
      1794
    4. Nanna hakkasi Martinan aivot tuusan nuuskaksi!!!

      Ihme jos Martina pystyy muodostaa järkeviä lauseita tämän nyrkkisateen jälkeen. Ottelupalkkio tuli, tajunta meni.
      Kotimaiset julkkisjuorut
      279
      1577
    5. Oot sä aika nuorekas...

      Vaikka oot niin vanha!
      Ikävä
      53
      1105
    6. Rasismi ahdistaa.

      Tapasin baarissa oikein lupsakan oloisen miehen, mutta arvomaailma on hyvin erilainen omani kanssa. Hän käyttää n-sanaa
      Sinkut
      273
      940
    7. Martina ja Muhis

      Aamulenkillä yhdessä valmistautumassa suuren päivään,toivottavasti heräsivät toistensa viekusta.Ihana pariskunta❤
      Kotimaiset julkkisjuorut
      248
      806
    8. Näin sut.

      olitpas vanhentuneen näköinen. 😆 mieheltä naiselle
      Ikävä
      65
      733
    9. Oot pelkkä naurun aihe

      🤣🤣🤣🤣🤣 m-n
      Ikävä
      40
      585
    10. Olenkohan tunteideni kanssa yksin?

      Salaa toivon, että sinä nainen luotat minuun niin paljon, että uskaltaisit lähentyä kanssani, vaikka tämä on vähän kiell
      Ikävä
      46
      571
    Aihe