Eikö ihmishenki ole minkään arvoinen?

Anonyymi

Pistää miettimään, että onko käräjäoikeuden tuomarit pätevyydeltään kovinkin erilaisella tasolla? Luin iltalehteä ja pari juttua eri rikoksentekijöistä, sekä näiden tuomioista hyppäsi silmille. Arvatkaapa kumpi tuomitaan Suomen oikeusvaltiossa kovempaan tuomioon? Toisen ihmisen kuoliaaksi pahoinpidellyt henkilö vai henkilö, joka on kavaltanut työnantajaltaan reilut 180 000 euroa?

Pahoinpitelijä sai 1,5 vuotta ehdollista. Ja koska teko oli oikeuden mukaan "niin vakava", pistettiin päälle vielä 50 tuntia yhdyskuntapalvelua. No huh huh!
Työnantajansa rahoja kavaltanut taas sai vuoden ja kahdeksan kuukauden ehdollisen tuomion ja päälle 90 tuntia yhdyskuntapalvelua.

Molemmat teot ovat mielestäni törkeitä rikoksia. Kuitenkin luulisi ihmishengen olevan vaakakupissa selvästi painavampi kun tuomioita laaditaan. Toinen seikka mikä ihmetyttää näissä henkeen kohdistuvissa rikoksissa on se, että rikoksentekijän päihtymystila usein vaikuttaa tuomioon lieventävästi tai ainakin noteerataan jollain muotoa. Mitä väliä päihtymyksellä on? Tehty rikos on tehty rikos ja seuraukset ovat seurauksia, oli tekijä päihtyneenä tai ei!

Täytyy toivoa ettei omassa lähipiirissä kukaan joudu koskaan henkirikoksen uhriksi. En nimittäin tiedä kumpi olisi oikeasti pahempaa, läheisen menetys vai se, että oikeusvaltio ei pidä sitä juuri minään.

Tässä vielä osoitteet noihin juttuihin. Sain kyllä sen kuvan, että kavaltajan rikos olisi ollut selvästi harkitumpi, mutta silti! Mitä mieltä te viisaammat ihmiset olette? Olenko täysin yksin mielipiteideni kanssa?

https://www.iltalehti.fi/kotimaa/a/1b619d83-b8c6-4a60-a793-5c069124f97d

https://www.iltalehti.fi/kotimaa/a/f6e11550-7f5a-416e-8721-73a0ccae104c

3

<50

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Anonyymi

      Luterilainen armokäsitys on vahva täällä, se yhdistettynä vasemmistolaiseen ajatukseen yhteiskuntakelpoiseksi palauttamisesta. Meillä ei oikein ole kovakouraisia kommareita eikä amerikkalaisen kostoa painottavan uskonnollisuuden omaavia ihmisiä päättämässä asioista.

      Sitä mieltä olen, että näitä pitäisi tuntuvasti koventaa. Moni tulee maista, joissa näitä tuomioita ei pidetä minään.

    • Anonyymi

      Sentään sai rangaistuksen eikä tarkoittanut tappaa, mutta femakot hovinarrit maksattaa pedomurhaaja-akoille puoli miljoonaa tapporahaa, vaikka kiduttaa uhriaan jopa tunnin 70 veitsen iskulla ennen kuin murskaa kallon. Tuollaiset hovinarrit pitäisi laittaa itsekin vankilaan.

      • Anonyymi

        Gang stalking-varoitus!


    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Janne Ahonen E R O A A

      Taas 2 lasta jää vaille ehjää perhettä!
      Kotimaiset julkkisjuorut
      106
      1748
    2. Terveystalon lääkärit ylilaskuttaneet

      Tämän pörriäiset osaavat, laskuttamisen. Terveystalo myöntää asian. https://www.hs.fi/suomi/art-2000011134269.html "K
      Maailman menoa
      127
      1462
    3. En kai koskaan saa sinua

      Koska et usko että riitäisit minulle. Olet aina pitänyt itseäsi liian risana ja heikkona. Katkot korkeutesi, ja poraat k
      Ikävä
      93
      1336
    4. Nyt on aika laittaa parit selkoon.

      Onko pareja täällä. Laita kirjaimet kuka tykkää kenestäkin ?
      Ikävä
      62
      1181
    5. The Summit Suomi: Maxie avaa hyytävästä tilanteesta kuvauksissa: "Veri roiskui ja tajusi, että..."

      Oletko seurannut The Summit Suomea? Tykkäätkö vai et tai mitä mieltä ylipäätään olet sarjasta? Moni katsoja on kaikonnut
      Tv-sarjat
      10
      1058
    6. Saran ökytyyli käänsi katseita.

      On nyt kyllä Sara kasvoistaan, kuvan perusteella todellakin pyöristynyt ainakin kuvan perusteella.
      Kotimaiset julkkisjuorut
      111
      1029
    7. Työttömille lusmuille luvassa lisää keppiä

      Hallitus aikoo kiristää velvoitteiden laiminlyönnistä seuraavia työttömyysturvan karensseja ensi vuodesta alkaen. Hall
      Maailman menoa
      216
      858
    8. Ootko huomannut miten

      pursuat joka puolelta. Sille joka luulee itsestään liikoja 🫵🙋🏻‍♂️
      Ikävä
      139
      792
    9. Tiedän kaiken sinusta ja kaikesta

      Tiedän miten kärsit. Tiedän millanen oikeesti oot. Tiedän miksi valehtelit, tiedän miksi satutit mua. Tiedän mitä tapaht
      Ikävä
      57
      783
    10. Miksi ihmeessä?

      Erika Vikman diskattiin, ei osallistu Euroviisuihin – tilalle Gettomasa ja paluun tekevä Cheek
      Ateismi
      20
      728
    Aihe