Jos sijoitan, onko se tae rikastumisesta?

Minulla on kokonaiset 46000 euroa omaisuutta. Jos sijoitan nyt kaiken niin kuka takaa että minulla on esim. 5 vuoden päästä 10-kertainen määrä? Tai edes 50 vuoden päästä? Toisaalta silloin sillä ei enää ole väliä kun en enää ole elossa kuitenkaan :D
41520
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 41

Vanhimmat

Taloussyklin huippuvuosina 2017-2020 iso kertasijoitus tai muutamat isot kertasijoitukset osakkeisiin tai osakerahastoihin on typerintä mitä voi tehdä :D

Äänestä
  • Miksi?

    Äänestä

Sulla on kovin väärä kuva sijoittamisesta, jos tuoolaisia lukemia heittelet tai takuita kyselet. Käy hyvä ihminen lainaamassa kirjastosta joku alan perusteos, yms. Saat oppia ihan ilmaiseksi ja ymmärrys asiasta paranee.

Äänestä

Sijoittaminen ei kannata se on ainoa vinkki minkä voin antaa ja puhun kokemuksesta.

Äänestä
  • Sijoittaminen kannattaa ja puhun kokemuksesta

    Äänestä

  • Anonyymi kirjoitti:

    Sijoittaminen kannattaa ja puhun kokemuksesta

    Olen sijoittanut 32 vuotta ja suurimman osan ajasta olen ollut tappiolla. Olen myös sitten ollut usein pois markkinoilta juuri niiden kovimpien nousujen aikaan ja sen jälkeenhän ei enää kannata sijoittaa mitään kun nousu on ollut. Kaupankäyntikuluihinkin on mennyt laskujeni mukaan yli 160000 euroa.

    Äänestä

  • Anonyymi kirjoitti:

    Olen sijoittanut 32 vuotta ja suurimman osan ajasta olen ollut tappiolla. Olen myös sitten ollut usein pois markkinoilta juuri niiden kovimpien nousujen aikaan ja sen jälkeenhän ei enää kannata sijoittaa mitään kun nousu on ollut. Kaupankäyntikuluihinkin on mennyt laskujeni mukaan yli 160000 euroa.

    Suurin menestyksesi vihollinen olet ollut todennäköisesti sinä itse.

    Jos olisit ostanut satunnaisia osakkeita 32 vuotta sitten ja unohtanut ne, sijoittamalla osingot toki uusien osakkeiden ostamiseen, olisit tällä hetkellä noin 20-kertaistanut alkupääomasi.

    Äänestä

  • Anonyymi kirjoitti:

    Olen sijoittanut 32 vuotta ja suurimman osan ajasta olen ollut tappiolla. Olen myös sitten ollut usein pois markkinoilta juuri niiden kovimpien nousujen aikaan ja sen jälkeenhän ei enää kannata sijoittaa mitään kun nousu on ollut. Kaupankäyntikuluihinkin on mennyt laskujeni mukaan yli 160000 euroa.

    Ihan niin tuottavaa sijoittaminenkaan ei ole, että tekemällä melkein kaikki mahdolliset virheet päätyisi varmasti voitolle. Harmi, että osui kohdallesi, mutta tapauksesi ei kerro sijoittamisen kannattavuudesta yleisellä tasolla yhtään mitään.

    Äänestä

Kukaan ei takaa mitään, mutta todennäköisesti 7 vuoden päästä olet tuplannut rahamääräsi.

Ja 50 vuoden päästä, 128-kertaistanut rahasi.

Äänestä
  • Edellyttäen, ettei tule katastrofeja.

    Äänestä

  • Anonyymi kirjoitti:

    Edellyttäen, ettei tule katastrofeja.

    Lue seuraava "Suosituin ja turvallisin tapa päästä sijoittamisessa alkuun on rahastot.Rahastot antaa mahdollisuuden hajauttaa ja näin vähentää riskiä sijoittamisessa."
    https://jonikoski.fi/sijoittaminen/parhaat-osakesalkut/

    Äänestä

Isompi summa kannattanee jakaa vähintään noin 2-3 vuoden aikana sijoitettavaksi,
vaikka kuukausittain, jotta matkalle osuisi myös kuoppia eikä ainakaan kaikki ostot osuisi hintahuippujen lähelle.

Äänestä

No,+jos+haluaisit+5+vuoden+päästä+460+000,00+euroa+niin+vuosikoron+tulisi+olla+58,65+%.+En+ole+varma+kuka+maksaa+tuosta+sijoituksesta+tuollaista+korkoa+noin+pitkään.+Kai+se+on+mahdollista.Mutta+joo,+kaikissa+sijoituksissa+kyse+on+siitä+mitä+muut+samaan+sijoittavat+maksavat.+Esimerkiksi+osakesijoittaminen,+jos+saat+tuottoa+osakesijoituksellesi+niin+se+tulee+muilta+osakesijoittajilta+(ei+siis+firmoilta+tms.+pl.+osinko+jos+sitä+maksetaan).Jos+taas+sijoitat+kiinteistöön+niin+oletus+on,+että+joku+muu+sitten+joskus+ostaa+sinulta+tuon+kiinteistön++ja+sitten+saat+enemmän+-+tai+vähemmän.Kaikkein+huonoimmat+tuppaavat+olemaan+pankkien+tyrkyttämät+systeemit.+Parhaimmillaan+pääset+ehkä+indeksiin+(eli+hintojen+keskiarvoon).Sijoituksissa+on+myös+kaikenlaisia+kuluja,+veroja+ja+sen+semmoisia.+Tuolla+summalla+voisi+olla+hyvä+idea+ostaa+jotakin+kivaa+itselleen.+Se+olisi+hyvä+sijoitus.

Äänestä
  • "No,+jos+haluaisit+5+vuoden+päästä+460+000,00+euroa+niin+vuosikoron+tulisi+olla+58,65+%."Hiustenhalkomista,+tiedän.+Mutta+ainakin+minulle+excel+tarjoaa+kaavalle+10^(1/5),+vastaukseksi+1,584893192+eli+siis+58,49%+vuodessa.

    Äänestä

  • Anonyymi kirjoitti:

    "No,+jos+haluaisit+5+vuoden+päästä+460+000,00+euroa+niin+vuosikoron+tulisi+olla+58,65+%."Hiustenhalkomista,+tiedän.+Mutta+ainakin+minulle+excel+tarjoaa+kaavalle+10^(1/5),+vastaukseksi+1,584893192+eli+siis+58,49%+vuodessa.

    > excel tarjoaa kaavalle 10^(1/5), vastaukseksi

    1.58489319246 kertoo google kun osoiteriville kirjoitat kaavasi
    Anna vastedes Excelisi nukkua

    Äänestä

  • Anonyymi kirjoitti:

    > excel tarjoaa kaavalle 10^(1/5), vastaukseksi

    1.58489319246 kertoo google kun osoiteriville kirjoitat kaavasi
    Anna vastedes Excelisi nukkua

    Eli ihan sama tulos kuin excelkin laskee. Hyvä hyvä.

    Miksi antaisin excelin nukkua? Paras työkalu koskaan.

    Äänestä

Kovimmat+nousijat+löytyvät+maksimissaan+15+miljoonan+euron+arvoisten+yritysten+joukosta.+Toki+kannattaa+ostaa+ryhmästä+vain+käänneyhtiötä,+eli+sellaista,+jonka+liikevaihto+on+kääntynyt+kasvuun+ja+liiketulos+kääntynyt+voitolliseksi.Aiemmin+maksimissaan+15+miljoonan+euron+markkina-arvon+ryhmässä+olleet+ovat+nousseet+pohjilta+hurjasti:Tecnotree+0,0422€+->+0,252€,+eli+nousua+497%Aspocomp+0,945€+->+5,58€,+eli+nousua+490%Yleiselektroniikka+3,8€+->+14,10€,+eli+nousua+271%Honkarakenne+1,2€+->3,88€,+eli+nousua+223%QPR+Software+0,95€+->+2,46€,+eli+nousua+159%Pienten+firmojen+osakekurssit+tapaavat+nousta+jyrkimmin+käänteen+tapahduttua.+Tällä+hetkellä+pörssin+päälistalla+alle+15+me:n+firmoja+on+kuusi,+joten+siitä+joukosta+löytyy+mahdollisesti+seuraava+moninkertaistuja:Martela+12,9+meWulff+Yhtiot+12,8+meTulikivi+10,1+meValoe+9,5+meTrainers'+House+8,8+meSoprano+5,2+meYllä+olevasta+listasta+oma+suosikkini+on+Tulikivi,+sillä+se+on+käänneyhtiö,+eli+liikevaihto+on+kasvanut+ja+liiketulos+kääntynyt+voitolliseksi+Q2/19+ja+Q3/19.

Äänestä
  • Ja kun vielä kerrot vuosituottosi vaikkapa viimeiseltä viideltä vuodelta niin voimme päätellä miten hyvin tuolla menetelmälläsi pärjää.

    Äänestä

  • "Aiemmin+maksimissaan+15+miljoonan+euron+markkina-arvon+ryhmässä+olleet+ovat+nousseet+pohjilta+hurjasti:Tecnotree+0,0422€+->+0,252€,+eli+nousua+497%Aspocomp+0,945€+->+5,58€,+eli+nousua+490%Yleiselektroniikka+3,8€+->+14,10€,+eli+nousua+271%Honkarakenne+1,2€+->3,88€,+eli+nousua+223%QPR+Software+0,95€+->+2,46€,+eli+nousua+159%"Ja+sitten+on+niitä+yhtiöitä,+joita+ei+ole+olemassakaan+enää+tai+joiden+arvo+on+muuten+laskenut.+On+helppoa+valikoida+muutamat+yhtiöt,+jotka+ovat+menestyneet+ja+unohtaa+kaikki+ne+kymmenet+yritykset,+jotka+ovat+epäonnistuneet.+Sillä+niitä+on+todella+paljon.+Joidenkin+osakkeiden+valikointi+ja+sillä+sijoittamisen+perustelu+on+yksi+tapa+valehdella.+Jos+perustelet+pieniin+yhtiöihin+sijoittamista,+sinun+pitää+ottaa+tarkasteluun+kaikki+pienet+yhtiöt+ja+tarkastella+keskimääräistä+tuottoa.+Ja+mukana+pitää+siis+olla+mukana+myös+konkurssiin+menneet+osakkeet,+jolloin+niiden+tuotto+-100%+ja+kaikki+rahat+ovat+menneet.+Jos+et+huomioi+kaikkia,+olet+valehtelija.+Lisäksi,+nuo+ovat+teoreettisia+muutosprosentteja+ja+nuo+prosentit+muuttuu+todellisiksi+vasta+myytäessä.+Jos+jokin+noista+luettelemistasi+osakkeista+romahtaa+täydellisesti+ja+et+ehdi+myydä,+ei+tuolla+muutosprosentilla+ole+enää+mitään+merkitystä.+Senttiosakkeissa+muutokset+voivat+olla+rajuja+suuntaan+ja+toiseen+ja+suunnan+kääntyessä+alaspäin+kukaan+ei+välttämättä+osta+enää+osakkeitasi.+Tämä+riski+on+pahin+juuri+pienen+vaihdon+osakkeissa,+jos+ongelmia+tulee,+ei+ostajia+ole+olemassa.+Ja+senttiosakkeiden+kohdalla+muutos+voi+pahimmillaan+olla+yli+50%+päivässä,+myös+alaspäin.+Tällaiset+muutokset+ovat+erittäin+harvinaisia+suuren+vaihdon+osakkeissa,+mutta+normaalia+senttiosakkeissa.Ja+muuten,+jopa+Nokia+on+noussut+pohjilta+lähes+200%+(Nokia+oli+alimmillaan+1,33e+vuonna+2012+ja++nyt+3,96e).+Ja+Nokia+on+vielä+tuon+päälle+maksanut+osinkoja.+Ja+joku+aika+sitten+Nokia+olisi+ollut+yli+300%+voitolla+pohjalukemista+(+osingot).+Toki+pohjalukemista+on+monta+vuotta+aikaa,+mutta+niin+on+osassa+mainitsemistasi+osakkeista.+Eikä+Nokia+ole+lähimainkaan+parhaimpia+osakkeita+edes+Suomessa,+ei+edes+suurten+osakkeiden+kategoriassa.+Voisin+helposti+löytää+suurempia+voittoprosentteja+pörssin+suurimmissa+osakkeissa+kuin+mitä+luettelit+äsken.+Ainakin+jos+unohdan+ajan,+jonka+itsekin+sopivasti+unohdit.Jos+ottaisit+mukaan+ulkomaiset+pörssit,+löytäisit+helposti+jopa+tuhansien+prosenttien+voittoprosentteja+jälkikäteen,+mutta+tällä+ei+ole+merkitystä.+Todellisuudessa+on+helppoa+olla+jälkiviisas,+mutta+sopivien+kohteiden+etukäteen+on+erittäin+vaikeaa+ja+yleensä+kyse+on+lähinnä+onnesta.

    Äänestä

  • Anonyymi kirjoitti:

    "Aiemmin+maksimissaan+15+miljoonan+euron+markkina-arvon+ryhmässä+olleet+ovat+nousseet+pohjilta+hurjasti:Tecnotree+0,0422€+->+0,252€,+eli+nousua+497%Aspocomp+0,945€+->+5,58€,+eli+nousua+490%Yleiselektroniikka+3,8€+->+14,10€,+eli+nousua+271%Honkarakenne+1,2€+->3,88€,+eli+nousua+223%QPR+Software+0,95€+->+2,46€,+eli+nousua+159%"Ja+sitten+on+niitä+yhtiöitä,+joita+ei+ole+olemassakaan+enää+tai+joiden+arvo+on+muuten+laskenut.+On+helppoa+valikoida+muutamat+yhtiöt,+jotka+ovat+menestyneet+ja+unohtaa+kaikki+ne+kymmenet+yritykset,+jotka+ovat+epäonnistuneet.+Sillä+niitä+on+todella+paljon.+Joidenkin+osakkeiden+valikointi+ja+sillä+sijoittamisen+perustelu+on+yksi+tapa+valehdella.+Jos+perustelet+pieniin+yhtiöihin+sijoittamista,+sinun+pitää+ottaa+tarkasteluun+kaikki+pienet+yhtiöt+ja+tarkastella+keskimääräistä+tuottoa.+Ja+mukana+pitää+siis+olla+mukana+myös+konkurssiin+menneet+osakkeet,+jolloin+niiden+tuotto+-100%+ja+kaikki+rahat+ovat+menneet.+Jos+et+huomioi+kaikkia,+olet+valehtelija.+Lisäksi,+nuo+ovat+teoreettisia+muutosprosentteja+ja+nuo+prosentit+muuttuu+todellisiksi+vasta+myytäessä.+Jos+jokin+noista+luettelemistasi+osakkeista+romahtaa+täydellisesti+ja+et+ehdi+myydä,+ei+tuolla+muutosprosentilla+ole+enää+mitään+merkitystä.+Senttiosakkeissa+muutokset+voivat+olla+rajuja+suuntaan+ja+toiseen+ja+suunnan+kääntyessä+alaspäin+kukaan+ei+välttämättä+osta+enää+osakkeitasi.+Tämä+riski+on+pahin+juuri+pienen+vaihdon+osakkeissa,+jos+ongelmia+tulee,+ei+ostajia+ole+olemassa.+Ja+senttiosakkeiden+kohdalla+muutos+voi+pahimmillaan+olla+yli+50%+päivässä,+myös+alaspäin.+Tällaiset+muutokset+ovat+erittäin+harvinaisia+suuren+vaihdon+osakkeissa,+mutta+normaalia+senttiosakkeissa.Ja+muuten,+jopa+Nokia+on+noussut+pohjilta+lähes+200%+(Nokia+oli+alimmillaan+1,33e+vuonna+2012+ja++nyt+3,96e).+Ja+Nokia+on+vielä+tuon+päälle+maksanut+osinkoja.+Ja+joku+aika+sitten+Nokia+olisi+ollut+yli+300%+voitolla+pohjalukemista+(+osingot).+Toki+pohjalukemista+on+monta+vuotta+aikaa,+mutta+niin+on+osassa+mainitsemistasi+osakkeista.+Eikä+Nokia+ole+lähimainkaan+parhaimpia+osakkeita+edes+Suomessa,+ei+edes+suurten+osakkeiden+kategoriassa.+Voisin+helposti+löytää+suurempia+voittoprosentteja+pörssin+suurimmissa+osakkeissa+kuin+mitä+luettelit+äsken.+Ainakin+jos+unohdan+ajan,+jonka+itsekin+sopivasti+unohdit.Jos+ottaisit+mukaan+ulkomaiset+pörssit,+löytäisit+helposti+jopa+tuhansien+prosenttien+voittoprosentteja+jälkikäteen,+mutta+tällä+ei+ole+merkitystä.+Todellisuudessa+on+helppoa+olla+jälkiviisas,+mutta+sopivien+kohteiden+etukäteen+on+erittäin+vaikeaa+ja+yleensä+kyse+on+lähinnä+onnesta.

    Tarkennuksena+tähän...+Jos+olisi+ostanut+Nokiaa+pohjalta+vuoden+2012+(1,33e)kesällä+ja+myynyt+huipulta+vuoden+2015+maaliskuussa+(7,24e),+olisi+tehnyt+yli+440%+voittoa+alle+3+vuodessa+ja+saanut+vielä+parin+vuoden+osingot+päälle.+Ei+kuulosta+kovin+erilaiselta+verrattuna+noihin+senttiosakkeisiin+ja+kyseessä+on+sentään+Suomen+suurin+yritys,+ainakin+siihen+aikaan+(Nordean+muuton+jälkeen+Nokia+on+ehkä+sijalla+kaksi).

    Äänestä

  • Anonyymi kirjoitti:

    Tarkennuksena+tähän...+Jos+olisi+ostanut+Nokiaa+pohjalta+vuoden+2012+(1,33e)kesällä+ja+myynyt+huipulta+vuoden+2015+maaliskuussa+(7,24e),+olisi+tehnyt+yli+440%+voittoa+alle+3+vuodessa+ja+saanut+vielä+parin+vuoden+osingot+päälle.+Ei+kuulosta+kovin+erilaiselta+verrattuna+noihin+senttiosakkeisiin+ja+kyseessä+on+sentään+Suomen+suurin+yritys,+ainakin+siihen+aikaan+(Nordean+muuton+jälkeen+Nokia+on+ehkä+sijalla+kaksi).

    Q3/2019+-raportti+oli+Tulikiveltä+jo+kelpo+suoritus:++liikevaihto+kasvoi+3,4+%++käyttökate+edellisenä+12+kuukautena++1,9+miljoonaa+euroa++hinnankorotukset+menneet+läpi,+mikä+näkyy+myös+jatkossa++ostovelat+pienentyneet+vuodessa+1,2+miljoonaa+euroa+(Q3/2018+->+Q3/2019)++Tulikiven+suurimman+vientimaan+(Venäjä)+rupla+on+vahvistunut+erittäin+voimakkaasti.+Ruplan+vahvistuminen+sataa+suoraan+Tulikiven+laariin,+mikä+tulee+näkymään+Q4/2019++konsernin+rahavarat+ja+muut+likvidit+varat+olivat+1,0+(0,7)+miljoonaa+euroa++Vanhoille+takoille+suunnitteilla+romutuspalkkio++1.1.2022+voimaan+tiukemmat+päästörajat+++Suomussalmen+talkkivarantojen+myynti+lähestyy.

    Äänestä

  • Anonyymi kirjoitti:

    Q3/2019+-raportti+oli+Tulikiveltä+jo+kelpo+suoritus:++liikevaihto+kasvoi+3,4+%++käyttökate+edellisenä+12+kuukautena++1,9+miljoonaa+euroa++hinnankorotukset+menneet+läpi,+mikä+näkyy+myös+jatkossa++ostovelat+pienentyneet+vuodessa+1,2+miljoonaa+euroa+(Q3/2018+->+Q3/2019)++Tulikiven+suurimman+vientimaan+(Venäjä)+rupla+on+vahvistunut+erittäin+voimakkaasti.+Ruplan+vahvistuminen+sataa+suoraan+Tulikiven+laariin,+mikä+tulee+näkymään+Q4/2019++konsernin+rahavarat+ja+muut+likvidit+varat+olivat+1,0+(0,7)+miljoonaa+euroa++Vanhoille+takoille+suunnitteilla+romutuspalkkio++1.1.2022+voimaan+tiukemmat+päästörajat+++Suomussalmen+talkkivarantojen+myynti+lähestyy.

    Edelleen sama tapa kuin ennenkin... Et vastaa mihinkään, vaan spämmäät noita typeriä litanioitasi. Ja lisäksi, tuo on vain yhden kvartaalin tulos, seuraavassa kaikki nuo voivat poksahtaa ja romahtaa.

    Äänestä

Sijoittamatta+jättäminen+takaa+että+köyhdyt.Sijoittaminen+todennäköisesti+merkitsee+rikastumista.+Takuuta+ei+oleNytkin+kun+kolme+vuotta+olisi+ihmetellyt,+olisi+Nasdaq100-ETF+noussut+70%+ja+sinun+rahasi+Svean+tai+Balanzian+1,00%:n+tilillä+vain+menettänyt+arvoaan

Äänestä
  • Minun näkemykseni on, että jos olisin sijoittanut, niin pörssit olisivat romahtaneet. Syynä on yksinkertaisesti se, että maailmankaikkeus etsii keinoja kostaa minulle pahat tekoni tässä elämässä joista en ole muuta rangaistusta saanut. Siksi minun pitää yrittää välttää tilanteita jossa maailmankaikkeus pääsisi niin tekemään, koska haluan tietenkin pysyä sitä vastaan voitolla.

    Äänestä

Jokainen asiaa pohtiva voisi kasata itselleen virtuaalisalkun ja jännätä sillä, miten paljon olisikaan menettänyt/voittanut jos olisi pannut peliin rahaa oikeasti. ; )

Äänestä
  • Kerrankin olen kanssasi samaa mieltä.

    Ja kun mennyttä dataakin on tarjolla ihan ilmaiseksi, niin jos tuntuu että on keksinyt jonkun loistavan sijoitus strategian, sitä pääsee testaamaan että miten olisi reaalimaailmassa käynyt.

    Useimmat "hyvät ideat" ei ole toimivia. Mutta jotkut on.

    Äänestä

  • Anonyymi kirjoitti:

    Kerrankin olen kanssasi samaa mieltä.

    Ja kun mennyttä dataakin on tarjolla ihan ilmaiseksi, niin jos tuntuu että on keksinyt jonkun loistavan sijoitus strategian, sitä pääsee testaamaan että miten olisi reaalimaailmassa käynyt.

    Useimmat "hyvät ideat" ei ole toimivia. Mutta jotkut on.

    1. Pienyhtiöiden pitkän aikavälin tuotto-odotus on keskimääräistä parempi
    2. Pienyhtiöt tarjoavat hajautushyötyä
    3. Pienyhtiöiden hinnoittelu ei ole aina tehokasta
    4. Pienyhtiöt tehostavat sijoitustyylejä
    5. Pienyhtiöiden kasvupotentiaali on suuryhtiöitä parempi
    https://blogi.nordnet.fi/viisi-syyta-sijoittaa-pieniin-yhtioihin/

    Äänestä

  • Anonyymi kirjoitti:

    1. Pienyhtiöiden pitkän aikavälin tuotto-odotus on keskimääräistä parempi
    2. Pienyhtiöt tarjoavat hajautushyötyä
    3. Pienyhtiöiden hinnoittelu ei ole aina tehokasta
    4. Pienyhtiöt tehostavat sijoitustyylejä
    5. Pienyhtiöiden kasvupotentiaali on suuryhtiöitä parempi
    https://blogi.nordnet.fi/viisi-syyta-sijoittaa-pieniin-yhtioihin/

    6. Pienyhtiöt menevät nurin kertaluokkia helpommin kuin suuret.

    Äänestä

  • Anonyymi kirjoitti:

    1. Pienyhtiöiden pitkän aikavälin tuotto-odotus on keskimääräistä parempi
    2. Pienyhtiöt tarjoavat hajautushyötyä
    3. Pienyhtiöiden hinnoittelu ei ole aina tehokasta
    4. Pienyhtiöt tehostavat sijoitustyylejä
    5. Pienyhtiöiden kasvupotentiaali on suuryhtiöitä parempi
    https://blogi.nordnet.fi/viisi-syyta-sijoittaa-pieniin-yhtioihin/

    Pienyhtiöt ovat erittäin riskialttiita ja osa niistä tulee menemään konkurssiin. Pienyhtiöt ovat pieniä senkin takia, että kukaan ei ole valmis ostamaan yhtiötä. Joten yhtiö joko alkaa menestymään tai menee konkkaan ja sijoittajat menettävät kaikki rahansa. Ja konkurssiin menosta ei varoitella etukäteen, vaan osakkeet muuttuvat nollan arvoisiksi yhdessä yössä.

    En laittaisi pienyhtiöihin kuin pienen osan rahoista ja silloinkin moneen pienyhtiöön. Jos kaikki rahat olisivat pienyhtiöissä, kannattaa ostaa vähintään 20 eri yhtiötä. Kaiken laittaminen yhteen osakkeeseen on typeryyden huippu.

    Äänestä

  • Anonyymi kirjoitti:

    Pienyhtiöt ovat erittäin riskialttiita ja osa niistä tulee menemään konkurssiin. Pienyhtiöt ovat pieniä senkin takia, että kukaan ei ole valmis ostamaan yhtiötä. Joten yhtiö joko alkaa menestymään tai menee konkkaan ja sijoittajat menettävät kaikki rahansa. Ja konkurssiin menosta ei varoitella etukäteen, vaan osakkeet muuttuvat nollan arvoisiksi yhdessä yössä.

    En laittaisi pienyhtiöihin kuin pienen osan rahoista ja silloinkin moneen pienyhtiöön. Jos kaikki rahat olisivat pienyhtiöissä, kannattaa ostaa vähintään 20 eri yhtiötä. Kaiken laittaminen yhteen osakkeeseen on typeryyden huippu.

    Tutkin hieman tuota Tulikiveä. 
    8.2.2000 osake maksoi 0,66 euroa
    8.1.2002 osake maksoi 1,18 euroa
    8.3.2004 osake maksoi 2,00 euroa 
    6.2.2006 osake maksoi 3,13 euroa 
    21.4.2006 osake maksoi 4,05 euroa

    Odotan, milloin Talouselämä -lehti kirjoittaa taas näin:
    29.3.2004 talouselama.fi:
    Tulikivi loistaa sijoittajien suosiossa. Tulikiven ainoa vika on, että osake ehti jo kallistua. Tulikiven osakekurssi matoi rauhassa jopa vuosituhannen vaihteen pörssikuplan ajan. Viime kesänä se kuitenkin alkoi nousta. Nyt pohjoiskarjalaisen vuolukivijalostajan arvostusta kuvaava p/e-luku on 22. Mitä tapahtui? Eipä muuta kuin se, että sijoittajat alkoivat etsiä pörssistä uusia arvonnousua lupaavia kohteita.

    Äänestä

  • Anonyymi kirjoitti:

    Tutkin hieman tuota Tulikiveä. 
    8.2.2000 osake maksoi 0,66 euroa
    8.1.2002 osake maksoi 1,18 euroa
    8.3.2004 osake maksoi 2,00 euroa 
    6.2.2006 osake maksoi 3,13 euroa 
    21.4.2006 osake maksoi 4,05 euroa

    Odotan, milloin Talouselämä -lehti kirjoittaa taas näin:
    29.3.2004 talouselama.fi:
    Tulikivi loistaa sijoittajien suosiossa. Tulikiven ainoa vika on, että osake ehti jo kallistua. Tulikiven osakekurssi matoi rauhassa jopa vuosituhannen vaihteen pörssikuplan ajan. Viime kesänä se kuitenkin alkoi nousta. Nyt pohjoiskarjalaisen vuolukivijalostajan arvostusta kuvaava p/e-luku on 22. Mitä tapahtui? Eipä muuta kuin se, että sijoittajat alkoivat etsiä pörssistä uusia arvonnousua lupaavia kohteita.

    Kiitos vinkistä. Näköjään kaksi viikkoa aikaa tilinpäätöstiedotteeseen.

    Äänestä

Sijoittaminen on rahapeliä. Siinä toisen voittaessa toinen häviää.
Periaate on yksinkertainen.

Äänestä
  • Ei sijoittaminen noin toimi. Kun markkinat ovat nousussa, käytännössä lähes kaikki sijoittajat tekevät voittoa. Ei sijoittaminen ole mikään kilpailu, jossa toiset voittavat ja toiset häviävät.

    Äänestä

  • Pörssi ei ole nollasummapeliä, joten pitkällä aikavälillä eniten häviää hän, joka ei sijoita.

    Äänestä

  • kollimaattori kirjoitti:

    Pörssi ei ole nollasummapeliä, joten pitkällä aikavälillä eniten häviää hän, joka ei sijoita.

    Minä taas odotan että talousjärjestelmä tulee kaatumaan meidän elinaikana ja sitten häviämme kaikki sijoitimmepa mihin tahansa. Siirrymme todennäköisesti virtuaalitalouteen koska mitä ilmeisimmin meistä itsestäkin tulee jossain kohdin osa virtuaalimaailmaa eli emme ole enää lihaa ja luuta vaan hahmoja jossain itse luomassamme todellisuudessa.

    Äänestä

Niin no nyt kurssit on aikalailla tapissa, joten melko huono ajankohta sijoittaa suurempia kertasummia. Jos haluaa sijoittaa suurempia kertasumia, pitäisi sijoottaa kun on suuri romahdus, viimeksi tämä oli 2009.

Jos olet hieman valmis näkemään vaivaa, niin suosittelisin ostamaan velkavivulla hyväkuntoisen sijoitusasunnon ja velkavivulla.

Asuntoa ei pidä vuokrata asumistukea saaville, koska riski asunnon tuhoyumisesta on silloin merkittävästi suurempi.

Äänestä
  • "Asuntoa ei pidä vuokrata asumistukea saaville, koska riski asunnon tuhoyumisesta on silloin merkittävästi suurempi."

    :D

    Onko näyttää asiasta jonkinlaista faktaa.

    Äänestä

Perusmatematiikka on hyvä olla hallussa, eli kun pörssikurssit on matalalla, on ostettava, kun ne alkaa nousemaan huippuunsa on myytävä. Aloittelevan on tietenkin opeteltava hommaa pienille summilla ensin https://tinyurl.com/vf78ml6 , kun alkaa oppia voi laittaa enemmän rahaa tuottamaan. Tietysti osakkeitaan voi pitää niin hyvinä kuin huonoina aikoina ja saada niistä enemmän tai vähemmän osinkoja. Pitkäjänteistä hommaahan se on, pitää olla kärsivällinen.

Äänestä

Jos sijoitat, sanokaamme 12-15 firmaan 20-30 vuotta vaikka pikkusummankin joka kuukausi, et voi muuta kuin vaurastua.
- Tuo 46 K:han voi olla vaikka mitä? Sijoitusasunto, jo valmiikis hajaeutettu pieni osakesalkku, rahasto-osuus, metsäpalsta.
Jos Sinulla on tuon verran sijoitusvarallaisuutta se on aika hyvin, ainaverrattuna meihin tämän palstan tolloihin verrattuna.
Siitä vain!

Äänestä

Kommentoi aloitusta


Anonyymi kirjoitti:

Minulla on kokonaiset 46000 euroa omaisuutta. Jos sijoitan nyt kaiken niin kuka takaa että minulla on esim. 5 vuoden päästä 10-kertainen määrä? Tai edes 50 vuoden päästä? Toisaalta silloin sillä ei enää ole väliä kun en enää ole elossa kuitenkaan :D

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu