Pois NIlsiästä

Anonyymi

vihdoin ja viimein pääsee Nilsiästä pois poikkeen. Yrittäjät lopettaa ja uusia ei tule. Palvelut katoaa ja heikkenee kaiken aikaa. Lähdetään sinne missä on ihmisiä, kulttuuria ja tapahtumia. Nilsiän katukuvassa ei näy kuin alkoholisteja, vanhuksia ja masentuneita rautavaaralaisia jotka haikailee "jospa piäsis tänne nilsiän isolle kirkolle asumaan"

10

411

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Anonyymi

      Mitä? Eikö strateginen kuntaliitos Kuopioon tuonutkaan ”hunajaa”.

      • Anonyymi

        Strateginen kuntaliitos taisi "hunajaa" tuoda lähinnä Tahkolle. Niinhän se melkein kaikkialla kävi, että pienten taajamien palvelut vaan liitokset sai vähenemään.
        Mutta Tahkon yrittäjät ja omistajat on paljon Etelä-Suomesta, työllisyyttähän Tahko ylläpitää, mutta miten kauan alueen laajeneminen voi esim.kestää, kunnes joku kylävihreä alkaa hölöttää ilmastonmuutoksesta ja sitten onkin mediamylläkkä valmis ...


    • Anonyymi

      Näitä vastaavia tapauksia on. Yksi on Päijät- Hämeessä, kun Nastola n. 15 000 asukkaan kunta suorastaan ajettiin valheellisesti Lahti-liitokseen. SDP ja KOK asialla. Nyt kaikki Nastolassa menee tuhoa kohti - jos ei ole jo.
      Koulut loppuu, terveyskeskus lopetusuhan alla, kaikkea "hyvää" piti liitoksessa tulla, mutta pieleen meni.
      Onneksi kävi myös niin, että kiihkeästi liitosta ajaneet politrukit ovat menettäneet "hillotolppiaan" yhdynnän seurauksena. Lahti pohjaton rahasyöppö, joka nyt etunenässä tekemässä valtavaa keskussairaalaulkoistusta yksityisten terveysjättien kanssa. Siis kyllä näitä sattuu. Terkkuja Nilsiään, olin yksissä kuperkeikkajuhlissa 70-luvun alussa siellä siinä uudessa hotellissa, kestivät yhden vkonlopun.

      • Anonyymi

        Nilsiän kaupunki ja Juankosken kaupunki liitettiin kriisikuntina Kuopioon aikoja sitten. Miten käy Kaavin, Rautavaaran ja Tuusniemen?


      • Anonyymi
        Anonyymi kirjoitti:

        Nilsiän kaupunki ja Juankosken kaupunki liitettiin kriisikuntina Kuopioon aikoja sitten. Miten käy Kaavin, Rautavaaran ja Tuusniemen?

        Nekin liitetään jossakin vaiheessa Kuopioon.


    • Anonyymi

      Ikinä ei mene niin huonosti etteikö se voi kääntyä
      vielä huonommaksi.

    • Anonyymi

      Perusta sinä yritys ainakin ala yrittäjäksi ota mallia matkabloggareista.
      Ei tarvii kun istua ja kuvata ihteesä ja jakkoo mualimalle, tiijä vaekka joku ukko maksaa sulle matkan vaikka Jerusalemiin.
      On nämä nykyajan akat ihan pihalla...hävettää.

    • Anonyymi

      Kyllä Nilsiän alamäki Kuopion alusmaana on jyrkkä. Kymmenet vuodet toimintaa täynnä ollut linja-autoaseman rakennus on tyhjä, samoin monet muut liiketilat ja virastotalo.
      Terveyskeskuksen vuodeosaston ja röntgenin hävittäminen olivat ensimmäisiä signaaleja nilsiäläisille tulevasta. Alustalaisille näytettiin heti alussa kaapin paikka. Johtavat luottamushenkilöt nuoleskelivat Kuopion ”siirtomaaherroja” omaa suosiotaan varmistellen. Käsitteistä ”Kuopion Nilsiä” ja ” Kuopion Tahko” on tullut kirosanoja tavallisen nilsiäläisen tallaajan mielessä.

      • Anonyymi

        Ainahan tyytymättömiä on Nilsiässä on toistaiseksi kaikki tarvittava. Tietysti joka kaipaa hulinaa ja huveja voi muuttaa muualle. Yrityksiä tulee nyt on uusi yrittäjä entisessä onko entinen postitalo, ainut mikä harmittaa posti lopetti kirjatut kirjeekin haettava Siilinjärveltä ym, täysin kohtuuton postilta.


    • Anonyymi

      Nilsiä on varsinainen pers###i. Kyyläys kukoistaa. Missään nimessä ei kannata muuttaa sinne. Paitsi, jos on itsekin kyylä, kateellinen ja pikkusieluinen henkilö. Sellaiset siellä pärjäävät, kun ovat kaltaistensa seurassa.
      Etenkin rivitaloissa kukoistaa kaikenlainen kyttäys. Pahinta on asua sellaisten henkilöiden naapurina, joilla ei ole sitä ns omaa elämää, vaan he tekevät toisten elämän seuraamisesta harrastuksensa.
      Jokaista askelta, ääntä ja yleensä mitä tahansa seurataan ja jos esim. kuuluu joskus jokin normaalia kovempi kolahdus tms, se koetaan provosoinniksi ja siihen vastataan ylikorostuneella vastaavalla kolahduksella tms. äänellä. Tämä on mielestäni jo sairasta.
      Kaikki normaalit ihmiset: ÄLKÄÄ MUUTTAKO NILSIÄÄN!!!!

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Kiva kun SDP alkaa hallitsemaan Suomea

      Vanhat hyvät ajat taas palaavat ja kansa vaurastuu. Muistatteko vielä Sorsan aikakauden? Silloin Suomessa tehtiin jopa
      Maailman menoa
      269
      6737
    2. SDP:n lyhyt selviytymisopas

      1. Komitea on vastaus, oli kysymys mikä tahansa Jos maailma on muuttumassa tai jossain palaa, demari ei hätiköi. Ensin p
      Maailman menoa
      80
      5341
    3. Keskisen kyläkaupassa Temun vaatteita myynnissä?

      Siis mitä? Miksi siis ei itse tilaisi Temusta samoja.
      Maailman menoa
      105
      4285
    4. SÄHKÖLASKU 1600 EUROA Ei tässä ole mitään järkeä

      https://www.is.fi/taloussanomat/art-2000011804443.html Kyllä täysin huijausta nämä sähkömarkkinat. Varsinkin pörssisähk
      Maailman menoa
      269
      3741
    5. Säästäminen on typerää, muistakaa äänestää demareita

      Säästäminen on typerää, koska aiheuttaa vain talouden taantumista ja lopulta tappaa potilaan. Demareiden tapa on satsat
      Maailman menoa
      64
      3499
    6. Toivoisitko

      Toivoisitko, että kaivattusi olisi introvertimpi tai extrovertimpi? Itsenäinen tai tarvitsisi enemmän apua/sinua? Osoit
      Ikävä
      146
      3199
    7. Olli Rehn: Eläkkeistä pitää leikata. Nyt tuli Lindtmanille kauhun paikka

      jos johtaa seuraavaa hallitusta. Purra: eläkkeisiin ei kosketa. Eikä tällä hallituskaudella varmasti kosketa, mutta seur
      Maailman menoa
      242
      2815
    8. Venäläiset varkaudessa

      Ja venäjä mieliset. Teitä kiinnostaa toisinajattelijat ja trafikista päätellen aika paljonkin. Kunhan aika koitaa tulee
      Varkaus
      275
      2141
    9. SDP:n budjetin peruskivi: "Rahaa nimittäin on!"

      Demarien talouspolitiikan ydin on usein tiivistetty klassiseen meemiin: rahaa on, kunhan se on jonkun muun rahaa. Vuoden
      Maailman menoa
      45
      1663
    10. Lupajaoston esityslista

      Ilmoitus rakennusvalvonntaan luvattomasta rakentamisesta. esityslistan 6pykälä Kyse on kulttuuritalon rakentamisesta jo
      Pyhäjärvi
      49
      1545
    Aihe