Eli olin kolonosskopiassa minulta poistettiin suolesta polyypit paitsi yksi vähän kuulemma isompi ja leveä kantainen.Tulee lähete joskus sairaalaan missä poistetaan .Millä lailla se sairaala sen tekee lääkäri puhui jostain aineesta?mitä laitetaan siihen että ei suoli puhkeaa.Näissä yksityis puolen papereissa lukee: poistettu slingalla ja biopsioin ilman virtaa . Tehdäänkö siellä sairaalassa sitten joku polttojuttu vai mitä? Toivottavasti jollain on tietoa/kokemusta tämmöisestä ja kiitos jos viitsisit vastata ja kertoa . Askarruttaa kovasti tämä juttu!!
Polyypit suolessa poisto
Anonyymi
61975
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 6
Vanhimmat
Eikö ketään jolla poistettu polyyppeja suolesta mikään tyylillä?No täytyy soittaa tonne Tayksiin , ehkä varmin tapa muutoinkin.
Netistä löytyy paljon tällaisia potilasohjeita. Niiden mukaan poistetaan polttamalla sähkövirralla.
https://www.ksshp.fi/fi-FI/Potilaalle/Potilasohjeet/Polyypin_poiston_jalkeen(55381)
Kiitos paljon kun vastasit tuolta löytyi paljon tietoa!
Kiitos paljon kun vastasit tuolta löytyi paljon tietoa!
Sitä tietoa ei näkynyt (?)onko se päivä kirurginen toimenpide ?
Olin kolonoskopiassa jorvissa ja multa poistettiin paksusuolesta yksi polyyppi...menee patologin pöydälle tutkittavaksi ja tulokset lukee Maisassa.