Asumme hometalossa

Anonyymi

Tänä talvena on käynyt ilmi, että talomme on homeessa. Asumme mieheni n. 100 vuotta vanhassa mummolassa. Mieheni on sanonut, ettei suostu muuttamaan täältä mihinkään eikä usko, että home voisi vaikuttaa terveyteen. Pelkään niin itseni kuin lastemme puolesta, että pysymmekö terveenä. Porstuaan johtava ovi on ainakin ollut homeessa. Poika usein seisoo sitä vasten kun odottaa, että joku tulee sisälle. Mieheni tuskin suostuu muuttamaan täältä mihinkään enkä tiedä, että pitääkö hän edes sitä tarpeellisena, että ongelmia yritettäisiin jotenkin korjata. En myöskään tiedä, että saako tällaisia tilanteita varten mitään tukea tai apua. Köyhänä perheenä meillä tuskin olisi varaa ainakaan suuriin korkauksiin. Pitääköhän kaikki saastuneet tavaratkin hävittää? Olen kuullut, että jos joku talo on homeessa niin kaikki irtaimisto menee roskiin eikä mitään saa säästää. Miehelleni kyseinen asia voisi olla ylitsepääsemätön. Entä jos kerron jollekkin taholle talossamme olevista ongelmista, yritetäänkö siihen jotenkin puuttua vai asuisimmeko vain samaan malliin hometalossa?

3

158

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Anonyymi

      Nämä ovat vaikeita asioita, osaanottoni siitä.

      En tunne miestäsi, joten en tiedä miten hänen kanssaan asiaa lähtisin purkamaan, mutta tuttavapiirissä on ollut vastaavia tapauksia. Asiaa kannattaisi yrittää lähteä ”purkamaan” rationaalisesti: onhan ymmärrys kosteusvaurioilta suojaamisesta parantunut ajassa ja olisi kai ihme jos hyvin vanhassa talossa kaikki olisi mennyt nappiin (joo joo, näin kai olisi voinut sanoa valesokkeliaikoina). Asia on monille myös arka, koska onhan talo useille perheille heidän suurin omaisuus ja sen ”katoaminen” homeongelman myötä on vaikea myöntää. Voisitko esittää miehellesi esimerkiksi hengitysliiton tai hometalkoiden materiaaleja/videoita niiden nettisivuilta?

      Tärkeää olisi saada ymmärrys siitä, mikä talon kunto oikeasti on, jotta voitte tehdä arviot jatkotoimenpiteille. Usein se tarkoittaa tutkimuksien tekemistä (maksavat aika paljon..), jotta ette lähtisi tekemään korjauksia silmät kiinni arvaillen. Vanhoissa taloissa vauriot saattavat olla myös niin suuria, että korjaaminen ei ole taloudellisesti mitenkään järkevä toimenpide 😕.

      • Anonyymi

        Olemme kyllä katsoneet televisiosta ohjelmia siitä miten hometalossa eläminen muutti joidenkin ihmisten elämän. Mieheni ei kuitenkaan usko, että vaivat tulevat homeen takia. Kai hän luulee, että jotkut ihmiset tulevat yliherkiksi joillekkin asioille omien tekojen tai perimän takia.


    • Anonyymi

      satavuotta sitten ei tehty hometaloja. ainoastaan jos katot vuosivat tai vettä vuodatettiin rakenteisiin niin home tuli.
      ongelmat alkoivat usein kun näitä vanhoja taloja alettiin "korjaamaan" ja rakenteisiin pakattiin muovimattoja, painekyllästettyä puutavaraa tai maalattiin muovisilla lateksimaaleilla.
      katselin tuossa pari vuotta sitten kun naapuri paketoi 1940 luvulla tehdyn hirsitalonsa lasivillaeristeisiin ja tuulensuojalevyyn.
      toivottavasti ei tule vuosien mittaan pettymään.
      vanhan korjaaminen on paljon vaikeampaa kuin uuden tekeminen...

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Kuka pistetty kylmäksi

      Ketähän joutunu puukkohipan uhriksi? Tietääkö kukkaan?
      Kajaani
      22
      2347
    2. Mietin että

      Onko tarinallamme vielä luvussa tilaa kohtaamiselle vai jääkö se tähän.
      Ikävä
      91
      1478
    3. Kaipaatko sinä

      Yhtään meidän katseita
      Ikävä
      116
      1238
    4. Oletko samaa mieltä

      Että on parempi olla erillään?
      Ikävä
      75
      1120
    5. Mira Luoti ja Julkkisselviytyjät 2017 - Ketä kuumottaa juuri nyt?

      HS: Tässä ohjelmassa Mira Luoti kertoi kokeneensa seksuaalista väkivaltaa "PMMP-yhtyeen Mira Luoti kertoo Ylen uudessa
      Kotimaiset julkkisjuorut
      18
      939
    6. Kirjallinen varoitus

      On annettu eräälle henkilölle. hyssytellään kuitenkin asiasta
      Äänekoski
      52
      842
    7. Julkisuuden henkilön päiväin päätös

      Sitä vaan, että kyllä nyt kaikki tietävät kuka oli Eemeli Peltola (kansanedustaja, joka päätti päivänsä eduskuntatalossa
      Sinkut
      249
      841
    8. MESTARI SIVALTAA JÄLLEEN

      https://www.is.fi/politiikka/art-2000011436243.html Suomen ainoa Mestari lausuu tosiasiat Sannasta , Tuomiojasta ja hil
      Kajaani
      209
      830
    9. Törkeä eläinsuojelurikos Sonkajärvellä

      Pohjois-Savossa Sonkajärvellä noin 40 kissaa ja reilut 10 koiraa on jouduttu lopettamaan kaltoinkohtelun vuoksi, kertoo
      Sonkajärvi
      18
      821
    10. Mun tuli yhtäkkiä

      Ikävä sua❤️...
      Ikävä
      34
      785
    Aihe