Sellaista kyselen että kannattako ostaa joku edukas digiboksi ja sitten siitä vetää johdot tietokoneeseen (ja konella sitten tallentaa ne ja ehkäpä jopa jotakin polttaisin Dvd:lle) vai ostanko digikortin koneelle.
Tässä takana se etten viitsisi ostaa kovalevyllistä boksia (kovalevy on jo tietokoneessani) enkä polttavaa stand alone Dvd:tä (koneessani polttava dvd asema).
Ja olisiko ehdoituksia laitteiksi kumpi sitten parempi/helpommin toteutettavissa?
Tässä takana se etten viitsisi ostaa kovalevyllistä boksia (kovalevy on jo tietokoneessani) enkä polttavaa stand alone Dvd:tä (koneessani polttava dvd asema).
Ja olisiko ehdoituksia laitteiksi kumpi sitten parempi/helpommin toteutettavissa?
Vastaukset 10
Vanhimmat
polta rahasi tai heitä ne kaivoon, se on helpompaa ja lopputulos on sama!
...Apina
Joo no henk. koht. oon sitä mieltä ettei oo mitään järkee ostaa koneeseen digikorttia vaan digiboksi. Tietokoneen digitvkortit ovat tällä hetkellä vielä ominaisuuksiltaan aika puutteellisia ja lisäksi digitvtä on paljon mukavampi käyttää tv:n yhteydessä. Toki tietenkin voisi kytkeä tietokoneen tv:hen mutten sitäkään lähtisi tekemään kun noi tietokoneiden tv-outit kun on aikas paskoja.
Eli mun valinta on digiboksi ja jos ohjelmia haluaa nauhoitella on VHS edelleen hinta/laatu-suhteessa ylivoimainen vaihtoehto. Harvapa niitä ohjelmia kuitenkaan säilöö montaa vuotta, johonka VHS on mielestäni aika laadukas. Itelläni on Nokian 120C-boksi ja muutaman vuoden vanhat Sonyn hifivideot ja hinta noille romuille oli yhteensä (videot ostin käytettynä ja boksin gigantista) 154€. Oon kyllä ollu tyytyväinen paitti että tuolla digiboksilla on sillon tällön tietokonemainen ominaisuus - kaatuilu. Kenties yleinenkin ongelma digibokseissa?
Jos tarkoituksena on nimenomaan saada ohjelmia talletetuksi tietokoneen kovalevylle, niin silloin ehdottomasti helpoin ratkaisu on hankkia koneeseen digi-tv-kortti. Ohjelmia saa talteen, joko kortin mukana tulevalla ohjelmistolla tai aina halutessa myös jollain erillisellä videokaappausohjelmalla.
Ainoaksi digitelkkariksi pelkkä tv-kortti on kuitenkin epäkätevä käyttää ja tietokoneen sähkönkulutuskin on turhan kova pelkästään tv:n katselun apuvälineenä. Varsinaiseen telkkarin katseluun siis oikea digiboksi on parempi. Digikortti on kuitenkin hyvä vaikka makuuhuoneen kakkostelkkariksi, jos ei halua tietokoneen lisäksi vielä erillistä telkkaria(ja boksia) samaan huoneeseen.
Uudessa MikroPC-lehdessä (4/2005) on vertailtu useaa digikorttia. Vertailusta sokeakin näkee vaivatta miten toivottoman keskeneräisiä kortit ovat edelleen. Eräästäkin kortista oli mainittu miinuksena, että "ei toimi".
onhan jonkun maksettava tuotekehityskustannukset että saisimme myös niitä toimivia kortteja kauppoihin
digikortti pitäis tehä pakollisex
Juuri sen testin perusteellahan voi ostaa nebulan, joka toimi.
No kyllä ehdottomasti tietokoneeseen kortti. Jos opiskelet sen käyttöä tietokoneen kanssa, niin löydät 1000 erilaista toimintoa normaali digiboxiin verrattuna. Erittäin kätevä. Ja tietokoneeseen on helppo tallentaa haluamat ohjelmat sekä poistaa.
MUTTA.. tietty, jos etsit yksinkertaista viritelmää, etkä ole tietokoneiden kanssa paljon pelehtinyt niin sitten tietysti DIGIBOXI TV.
Miten digi-boksista siepataan videota tietokoneelle?
minun mielestäni on helpompi hommata digi tv ulkoinen se on helpompi asentaa