Asun kerrostalossa, jossa on ilmeisesti olematon äänieristys. Vuorokausirytmini on "valtaväestöstä poikkeava", ja saatan puhua puhelimessa tai pelata öisin, jolloin puhelussa muiden kanssa. En asumisen alussa tiedostanut äänieristyksen heikkoutta (olen elänyt vuosia samalla tavalla ja useassa eri kerrostaloasunnossa, mutta tämä on ensimmäinen, jossa kukaan on sanonut mitään), naapuri kävi soittelemassa ovikelloa ja siitä lähtien olen kuiskannut öisin sekä puhunut matalaan ääneen päivisin.
Ongelma on, että nyt naapuri valittaa kuiskauksestakin. Kävi viimeksi tänään soittamassa klo 20 ovikelloa - tuolloin puhuin normaalia matalammalla äänellä - ja klo 00 kuulin koputuksen ovelta, kun olin pari tuntia puhunut vähän mutta silloinkin kuiskaten. Minulla on mielenterveyden, erityisesti ahdistuneisuuden ja masentuneisuuden kanssa valmiiksi ongelmia. Ehdin siis ahdistumaan naapurin valittamisesta niin, että jouduin jäämään sairaslomalle, koska pelkään kotona - saan paniikkireaktion ovikellon äänestä, ahdistun jos vahingossa nauran liian kovaan ääneen (naapuri on valittanut aiemmin nauruni kuuluvuudesta myös _päivällä_) jne. Homma siis vaikuttaa omaankin elämääni huomattavan paljon. Etsin uutta asuntoa, vaikka rahatilanne ei sitä sallisi, koska minulla ei ole voimia enää elää näin.
Missä kohtaa tässä menee raja? Tutkin asiaa, ja huono äänieristys on isännöitsijän /rakennuttajan ongelma, mutta taitaa olla turha toivo että niitä parannettaisiin. Kuitenkin on mielestäni kohtuutonta, että omassa kotonaan ei saisi edes kuiskata, saati nauraa päivälläkään, koska naapuri häiriintyy. Onko kellään mitään kokemusta tilanteen ratkaisemisesta? Tuntuu pahalta elää pelossa ainoassa paikassa, jonka pitäisi olla turvallinen.
Normaalit elämisen äänet huonosti äänieristetyssä talossa?
3
73
Vastaukset
- Anonyymi
Asutko pääkaupunkiseudulla? Itse asun. Olen ääniyliherkkä, olen ollut sitä jo lapsuudesta saakka. Minua on häiritty naapureiden puolelta jo vuodesta 2002 lähtien. 18 vuotta elämästä on siis mennyt osittain pilalle, täysin kelvottomien äänieristysten vuoksi. Naapureina on ollut monenlaista porukkaa. Pelkkiä vankisellejä nämä huonosti äänieristetyt kopit ovat. Ylihintaisiakin vielä. Isännöitsijä vähättelee ongelmaa ja on vain todennut, että: kerrostalossa nyt vain täytyy sietää muiden ääniä. Tuo lohduttaakin paljon :(
- Anonyymi
Huudata vaan stereoita ja teeveetä täysillä ja lataa naapuria nenukkiin. Sä oot mielenterveyspotilas ja sulle on sallittua mölytä. Myös matut saa mölytä. Muut turpa kiinni!
- Anonyymi
Ja höpö höpö. Täyspäiset ihmiset osaavat elää ja asua kerrostalossa, niin, etteivät häiritse naapureitaan. Sinäkin osaat, jos vain haluat. Siitä ei pidä ahdistua, se on vain pelin henki. Jos et sopeudu asialliseen yhteisöasumiseen, ja et halua noudattaa lakia ja järjestyssääntöjä, muuta johonkin korpeen möykkäämään ja häiriköimään.
Ketjusta on poistettu 1 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Suomen kansa haluaa Antti Lindtmanista pääministerin
Lindtman on miltei tuplasti suositumpi kuin etunimikaimansa Kaikkonen. Näin kertoo porvarimedian teettämä kysely. http2944781Vain 21% kannattaa Lindtmania pääministeriksi
se on selvästi vähemmän kuin puolueen kannatus, mites nyt noin?1353066Miksei Björn Wahlroos jaa rahaa köyhille?
Esimerkiksi Nordean tiloissa? Vai tuovatko ne köyhät hiekkaa marmorilattioille ja siksi ei pysty mursunviiksi pystyyn k522983Jouluksi miettimistä: kuka tai mikä valmistaa rahan?
Nyt kun on ollut vääntöä rahasta ja eritoten sen vähyydestä, niin olisi syytä uida rahan alkulähteille, eli mistä se syn281541Julkinen sektori on elänyt aivan liian leveästi yli varojensa!
Viimeisen 15 vuoden aikana julkisen puolen palkat ovat nousseet n. 40%, kun taas yksitysellä sektorilla vain n. 20%. En2271242- 471189
Yksikään persu ei ole saanut Nobelin palkintoa
Kertoo paljon persujen älyn puutteesta. Demareista mm. Ahtisaari on kyseisen palkinnon saanut.71016Miten antaa merkki hyvin eri ikäiselle miehelle, että kertoisi toiveensa ja ajatuksensa?
Olen pitkään pitänyt miehestä, joka myös varmasti minusta. Hän ei tosin kerro ihastumisesta, eli voi hyvin olla, että tu78991Emme koskaan keskustelleet kasvotusten syistä välirikollemme
Enkä voisi kertoa perimmäistä rehellistä syytä. Kerroin sinulle pintapuolisen ”paketin” ja otin tavallaan omalle vastuu58981Paskalaista valokuitulakiin
Nyt maksajiksi joutuvat kaupunkilaiset eivätkä mökkiensä ulkohuusseissa kakistelevat mummot. Nimittäin EU määrää jokais52979