Kokemuksia?
Moottorin vikavalo syttyi 16 tuntia kaupanteon jälkeen.
Matala seossuhde tyhjäkäynnillä.
Highline 1.4 TSi tupla turbo kaasu/bensa
15
837
Vastaukset
- Anonyymi
Vajukki trollin provoa pukkaa taas. TROOOOL TROOOL viihdettä
- Anonyymi
Juuri sen takia oli myynnissä, varmaan kallis vika ehostaa?
- Anonyymi
Liikkeestä ostettuna ei ongelmaa, mutta yksityiseltä kärsit itse jos siinä on oikeasti joku vika. Eihän tuossa mitään ihmeellistä ole.
- Anonyymi
Ostit siis auton jossa on maailmam historian surkein moottori. No siitäs sait kun ostit sian säkissä. Ja vielä volkkarin ostit vaikka suurhuijariksi paljastunut vuonna 2015.
Ottakaa muut tästä opoia, jättäkää volkkarit sinne kauppaan niin huolet pysyy poissa. Volkkarin saa kyllä korjaamalla jonkinlaiseen ajokuntoon, mutta kuka hullu ostaa käyttöauton jota pitä käyttää alituiseen korjaamolla?- Anonyymi
Höpöpoika, pysy siellä Toyotapalstalla kehumassa niitä ruostuvia ja meluisia tuhnuja.
- Anonyymi
1.4 TSI kaksoisahdettu on maailman suurim huijaius, emitem vaihdettu jakoketjuja, eniten vaihdettu moottoreita, aivan paska tekele, paskempaa ei voi ostaa. Soihen vielä DSG 7 kuivakytkin vaihteisto niin pommi on rakennettu parhaista räjähteistä.
- Anonyymi
Jakoketju ja öljynkulutus taisi unohtua sulta. Ketjunvaihto longlife öljynvaihdon yhteydessä ja öljyä menee jopa 4l/1000 km niin se on normaali kulutus..!
Näin järkyttävää sontaa ei maailmanhistoriassa ole ennen ollut. - Anonyymi
Jakoketju ja öljynkulutus taisi unohtua sulta. Ketjunvaihto longlife öljynvaihdon yhteydessä ja öljyä menee jopa 4l/1000 km niin se on normaali kulutus..!
Näin järkyttävää sontaa ei maailmanhistoriassa ole ennen ollut. - Anonyymi
Anonyymi kirjoitti:
Jakoketju ja öljynkulutus taisi unohtua sulta. Ketjunvaihto longlife öljynvaihdon yhteydessä ja öljyä menee jopa 4l/1000 km niin se on normaali kulutus..!
Näin järkyttävää sontaa ei maailmanhistoriassa ole ennen ollut.(onneksi yksi napsaus teki vain kaksi kertaa).
- Anonyymi
Tässä ihan faktaa
https://www.grantwalker.com.au/volkswagen-cavd-engine-problems/
Faktaa mm. se, että just toi moottori on sen verran rajusti viritetty 1.4 pikkumoottori, että ei palikat kestä ahtoja kun alkaa 95 bensaa käytettäessä nakuttaa, noissa ei ollu edes nakutuksen estoa. Siitä ne öljynkulutukset sitten alko kun männänrenkaat ja männät hajoili. Eli jos käytti tehoja ja tankissa oli 95 bensa, niin koneet hajoili, jos ajoi aina tosi nätisti moottori kesti. 98 tai 99 bensalla ei kuulemma ongelmia. Speksien mukaan 95 piti sopia mainiosti.
Esim. Polo GTI 6R 180 hp moottorilla oli ensimmäinen vain mummoille tehty sporttiauto, suorituskykyä piisas, mutta jos sitä käytti niin kone sano poks.
Koska spekseissä ollu väärä bensasuositus, niin helppo hakea korvauksia ja voidaan syyttää jopa petoksesta kun tarjottu huuhaa korjauksia vaikka moottorit olleet jo rikki tutkittaessa takuuaikana. - Anonyymi
Hyi mita kakkii mine ostaa potkukelka.
- Anonyymi
Joo eli kyseessä siis B7 malli 2011 eteenpäin joka on facelift.
Siinä korjattu jakopään ketjun hammasratas terävemmäksi sekä löytyy DSG 7 vaihteinen kuivakytkin joka on siis VAGilla varma toiminen, voin siis jatkaa hienoa ajelua huoletta, samoisilla B7 Passateilla ajettu yli puoli miljoonaa.
Highline varustelu tuo vielä kivan lisän ajeluun :)- Anonyymi
Ja muuten tuo seossuhde vikavalo johtui siitä että kyseessä on kaasuauto ja edellinen omistaja oli tyhmänä ajanut autolla pelkällä kaasulla noin 2 vuotta eli on ilmiselvää että suuttimiin oli jäänyt iän ikuisen vanhaa bensaa, täyden tankin ajoin 98 bensalla ja vikavalo sammui siihen ja taas hyrrää.
- Anonyymi
Anonyymi kirjoitti:
Ja muuten tuo seossuhde vikavalo johtui siitä että kyseessä on kaasuauto ja edellinen omistaja oli tyhmänä ajanut autolla pelkällä kaasulla noin 2 vuotta eli on ilmiselvää että suuttimiin oli jäänyt iän ikuisen vanhaa bensaa, täyden tankin ajoin 98 bensalla ja vikavalo sammui siihen ja taas hyrrää.
JA öljyä palanut 10 tkm aikana noin 4 litraa joten ei ole myöskään sitä ongelmaa.
- Anonyymi
Ja antaa varmasti paremman kyydin kuin 9 vuoden vanhana kun muovinen Camry josta kilahtaa kansi 100 tkm jälkeen ja se on totuus, google tietää jos et usko.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Lataus pakkaskelissä
En olisi koskaan ostanut sähköautoa jos olisin tajunnut että ne eivät lataa pakkasissa suurteholatauksella vaan istut tu2077540Kun väestö ikääntyy ja veronmaksajat vähenee, mitä sitten vasemmistolaiset?
Maahanmuutto ei vaan ole ratkaisu väestön ikääntymiseen. Maahanmuutto lykkää ja hidastaa väestön ikääntymistä ja työv1413424"Mitä sä nainen tuot sitten pöytään" ?
Jos mies provaidaa ja suojelee... Pitääkö miesten kysyä tuollaisia?702000Miksei Trump ole kiinnostunut Suomen valloittamisesta?
Täällähän on enemmän turvetta kuin Norjalla öljyä. Eikö Ttump ole turvenuija?1181982Minja jytkyttää vas.liiton kannatusta ylöspäin
Alkaa raavaat duunarimiehetkin palaamaan vasemmistoliiton kannattajiksi. Eduskunnassahan on vain kaksi työntekijöiden p641918- 191859
Aktivistinainen pysäytti ICE-agentin luodin päällään USA:ssa!
Video ampumistilanteesta: https://edition.cnn.com/2026/01/07/us/video/ice-shooting-minneapolis-digvid "Media: ICE:n am911856Oikeistopuolueiden kannatus vain 37,8 %, vasemmiston 43,0 %
Keskustaan jää 17,4 prosenttia ja loput ovat sitten mitä ovat. Mutta selvästikin Suomen kansa on vasemmalle kallellaan.91704Ekologinen kommunismi tulee voittamaan fossiilikapitalismin
Kiina on mahtitekijä uusiutuvien energialähteiden kehityksessä, ja Trump osoitus viimeisestä öljyn perään itkemisestä, m171571- 791544