Muutama kysymys:
1. Sairasteleeko kalat?
2. Onko hiilidioksidinlevitin tärkeä?
3. Onko kalojen hoito haastavaa?
4. Mitä tehdä, jos kala saa poikasia? Mihin ne voi viedä?
5. Onko kaloilla sisäsiitos ongelmia?
Kiitos jo etukäteen vastauksista (jos joku vastaa) ! :D
Akvaarion hoito vaikeaa?
2
1157
Vastaukset
- Anonyymi
1. Kyllä
2. Ei
3. Kyllä
4. Anna poikasten olla akvaariossa. Kalanpoikaset voi lopettaa kiehauttamalla jos ei itsellä ole niille käyttöä.
5. On - Anonyymi
Hei!
Kannattaa aloittaa jostain helposta. Minulla oli lapsena platyja, ilman suodatinta ja valoja, paljon kasveja ja vettä vain vaihdoin joka päivä ja hiekat huuhtelin kerran viikossa. Hyvin pärjäsivät ja vanhuuteen kuolivat. Nykyäänkin miljoonakalojen maalaisversiot, joita eläinkaupoissa myydään, ei juuri sairastele jos vesi pysyy puhtaana, vesiarvot vakiona, eikä tuoda uusia kaloja ilman karanteenia. Karanteeni ( lääkkeet) on tärkeää, muuten tuloksena on pelkkää ällötystä ja mieliharmia.
Vettä pitäisi vaihtaa vähintään kerran viikossa, ja siinä niiden hoidon vaikeus piilee.. veden läträystä riittää.. Jos ei ole hiilidioksidi käytössä, vesi haisee lievästi kalanperkeille :(, pohjaveden imut menee joskus ohi ämpäristä, ja joskus vaan niiin laiskottais.
Poikivien kalojen seuraaminen on mukavaa. Synnyttäneet äitylit on kuitenkin herkkiä sairastumaan ihan stressistä. Niihin ei oikein lääkkeet tepsi.
Mikä tahansa huippuunsa jalostettu menettää osan geenirikkaudestaan. Siksi lemmikiksi kannattaisi valita kalat eri vanhemmista. 3-4 sukupolvea menee ilman vikoja, sitten kannattaisi hankkia uusia geenejä joukkoon.
Vaikka iso akvaario on helpoin pitää tasapainossa, aloittaisin silti suht pienestä. Muista kaloista minulla ei ole tarpeeksi kokemusta, nää miljoonakalat on mun juttu :)
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
SDP on vastuunkantaja, ja siksi suosituin kansan keskuudessa
Kiusaamiseenkin SDP puuttuu heti sellaisen tultua ilmi. Esimerkiksi persut lakaisevat nämä maton alle ja pahentavat site1696423Punavihreät puolueet haluavat Suomeen satoja tuhansia kehitysmaalaisia
SDP, vihreät ja vassarit haluavat nostaa esim. pakolaiskiintiötä todella paljon. Orpon hallituksen aikana maahanmuutto765319Miksei Korhonen (pers) vastaa Kokon (sd) esittämiin kysymyksiin?
Hyviin käytöstapoihin kuuluu kysymyksiin vastaaminen, eikä alkaa syyttelemään kysymyksen esittäjää. Mikä vaivaa Korhost143715Häirintäkohun keskellä olevalta kansanedustajalta Jani Kokolta (sd) rajua tekstiä somessa.
https://www.is.fi/politiikka/art-2000011772322.html Ajaakohan tämä SDP:n kansanedustaja Jani Kokko oikein täysillä valoi1213345Nyt tuli Suomen somaleista todella ikävää faktaa
sillä osa somalivanhemmista lähettää lapsiaan kotimaahansa kurinpitolaitoksiin, joissa heitä pahoinpidellään. Illan MOT1742679Kähmijä puolueen kannatus romahtamassa
Erityisesti naiset ovat suuttuneet SDP:lle kertoo asiantuntijat742315Kommentti: oikeuslaitos korvattava SDP:n johdolla
Näkisin että Suomessa tuomiovalta pitäisi olla demareiden johtoportaalla. Koska porvarimedia säestettynä persujen kirku12078Persut pettävät ja valehtelevat aina
Petoksistahan jää kiinni kuten olemme persujen kannatusromahduksesta nähneet, mutta siitä huolimatta persut jatkavat val291641Sinä et halunnut sitoutua
Samalla tavalla kyin minä ja koen vihdoinkin että se on ihan ok. Sitoutuminen merkitsi meille erilaisia asioita, eikä ne191576- 981316