Ruskettuneen näköinen iho annosnoston yhteydessä

Anonyymi

Olen pitkään käyttänyt liian pientä tyroksiiniannosta, mutta koska tarve on kasvanut niin vähän kerrassaan, en ole huomannut asiaa itse. Vaikka näin jälkiviisaana olisi kyllä pitänyt tajuta... Arvot kyllä olivat viiterajojen sisällä, mutta lopulta voinnin romahdettua tsh oli jo vähän yli kaksi.

Nyt olen nostanut annosta reippaasti (yleensä uskallan kerralla säätää parin murun verran), eli 1/4 lastentabletin verran. Ensin virkistyi huomattavasti, mutta sitten olo alkoi olla väsynyt ja monella lailla huono. Tänään huomasin, että kasvoni näyttävät ruskettuneilta, selvä muutos eiliseen verrattuna, enkä ole juuri ulkoillut. Muistan, että kun sain kilpirauhaslääkityksen 10v sitten, olin pitkään huolissani siitä, että iho ja silmät olivat vähän kellertävät. Se muistaakseni sitten jossain vaiheessa jäi pois.

Todennäköisesti rusketus liittyy siihen, että elimistö menee tyroksiinilisäyksestä ensin sekaisin, ja kestää aikansa ennen kuin balanssi taas löytyy. Mutta kiinnostaisi kuulla, oletteko muut huomanneet vastaavaa? Tai millaisia muita aloitus/annosnosto-oireita teillä on ollut?

4

311

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Anonyymi

      Tuota kyllä kannattaisi kysyä lääkäriltä. Ainakin ihon ja silmien keltaisuus voivat liittyä maksaan.

      • Anonyymi

        Olen ketjun aloittaja. Ruskea ihon väri voi liittyä Googlen mukaan myös Addisonin tautiin, mutta itseltäni katsottiin juuri ne labrat myös ennen kuin itse tajusin ehdottaa tyroksiiniannoksen nostoa. Luulen että ainakin nyt on kyse siitä, että elimistö on epäbalanssissa. Mm käveleminen tuntuu pahalta ja väsyttää, vaikka toisaalta tyroksiinin nosto myös virkisti, kun lisäsi kierroksia elimistöön.

        Olen näistä kaikista mahdollisista sivuoireita puhunut aiemmin lääkärille, mutta eivät he juuri ole reagoineet.


      • Anonyymi
        Anonyymi kirjoitti:

        Olen ketjun aloittaja. Ruskea ihon väri voi liittyä Googlen mukaan myös Addisonin tautiin, mutta itseltäni katsottiin juuri ne labrat myös ennen kuin itse tajusin ehdottaa tyroksiiniannoksen nostoa. Luulen että ainakin nyt on kyse siitä, että elimistö on epäbalanssissa. Mm käveleminen tuntuu pahalta ja väsyttää, vaikka toisaalta tyroksiinin nosto myös virkisti, kun lisäsi kierroksia elimistöön.

        Olen näistä kaikista mahdollisista sivuoireita puhunut aiemmin lääkärille, mutta eivät he juuri ole reagoineet.

        Hyvä kun katsottu Addisonin (kortisolin puutos) mahdollisuus, sillä tuo ihon epätavallinen rusketus syntyy tyypillisesti aivolisäkkeen tuottaman ACTH-hormonin kiihdyttäessä kortisolin tuotantoa lisämunuaisessa.

        Keltaisuuden syy pitäisi aina selvittää. En ole kuullut ja vähän vaikea ajatella, että normaali tyroksiinin nosto tekisi tätä. Tässä linkissä useampikin vaihtoehto: https://fi.wikipedia.org/wiki/Keltaisuus

        Hashimoto


    • Anonyymi

      moi, itsellä käy aina sydämmen päälle nuo lääkkeen nostot. Hoitava endokrinologi ollut ihmeissään. Nyt kokeilin rauta tabeltteja , vaikka vuosi sitten mitattiin ns. kudosrauta joka oli 'kunnossa'(50mg iltaisin c-vit että imeytyy ja iltaisin n.2 viikkoo) ja ihme ei revi pumpusta ja pystyn ottamaan isoimman annoksen ikinä.
      En toki voi sanoa onko asioilla mitään yhteyttä.
      Minulle endo opetti että 1/4osa nostetaan kahden viikon ajan ja sitten uudelleen.
      Ei saa liian nopeasti nostaa lääkitystä.
      Onnea matkaa tuo on hankalaa löytää oma lääkemäärä.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Martinan firma haastettiin käräjille

      Seiska: Martinan firma haastettiin käräjille, taustalla outo rahasotku.
      Kotimaiset julkkisjuorut
      300
      2225
    2. Putin ei suostu tulitaukoon nyt kun Kurskin taistelut ovat kesken

      ja venäjä on viimein päässyt niskan päälle, suuren ylivoiman turvin. Ukraina ilmeisesti suorittaakin taktista vetäytymi
      Maailman menoa
      220
      2122
    3. Miksi haluat satuttaa

      Sillä tiedolla ettet välittäisi minusta vaikka se ei ole totta. Silti tiedän että rakastat minua edelleen. Niinkuin sano
      Ikävä
      51
      1337
    4. Toivotko vielä et

      Päätyisimme yhteen?
      Ikävä
      87
      1251
    5. Oletko kaivattusi

      Mielestä hyvä sängyssä🤔
      Ikävä
      101
      1203
    6. Miksi ette halua kaivattuanne

      Yksi syy tai tekosyy.
      Ikävä
      82
      1201
    7. Millainen ihminen linda brandt-ahde on

      Hän on nyt julkisuudessa varsin eriskummallisen asian tiimoilta
      Lappeenranta
      43
      1195
    8. Martina makkarankuori päällä

      Voi hyvää päivää minkä asun oli valinnut Emma gaalaan, ei jäänyt kenellekään epäselväksi, minkälaiset rinnat on naikkose
      Kotimaiset julkkisjuorut
      162
      1147
    9. Ketä sinä

      Odotat oikeasti. Miksen sulle totta olla saa.
      Ikävä
      117
      1070
    10. Tykkäätkö kuinka

      Paljon kaivatustasi?
      Ikävä
      62
      973
    Aihe