Rangaistusten "paljousalennuksista"

Anonyymi

Jatkuvasti puhutaan rikollisten saamista paljousalennuksista. Sellaisia ei ole olemassa.

Kysymys on päin vastoin siitä, että ensimmäisestä rikoksesta, johon tekijä syyllistyy annetaan riittävän kova rangaistus ja sen jälkeen, kun tekijä on jo rikoksen tekemisen kynnyksen ylittänyt, uusista lisärikoksista ei enää tuomita yhtä suurta rangaistusta kuin tuosta ensimmäisestä teosta. Näin siksi, ettei kokonaisrangistus tulisi kohtuuttoman suureksi.

Jollei tätä systeemiä kovennetusta rangaistuksesta ensimmäisestä rikoksesta olisi olemassa, rikoslaissa olisi varsin pienet rangaistukset jokaisesta yksittäisestä rikoksesta, joista sitten yhteenlaskettaisiin yhteisrangaistus, joka olisi riippuvainen rikollisten tekojenkokonais määrästä. Se olisi huonoa rikoslainsäädäntöä, eikä muodostaisi riittävää rangaistusuhkaa pysyä kaidalla tiellä.

Tavallisen kasnalaiselle tällainen asia voi toki olla ylipääsemätön ymmärtää.

3

89

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Anonyymi

      Ärsyttää kaltaisesi rikollisten puolustelijat. Jos ei kykene elämään lakien ja sääntöjen mukaan niin siitä kuuluu saada erittäin tuntuva rangaistus ja jokaisesta uudesta rikoksesta pitäisi tulla vielä normaalia kovempi rangaistus. Suomessa rangaistukset ovat todella mitättömiä (talousrikokset ovat kuitenkin poikkeus).

      Kyllä kyse on todellakin "paljousalennuksesta" vaikka et halua niin uskoa. Tosin virallinen termi asialle taitaa olla jokin muu. Turha sinun on yrittää puolustella yhteiskunnan pohjasakkaa. Kuulutko muuten itse näihin epäonnistujiin?

      • Anonyymi

        Niin sen nimi on 'kovennettu rangaistus ensimmäisestä rikoksesta'.

        Saat toki kannattaa vaikka eräissä USA:n osavaltiossa olevaa progressiivista rangaistussysteemiä, jossa ensimmäisestä rikoksesta annetaan verrattain lievä rangaistus ja toisesta se kaksinkertaistetaan. Kolmannesta rikoksesta tekijä saa elinkautisen vapausrangaistuksen.

        Järjestelmän seuraus on maailman suurin vankien määrä per asukas. Toki heillä on käytössä lisäksi kuolemanrangaistus, joka hieman laskee rangaistusvankien määrää poistuman kautta.


      • Anonyymi
        Anonyymi kirjoitti:

        Niin sen nimi on 'kovennettu rangaistus ensimmäisestä rikoksesta'.

        Saat toki kannattaa vaikka eräissä USA:n osavaltiossa olevaa progressiivista rangaistussysteemiä, jossa ensimmäisestä rikoksesta annetaan verrattain lievä rangaistus ja toisesta se kaksinkertaistetaan. Kolmannesta rikoksesta tekijä saa elinkautisen vapausrangaistuksen.

        Järjestelmän seuraus on maailman suurin vankien määrä per asukas. Toki heillä on käytössä lisäksi kuolemanrangaistus, joka hieman laskee rangaistusvankien määrää poistuman kautta.

        Niinpä, USA:ssa voi napsahtaa vankeutta hyvinkin 200 vuotta, kun siellä ei tunneta paljousalennuksia. Suomessa on katsottu, että se on yhdelle ihmiselle, vaikka rikollinen onkin liian pitkä, siksi samalla kertaa tuomiolla olevat teot yhdistetään yhdeksi rangaistukseksi. Elinkautista lukuun ottamatta yhdistetyn rangaistuksen enimmäispituus on 15 vuotta. Elinkautisvanki voi anoa pääsyä ehdonalaiseen vapauteen 12 vuoden jälkeen.


    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Taas syytöntä illlllkkaa rangaistiin

      Niin se vain paha saa palkkansa ja rääsyämiselle ja räkimiselle laskettiin hinta. Ottaisi nyt tuo onneton lusikan kauni
      Haapavesi
      82
      1369
    2. Kadun transhoitoja - Suomalainen dokkari kertoo yhden ihmisen tarinan: "Miks oon ikinä..."

      Mielenkiintoinen dokkari tv:ssä. Sametti poistatti rintansa, kohtunsa ja munasarjansa ja eli vuosia miehenä. Pitkään pä
      Maailman menoa
      66
      1164
    3. Asunnottomuus lisääntyy

      Petteri Orpon hallituksen leikkaukset ihmisoikeusjärjestö Amnestyn syynissä. Jokaisella on oikeus omaan kotiin. Jopa työ
      Maailman menoa
      199
      1154
    4. Vähemmän metsien hakkuita, enemmän sähköautoja

      Siinä ilmastopaneelin neuvot tiivistettynä kuinka Suomi saavuttaa ilmastotavoitteensa. https://yle.fi/a/74-20155596 "S
      Maailman menoa
      211
      1151
    5. Sun ajatttelu tuo vaan julmuutta mut kukaan muu nainen ei voi korvaa sua

      Mut sun ajattelu saa mut itsetuhoseks ja uhmaan lakiakin😭😭💀 Se väärinymmärryksen määrä on käsittämätöntä. Helpottais
      Ikävä
      12
      1039
    6. Sulle on tullut

      Viesti mesessä, tietääkseni. Olis ihan kiva saada vastauskin sulta, kaunis nainen😊 Mieheltä
      Ikävä
      103
      983
    7. Minä pyydän,

      jos yhtään minua haluat, näytä se jotenkin. Kosketa tai sano jotain joka rikkoo rajoja. Ota vaikka olematon roska hiuksi
      Ikävä
      68
      906
    8. Olen rakastunut sinuun mies edelleen

      Meidän yhteys on jossain ihan muualla kuin netissä, muistetaan se. Kaunista päivää sinulle 😍
      Ikävä
      128
      871
    9. Ihmeelliseltä pikkunaiselta....

      Jatkakaa vaikka tässä jos on jotain mitä joku haluaa että mä näen... En jaksa, eikä mua kiinnosta sitä jätti ketjua t
      Ikävä
      123
      778
    10. Tiesin, että olet jotenkin paha ihminen

      Vaikka muuta osaat esittää.
      Ikävä
      77
      755
    Aihe