muistisairas 40-vuotias

Anonyymi

perheessä mies 40 muistisairas. lääkärin mukaan vielä työkykyinen, mutta kukaan ei ota töihin. ei pääse eläkkeelle. perheessä taloudellisia menetyksiä jatkuvasti, kun hävittää tavaroita, eikä muista minne. esim.autonavaimet, kännykän, jonka on sulkenut, ettei voi soittamalla etsiä., talon avaimia hävittelee. teettäminen maksaa, esim auton avainten teettäminen on kallista. syyttää muita tavaroiden katoamisesta, vaikka ite on ne hävittänyt. ei tunnusta sairauttaan. muitakin oireita on kun muistamattomuus. ärtyisyys mitättömistä asioista. mitä tehdä, onko muilla kokemuksia 40-v muistisairaasta. tästä tilanteesta kärsii koko perhe.

3

230

    Vastaukset 3

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Anonyymi

      On kokemusta vain omalta kohdalta.

      Menetin lähimuistini melkein kokonaan, ja muitakin erilaisia oireita oli paljon. Pahimmat olivat ruoansulatuksen vaikeudet. Mitään syytä ei työterveydessä keksitty, ja hain apua funktionaaliselta ravintovalmentajalta, joka ohjasi funktionaaliselle lääkärille. Kumpikin piti huonona asiana sitä, että minulla oli hampaissa amalgaameja. Hoidoksi sain runsaasti antioksidantteja (vitamiinit A,B,C,E, hivenaineet Mg, Sel, Zn, ym.) Elimistössä olevat raskasmetallit kuluttavat loppuun antioksidanttivarastot.

      Viime toivonani meninkin poistattamaan amalgaamit turvallisesti, biohammaslääkärille. Lähimuistini palautui kolmen kuukauden kuluttua, ruoansulatuksen kanssa teen töitä vieläkin, mutta pärjäilen ruokavaliolla (GL). Yllättäen myös moni pikkuvaiva parani - sellaisia joita en ollut osannut yhdistää mihinkään. Palasin töihinkin oltuani poissa toista vuotta.

      • Anonyymi

        Suomessa lääkärit ei tunnista (tunnusta) elohopean kroonisia myrkytyshaittoja; sairaat luokitellaan mielenterveyspotilaiksi. Myrkytysoppi laajemmin lääkärin koulutukseen, kun ihmisen terveyttä uhkaa jatkuvasti kasvavat haitalliset ympäristötekijät.


    • Anonyymi

      Meillä sama homma,paitsi että mies liki 50,ja pääsi pitkän työttömyyden jälkeen töihin,mutta kun väsyy,muistiongelmat pahenee.Kaikki on aina hukassa,unohtelee asioita.Taustalla diabetes,joka on nykyisin hoidossa,ja tasapainossa.Otti ennen paljon alkoholia,nykyisin absolutisti.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Takaisin ylös

    Luetuimmat keskustelut

    1. Kuka melkein täysi-ikäinen hukkui?

      Poliisin mukaan nuori oli lähes täysi-ikäinen. Ennen iltakuutta tulleen ilmoituksen mukaan ihminen oli joutunut mahdoll
      Iisalmi
      25
      1121
    2. Anteeksi arkuuteni

      Olen säälittävä, mitä tulee sinun kohtaamiseen. Tunnen vaan itseni todella epävarmaksi sun kanssa. Jos minun olisi pitän
      Ikävä
      54
      1108
    3. Perussuomalaisten kannatus nousi rytinällä Ylen tänään julkaisemassa tuoreimmassa gallup-kyselyssä.

      https://yle.fi/a/74-20239449 Perussuomalaisilla hurja- ja ylivoimaisesti suurin nousu tässä uudessa Ylen gallupissa. Kyl
      Maailman menoa
      515
      844
    4. kenen näköinen

      kaivattusi on ?
      Ikävä
      50
      834
    5. Mikä on ollut

      Söpöintä välillämme?
      Ikävä
      46
      745
    6. Hyvännäköinen pakkaus

      Olet hyvännäköinen pakkaus nainen.
      Ikävä
      37
      669
    7. Tykkäätköhän vielä minusta?

      Yhtä paljon, kuin minä sinusta? Haaveissa ollaan kahdestaan, rauhassa ja lähennytään fyysisesti ja tutustutaan syvemmin
      Ikävä
      30
      626
    8. Muistatko Mikkelin panttivankidraaman?

      Uusi draamasarja järkyttävästä tapauksesta on tulossa. Tositapahtumiin perustuva sarja ammentaa vuoden 1986 Mikkelin pan
      Maailman menoa
      62
      624
    9. Vihervasemmistofeministinaisasianaiset

      Tulevat tänne palstalle haukkumaan miehiä ja naljailemaan miehelle, kehuvat olevansa heitä parempia. Itse asuvat MIEHE
      Sinkut
      182
      619
    10. Olet ihana

      Muru, sä oot ihana. Tunsitko sen sähkön meidän välillä kun oltiin ihan låhekkäin? 👩‍❤️‍👩❤️😼😘
      Ikävä
      40
      597
    Aihe