Hei te jotka olette oikiksessa (tai valmistunut JO Oikeustieteellisestä) ja teillä on jonkinasteinen lukihäiriö.
Muutama kysymys teille:
- Monellako hakukerralla pääsitte sisään?
- Minkälainen teidän opiskelu arkenne on?
- Poikkeeako se jotenkin muista oikiksen opiskelija kolleegoistanne?
- Miten teette muistiinpanoja ja ootteko saanu neuvoa/apua niitten tekemiseen?
- Teittekö Avoimen Yliopiston kursseja, ja kuinka paljon?
- Jos olette ottaneet valmennuskurssia niin mitä valmennuskurssia suosittelette? Viimekerralla hankin tuon Judica-valmennuksen teidän arvionne tuosta kannattaako jatkaa tuolla valmennuksella vai muulla?
- Kuinka kauan meni opetella oikea vastaustekniikka?
- Ajatuksia kansanopisto vaihtoehtona valmennuskurssille?
Itsellä on lukihäiriö ja 2. hakukerta menossa. Olen pohtinut jotain valmennuskurssia joka on jokin muu kuin Judica, vaikka Judica sinäänsä myöskin käy, mutta olen myös pohtinut kansanopistoa vaihtoehtona valmennuskurssille.
Lukihäiriö ja Oikeustiede
7
1222
Vastaukset
- Anonyymi
Tuota, tuota... En suosittele lukihäiriöiselle oikeustieteellistä, eikä lukihäiriöiset sinne juurikaan edes pääse.
Luettavaa oikeustieteellisessä on erittäin paljon. Tuottaa vaikeuksia monelle häiriöttömällekin. Mitään tukiopetusta ei yliopistossa ole eikä tule.
Ehkä harkitset jotain ihan muuta. Tai no, vuosi kansanopistossa saattaisi avata silmiäsi todellisille vaatimuksille. Mietit sitten, onko sinun juttusi.- Anonyymi
AP tässä. Oikis on kyllä mun juttuni! Siitä ei ole epäilystäkään etteikö lukihäiriö vaikeuta jo vaikean paljon opiskelumäärän lisäksi. Olen tsiikailut kyllä oikiksen kirjoja jo tässä pari vuotta ja tehny muistiinpanoja ja niistä kertaavia kysymyksiä sen lisäksi olen myös avoimessa suorittamassa sopimusoikeuden kurssia. Toki ei normaali ihminen muista kaikkia niistä ja välillä pitääkin palata siihe lähdemateriaaliin, tietysti jotkut harvemmin kuin toiset. Pointti on se että mua kiinnostaa aidosti oikeustiede ja sen käytännön sovellukset.
Olen muutenkin epäsosiaalinen jos puhutaan kaveripiireissä mielummin luen kirjaa kuin nautin olut tuoppia baarissa tai hirvilimua klubeilla.
- Anonyymi
Voisit koittaa meidän ilmaista tekniikkakurssia www.valintakokeet.fi. Siellä harjoitellaan tekstejä, luku- ja vastaustekniikkaa sekä opiskelutekniikkaa. Voit kokeilla, miten onnistuu juridisen tekstin oppiminen ja kokeeseen vastaaminen.
- Anonyymi
Itselläni ja pojallani on lukihäiriö.
Poika opiskelee toista vuotta Hesan oikiksessa, niin näin sivusta seuranneena vastaan muutamaan kysymykseeesi.
-Monellako hakukerralla pääsitte sisään?
kolmannella
- Poikkeeako se jotenkin muista oikiksen opiskelija kolleegoistanne?
Ei poikkea
- Miten teette muistiinpanoja ja ootteko saanu neuvoa/apua niitten tekemiseen?
ruutupaperilla ja tietokoneella
- Teittekö Avoimen Yliopiston kursseja, ja kuinka paljon?
ei tehnyt
- Jos olette ottaneet valmennuskurssia niin mitä valmennuskurssia suosittelette?
Legis / Forte Inclusive Etä
https://www.legisvalmennus.fi/kurssit/forte-inclusive-eta/
Käytännössä ainut ero, on että on hakenut luvan käyttää tietokonetta ja lisäaikaa pääsykokeissa. Nämä myös hänelle myönnettiin. Samalla tavalla joissakin kokeissa yliopistossa hän saa käyttää tietokonetta ja /tai lisäaikaa.
Mielipiteeni on, ettei lukihäiriö ole este oikisopiskelulle.- Anonyymi
Hei!
AP tässä Mukava kuula teidän pojan kokemuksesta ja kiitokset, vaikkakin kysymykst olivat hieman pinnallisella tasolta kotoisin, mutta asiaan. Olen itsekkin hakenut tietokoneen käyttöä, mutta en ole saanut sitä, Vaikkakin
No ei voi mutta kuin toivoa parasta omalta osaltani :P
Sinänsä oikeustiedettä kykenee opiskelemaan lukihäiriöinen ja selviytymään myös työelämän haasteistakin. Oikeustieteessä, kuten oikeastaan kaikilla muillakin aloilla, on kyse asioiden ja niiden sisällön ymmärtämisestä, eikä välttämättä siitä, kuinka nopeasti pystyy jonkin tekstikokonaisuuden kahlaamaan läpi.
Toki alalla on hyödyksi, että kykenee nopeasti omaksumaan laajojen tekstikokonaisuuksien sisällön, mutta tärkeämpää lienee kuitenkin omaksua ja ymmärtää syvällisesti, eikä pelkästään selata läpi ja arvata sisällön merkitystä.
Tässä mielessä lukihäiriöstä saattaisi jossain määrin olla jopa hyötyä, vaikka työlästä se tietysti on.On vielä lisättävä, että vaikka juridisen tekstin tuottamisessa pyritään mahdollisimman tiukkaan yksiselitteisyyteen ja täsmällisyyteen, ei sellaista lukiessa voi aina välttyä ajatukselta, että tekstin tuottajalla on ollut jonkinasteisen häiriö ymmärrettävyyden osa-alueella.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Mihin kaikkeen sinä ihastuit hänessä
Mikä oli se asia mikä vei jalat altasi? ❤️ Oliko jotain erityistä tilannetta vai tunne? Kenties monen sattuman summa? Ai949127Persut: haluamme lisää veroja!
Lisää lisää veroja huutaa persukuoro. Veroila Suomi nousuun! "Uusi matkailuvero eli matkailijamaksu peritään esimerki564809Nainen kokki autossa kammottavan kuoleman sähköauto-Teslan syttyessä tuleen.
https://www.is.fi/autot/art-2000011652873.html Näin vaarallisia sähköautopalot voivat olla.414501Jos samassa autossa istuu romani, somali ja venäläinen, kuka ajaa?
Arvioiden mukaan romanit lähtivät noin 1000-luvulla liikkeelle pohjois-Intiasta. Nyt 1000 vuotta myöhemmin he ovat levit532823Numero josta kaivattusi tulee mieleen
Onko jokin numero joka yhdistää teidät jotenkin? Älä laita puhelinnumeroa.1001546- 401336
Tämmönen höpsö
Höpönassu mä olen. En mikään erikoinen…hölötän välillä ihan levottomia. Tykkäisit varmasti jos olisin siellä sun vieress441276Heräsin taas sinä mielessä
Miten voi haluta toista näin paljon? 😳 Kyllä meillä on muutenkin hyvä yhteys. Ehkä se tekee myös tästä niin voimakkaan?641222Jorman paluu sodasta Lieksaan oli katkera
Jorma Karhunen astui Lieksan asemalle. Aurinko paistoi, mutta Jorman maailma oli sumuinen. Takana oli se helvetti, jota411189Kannattaa toimia yleisesti ottaen
Ajoissa. Vaikka miten paljon haluan ja tunnen, olen löytänyt nyt elämääni jotain uutta ja se todennäköisesti edistyy, jo1681140