moottorieletroniikan merkkivalo

Meillä Zafira 1.8, vm 2000. On pidemmän aikaa nykinyt ja moottorieletroniikan merkkivalo vilkahtanut silloin tällöin. Nyt valo palaa jo pidempiä aikoja. Missähän mahdollisesti vika?
Kalliskin remontti edessä? t. autoista tietämätön
4971
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 4

Vanhimmat

Joskus oli samoja oireita ja ne loppuivat, kun vaihtoivat kampiakselin tunnistinanturin. Maksoi muistaakseni markka-aikana noin tonnin. oireena olivat nykäys vedossa ja valo syttyi palamaan joko hetkeksi tai pidemmäksi aikaa. Mootori 1.8 16v vm 98.

Äänestä
  • zafiraa ei ole olemassa vuosimallina 98

    Äänestä

  • jkljkljkl kirjoitti:

    zafiraa ei ole olemassa vuosimallina 98

    Pieni tarkennus paikallaan...siis auto oli Vectra jossa käytännössä sama moottori 1,8.... tosin hieman vanhempana versiona ja jopa erinäköisenä mutta osat lähes samat.

    Äänestä

  • jkljkljkl kirjoitti:

    zafiraa ei ole olemassa vuosimallina 98

    ... -2000, pöljä

    Äänestä

Kommentoi aloitusta


mamu kirjoitti:

Meillä Zafira 1.8, vm 2000. On pidemmän aikaa nykinyt ja moottorieletroniikan merkkivalo vilkahtanut silloin tällöin. Nyt valo palaa jo pidempiä aikoja. Missähän mahdollisesti vika?
Kalliskin remontti edessä? t. autoista tietämätön

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu