Sellaiste M.A. Nummisen kuvaamat keskiolutbaarit tai kunnon aitoa kansanrivistöä sisältävät pubit ovat kadonneet niin Helsingistä kuin muualta. Aikoinaan oli jukeboksit joista soi Irwin Goodman, Reijo Taipale tai Olavi Virta. Kansa turisi jo aamusta oluttuoppinsa ääressä ja siinä päivä meni rattoisasti. Sellainen mukava keski-pöhnä/hönö päällä eli ei vituta mutta ei mene kontrollikaan. Suomalaistaustainen tarjoilija. Kunnon baaritiski jossa sai tupakoida ja oli kiva iskeä naisia, samaten hämyisät savuiset nurkkapenkit joissa porukalla turistiin. Nyt vain tylsiä sushibaareja, viinitrendi-hipsterikahviloita ja muuta paskaa.
Kaljoittelupubit hävinneet
4
167
Vastaukset
- Anonyymi
eikös sarkkaa enään ole?
anteeksi tietämättömyyteni, kävin viimeksi paarissa kun maksettiin markoilla ja pöydissä oli tuhkakupit. eipä silti, tumpannut olen tupakitkin aikoja sitten.. ;-D - Anonyymi
Oulussa on ainakin kolme sellaista. Nyt muuten saisi baarit jo avata. Sulkemisaika voisi olla toistaiseksi jo klo 21.00.
- Anonyymi
Meillä päin on ainakin edelleen lähes joka lähiössä baari.
Niissä istuvat samat tyypit päivästä toiseen lipittämässä keskaria.
Tupakkaa ei tosin saa enää missään poltella sisätiloissa. - Anonyymi
Kaljabubei kyl löytyy hesast, mee vaik hesan BootHill kaljabubii vetää kaljaa!
Ketjusta on poistettu 1 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Me työeläkeläiset äänestämme SDP:tä
SDP on luonut koko työeläkejärjestelmän, jonka hedelmistä saamme nyt nauttia. Kansaneläkelaitos on Maalaisliiton tekele,1745024Eikö tunnukin kamalalta, kun en
anna periksi vaikka parhaasi olet tehnyt antaaksesi täystyrmäyksen? Ja kyllähän minä monta iskua olen saanut ja maannut813626SDP on selvästi paras valinta äänestyskopissa
Puolueella on arvomaailma kohdallaan, sillä on hyvä CV itsenäisen Suomen historiassa vastuunkantajana ja hyvinvointivalt402628SDP:n selitykset ontuu pahasti - "On käsitelty heti, mutta kukaan ei tiedä"
Kokoomuslaiset pistää taas demareita nippuun. Tuppuraisen mukaan mukaan SDP:n useat ahdistelutapaukset on käsitelty het402278Kenen juontajan pitäisi voittaa tänään Kultainen Venla? Ehdolla Pimiä, Holma ja Vaaherkumpu
Kultainen Venla gaalassa jaetaan tänään tv-alan palkintoja. Yksi suosituimmista kategorioista on Juontaja. Vappu Pimiä992198Oletko nainen turhautunut, kun en tule juttelemaan siellä?
Haluaisin tottakai tulla. Älä käsitä väärin. Ehkä ensi kerralla?292077Antti Lindtman: "Ainahan kaikenlaisia huhuja liikkuu"
Näin hän siis vastaa SDP:n häirintäkohuun, väistelee vastuutaan Juttuhan on niin, että Lindtman ja Tuppurainen on tasan722071Mitä saa sanoa?
Palstalla tänään sanottua: ” Kaikki riippuu siitä, miten asian esittää,” Onko siis niin, että saa muita pomottaa ja882023Onko olemassa miehiä, jotka haluavat yhteydenpitoa?
Silloin tällöin viestiä, puntarointeja arkielämästä, ikäänkuin pientä viihdettä ilman sen kummallisempaa. Tällaista miet211536Mitä Trump itse pitäisi siitä, jos häntä solvattaisiin
Kuten hän solvasi muita mm. Macronia? Kyllä ei huumori enää kukkisi. White house on nykyään pelkkä vitsi vain, ei mitään1131453