Muutama kysymys:
1. Sairasteleeko kalat?
2. Onko hiilidioksidinlevitin tärkeä?
3. Onko kalojen hoito haastavaa?
4. Mitä tehdä, jos kala saa poikasia? Mihin ne voi viedä?
5. Onko kaloilla sisäsiitos ongelmia?
Kiitos jo etukäteen vastauksista (jos joku vastaa) ! :D
Akvaarion hoito vaikeaa?
2
1253
Vastaukset 2
- Anonyymi
1. Kyllä
2. Ei
3. Kyllä
4. Anna poikasten olla akvaariossa. Kalanpoikaset voi lopettaa kiehauttamalla jos ei itsellä ole niille käyttöä.
5. On - Anonyymi
Hei!
Kannattaa aloittaa jostain helposta. Minulla oli lapsena platyja, ilman suodatinta ja valoja, paljon kasveja ja vettä vain vaihdoin joka päivä ja hiekat huuhtelin kerran viikossa. Hyvin pärjäsivät ja vanhuuteen kuolivat. Nykyäänkin miljoonakalojen maalaisversiot, joita eläinkaupoissa myydään, ei juuri sairastele jos vesi pysyy puhtaana, vesiarvot vakiona, eikä tuoda uusia kaloja ilman karanteenia. Karanteeni ( lääkkeet) on tärkeää, muuten tuloksena on pelkkää ällötystä ja mieliharmia.
Vettä pitäisi vaihtaa vähintään kerran viikossa, ja siinä niiden hoidon vaikeus piilee.. veden läträystä riittää.. Jos ei ole hiilidioksidi käytössä, vesi haisee lievästi kalanperkeille :(, pohjaveden imut menee joskus ohi ämpäristä, ja joskus vaan niiin laiskottais.
Poikivien kalojen seuraaminen on mukavaa. Synnyttäneet äitylit on kuitenkin herkkiä sairastumaan ihan stressistä. Niihin ei oikein lääkkeet tepsi.
Mikä tahansa huippuunsa jalostettu menettää osan geenirikkaudestaan. Siksi lemmikiksi kannattaisi valita kalat eri vanhemmista. 3-4 sukupolvea menee ilman vikoja, sitten kannattaisi hankkia uusia geenejä joukkoon.
Vaikka iso akvaario on helpoin pitää tasapainossa, aloittaisin silti suht pienestä. Muista kaloista minulla ei ole tarpeeksi kokemusta, nää miljoonakalat on mun juttu :)
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
- 1081329
Salaisuudet paljastuu
Viimeiset hetket meneillään ottaa yhteyttä. Kertoa totuus ja selvittää asioita. Viimeiset hetket meneillään jos joku131982Poliisi pamputti Variskankaalla
Mistä lie alkanut ja miksi poliisit kutsuttu, mutta mielestäni hyvin toimittu. Jos haluaa rähistä eikä rauhoitu puheella31854- 66703
Karita Tykkä mennyt kihloihin.
Onnittelu kuuluu hänelle ja tulevalle aviopuolisolleen.93662- 32655
- 18588
S-ryhmän ihmisoikeuslinja ei kestä omaa hankintaketjuaan
S-ryhmän Israel-boikotin suurin uskottavuusongelma löytyy yllättävän läheltä, SOK:n omien tuotemerkkien hankintaketjuist16584Haavoittuvuutesi on aseista riisuvaa
Harmi, etten voi osoittaa sinulle tunteita. Hyvää yötä miehelle. Naiselta43533- 10496