Tämä Securitaksen/Verisuren ZeroVision-näköeste herättää minussa aika paljon kysymyksiä.
ZeroVision:
https://www.verisure.fi/murto/zerovision-nakoeste.html
Video:
https://youtu.be/VxHF5wXvM1M
Mitä sitten kun joku murtovaras/nisti taittaa niskansa tuolla savuverhossa? Kenen on vastuu? Kiinteistön omistajan? Turvasuojaajan, joka asensi savupanoksen? Vai vartiointiliikkeen etäpäivystäjän, joka laukaisee kyseisen savupanoksen?
Mitä jos jokku haluaa varastaa Alkosta vaikka yhden viinapullon, mutta siellä laukaistaankin ZeroVision? Murtovaras kävelee hyllyjä päin paniikissa, koska ei näe mitään. Siellä menee sata pulloa säpäleiksi. Murtovaras sanoo oikeudessa, ettei olisi niitä rikkonut, mutta säikähti savuverhoa ja ei nähnyt mitään niin törmäili hyllyihin.
Tuota savua kun tuppaa muutenkin tulemaan aika paljon niin melkoinen riski, että ihmiset soittavat palokunnan paikalle.
Iltalehden toimittaja testasi ZeroVisionin:
https://www.iltalehti.fi/asumisartikkelit/a/0c0a63af-b440-4b3e-b768-963d892cf537
>– Se oli epämiellyttävää. Säikähdin sitä, kun se alkoi. Savu kirveli silmiä, enkä uskaltanut hengittää.
Mitäs kun joku astmaatikko jää tuonne savun keskelle ja saa hengenahdistuksen?
>Jousilahden turvalaitekokeilusta on kulunut jo monta tuntia, mutta hänen hiuksissaan tuoksuu edelleen vienosti savu.
Kuinkahan hyvin tuo laite sopii vaatekauppoihin, omakotitaloihin ja autoliikkeisiin? Kuuluuko palveluun se, että Securitaksen piirivartija tulee tekemään pariksi tunniksi savutuuletusta?
Securitas/Verisure ZeroVision-näköeste
4
1630
Vastaukset
- Anonyymi
Verisure ei ole Securitas, vaikka joku myyjä voi niin väittää. He käyttävät yhä vanhaa logoa, jossa mainitaan Securitas, vaikka jo silloin kyseessä oli kokonaan eri yritys. Suomessa ei ole vielä ennakkotapausta näistä, joten odotetaan rauhassa sellaista. Tuote saattaa olla ristiriidassa poistumisturvallisuuden kanssa, vaikka kohdehenkilö onkin mahdollisesti rikollinen.
- Anonyymi
Onhan tuote ristiriidassa aika monenkin asian kanssa. Aiheuttaa hengenahdistusta, kirvelyä ja sitten väitetty murtovaras kävelee esim. Alkossa päin hyllyjä kun ei näe mitään ja kaikki pullot tippuvat ja menevät rikki. Kuka maksaa?
- Anonyymi
Anonyymi kirjoitti:
Onhan tuote ristiriidassa aika monenkin asian kanssa. Aiheuttaa hengenahdistusta, kirvelyä ja sitten väitetty murtovaras kävelee esim. Alkossa päin hyllyjä kun ei näe mitään ja kaikki pullot tippuvat ja menevät rikki. Kuka maksaa?
Kyllähän noi sekoilut siellä savun keskellä menee rikollisen piikkiin. Sietääkin vähän henkeä ahdistaa, jos mennään luvatta jonkun ihmisen kotiin tai yrittäjän tiloihin. Rautoihin vaan, kunhan selviävät ulos sieltä savun keskeltä. Ja ei kai se hälytyskeskus turhaan laukaise sitä näköestettä, vaan silloin on todellinen tarve, sanon minä. Ja meille noi sumuttimet myös ja sassiin!
- Anonyymi
Anonyymi kirjoitti:
Kyllähän noi sekoilut siellä savun keskellä menee rikollisen piikkiin. Sietääkin vähän henkeä ahdistaa, jos mennään luvatta jonkun ihmisen kotiin tai yrittäjän tiloihin. Rautoihin vaan, kunhan selviävät ulos sieltä savun keskeltä. Ja ei kai se hälytyskeskus turhaan laukaise sitä näköestettä, vaan silloin on todellinen tarve, sanon minä. Ja meille noi sumuttimet myös ja sassiin!
Se savu juttu on täysi myrkytöntä ja onha se kyltikin olemassa missä sanotaan että kohde on suojattu zerovisio näköesteellä
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Mitä yhteistä on sulla ja kaivatulla?
Onko teillä samantyyppinen olemus tai luonne? Vai muistuttaako vartalonne toisiaan? Tai kasvot? Entä pukeutuminen? Onko1272111Jos nainen harrastaa seksiä
Useiden kanssa, miten se eroaa miesten mielestä siitä, jos miehellä on ollut useita s kumppaneita? Oletan että kaikki mi2431893Kerran oltiin mekin kahdestaan
Saanko sanoa, että minua kyllä vähän huvitti jälkeenpäin? Olit kuin vapiseva jänis ketun vieressä valmis loikkimaan paik271750- 2241737
- 2151505
Pihlaja-puulle
Illat on mulle pahimpia. En tiiä miks se olis vaan parasta yöstä toiseen nukkua sun kanssa ja herätä sun kasvoihin. Jos151279Oikeasti, voitais mennä kahville
ja jutella niin kuin normi-ihmiset. Kyllä toivon sitä. En pelkää kohdata enkä istua sun kanssa samassa pöydässä. Miten o841248Yritin keväällä unohtaa sinut nainen
mutta siinä kävi niin, että ikävä tuli korkoineen takaisin. Niin että mikä taikavoima sinulla on minuun, sitä joutuu mie421170Leton rannan kakat - hys hys hiljaa!
Hienolle rannalle on jostain ilmeisen selvästi tullut ulostusjätteitä. Mistään tutkimuksista ei ole vielä tietoa ja kuka771036- 781032