Kun ei raskaus ole se juttu mitä haluaa niin silloin on syytä kääntyä terveyskeskuksen puoleen.
"Kun ei-toivottu raskaus yllättää"
http://www.jyvaskyla.fi/terveys/neuvolat/perhesuunnittelu/keskeytys
Kouluterveydenhuollon kautta pääsee aborttiin:
http://www.hel.fi/hki/terke/fi/Terveyspalvelut/Koulu- ja opiskeluterveydenhuolto/Terveystottumukset/Seksuaaliterveys
Abortti eli raskauden keskeytys
"Kun kuukautiset ovat myöhässä ja epäilee raskauden alkamista, voi hakeutua asian varmistamiseksi oman koulun terveydenhoitajan vastaanotolle. Terveydenhoitaja tekee raskaustestiä varten lähetteen terveysaseman laboratorioon. Yhteyttä voi ottaa myös suoraan oman asuinalueen terveysasemaan."
Joensuu:
http://www.joensuu.fi/raskaudenkeskeytys
"Jos haluaa keskeyttää alkaneen raskauden, tulisi lääkäriin ottaa yhteyttä mahdollisimman pian. Raskauden keskeytys eli abortti tulisi tehdä ennen 12 raskausviikkoa. Raskauden voi keskeyttää erityisen painavasta syystä myöhemminkin, mutta silloin siihen tarvitaan erityislupa."
Oulussa neuvoo nettinappi nuoria:
"Raskaustesti kannattaa tehdä silloin kun kuukautisten pitäisi alkaa. Jos huomaat olevasi raskaana ja haluat raskauden keskeytyksen, ota mahdollisimman pian yhteyttä koulu- tai opiskelijaterveydenhuoltoon tai asuinalueesi terveyskeskukseen. Sieltä saat ajan lääkärille, joka ohjaa sinut jatkotoimenpiteisiin. Raskauden keskeytys tulisi tehdä ennen 12 raskausviikkoa, joka lasketaan kuukautisvuodon ensimmäisestä päivästä alkaen. "
http://www.nettinappi.fi/pulmakulma-palsta/topic/raskaanako
Tietoa siis löytyy oman asuinalueen terveydenhuollosta. Tässä pikku tietopaketti jos ei tiedä siinä paniikissa mitä tehdä.
Mitä tehdä kun raskaus yllättää ikävästi
Anonyymi
1
212
Vastaukset
- Anonyymi
On se hyvä että tietoa saa ja koulussakin kyllä on nämä neuvottu jo seiskalla meillä täs muutama vuosi takaperin en tiä miten nykyään. Jaetaankohan koulussa kortsuja vielä.?
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Martinan uusi poikakaveri
Sielläpä se sitten on. Instastoorissa pienissä speedoissa retkottaa uusin kulta Martinan kanssa. Oikein sydämiä laitettu2053101Suomessa helteet ylittää vasta +30 astetta.
Etelä-Euroopassa on mitattu yli +40 asteen lämpötiloja. Lähi-Idässä +50 on ylitetty useasti Lämpöennätykset rikkoutuva2391590Laita mulle viesti!!
Laita viesti mesen (Facebook) kautta. Haluan keskustella mutta sinun ehdoilla en halua häiriköidä tms. Yhä välitän sinus921442- 891349
Vanhemmalle naiselle
alkuperäiseltä kirjoittajalta. On olemassa myös se toinen joka tarkoituksella käyttää samaa otsikkoa. Ihan sama kunhan e461304Fazer perustaa 400 miljoonan suklaatehtaan Lahteen
No eipä ihme miksi ovat kolminkertaistaneen suklaalevyjensä hinnan. Nehän on alkaneet keräämään rahaa tehdasta varten.1521219Ajattelen sinua tänäkin iltana
Olet huippuihana❤️ Ajattelen sinua jatkuvasti. Toivottavasti tapaamme pian. En malttaisi odottaa, mutta odotan kuitenkin121168Ökyrikkaat Fazerit saivat 20 MILJOONAA veronmaksajien varallisuutta!
"Yle uutisoi viime viikolla, että Business Finland on myöntänyt Fazerille noin 20 miljoonaa euroa investointitukea. Faze123999Miehelle...
Oliko kaikki mökötus sen arvoista? Ei mukavalta tuntunut, kun aloit hiljaisesti osoittaa mieltä ja kohtelit välinpitämät89912Tuntuu liian hankalalta
Lähettää sulle viesti. Tarvitsen apuasi ottaa koppi tilanteesta. Miehelle meni.44793