Olen kiinnostunut uudemmalla koneella olevan V40:n hommaamisesta, mutta en paremmin tunne autoa. Eikös 01 diesel ole jo eri kone kuin vanhemmissa. Onko uudempi parempi (tehokkaampi ainakin)? Mitä muuta huomioitavaa?
V40 TD 01
Kiinnostais
2396
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 2
Vanhimmat
Mulla on ollut 102 hv TDI nyt neljä vuotta ja kilometrejä on 190tkm mittarissa.
Auto on pelannut hienosti. Ainoat korjaukset on ollut seuraavat:
Etuiskari meni poikki vuosi sitten
Edestä koiran luu vaihdettu oikealta puolelta 1,5 v sitten
Puhaltimen jokin komponentti vaihdettiin viime syksynä 23€.
Jarrupalat eteen ja taakse n. vuosi sitten.
Kulutus on mun vauhdikkaalla tyylillä n. 5,3l/100km. Lapinreissut koko perheen voimalla ja boksi katolla vie n. 5,6l/100km
Nyt 2 vko sitten laitatin uuden moottorinohjausohjelman virityspajalla, jolla sain tehoja lisää 26 hv --> 128hv ja vääntö nousi 215 --> 290 nm. Nyt on kivaa. Kulku on vaivatonta ja käyntiääni vaimeni ja savutuskin kiihdytyksissä hävisi olemattomiin.
Huonona puolena on mallin heikko suuntavakavuus. Jos pyörän kulmat on vähänkin pielessä auto vaeltelee entistäkin enemmän.
Terve.
Kertoisitko kyseisen pajn tiedot jossa kävit lastuttamassa? Sekä minkä verran tuli maksamaan, noin.
Itselläni samanlainen auto ja kyseinen operaatio olisi tarpeen.
Kiitos