Saako kysyä eturauhassyövän tulemisen hidastamisesta

Anonyymi

Mieshormooni edesauttaa syövän tuloa, kai. Annetaako jotain hormoonitason laskevaa lääkettä. Vaimo sai hurjia kohtauksia pari vuotta takaperin ja nyt riittää haliminen.

19.07.2019 Testosteroni 20.4 8.0 – 29.0 nmol/l
26.01.2017 Testosteroni 17.2 8.4 - 28.7 nmol/l
Minkäänlaisia virtsavaivoja ei ole. Lääkärin käsin tunnustellen "eturauhanen oli 4-5 kertaa normaalia suurempi".

26.01.2017 S -Prostataspesifinen an 4.57 4.50 µg/l

26.01.2017 Prostataspesifinen antig 32.39 15 %

9

417

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Anonyymi

      Yleensä annetaan naishormoni estrogeenia kun on todettu eturauhassyöpä. Siitä on vaan omat, joidenkin mielestä kiusalliset sivuvaikutukset.

      Vaikka PSA arvo olisi korkea ja eturauhanen suurentunut, useimmiten mies ehtii kuolla muuten ennen kuin eturauhassyöpä tappaisi.

      • Anonyymi

        Tulemisen hidastamisesta en tiedä. Mutta tulleesta sattuneesta syystä kyllä.
        Leviäminen riippuu kovin paljon syövän ärhäkkyysasteesta. Ja se selviää helposti ottamalla näytepalat.
        Jos on 1/1 niin tämä syöpä tuskin tappaisi. Jos taas 5/5 niin voi levitä nopeastikin Ja tuosta väliltä olevat ovat sitten niitä välimuotoja.

        Jos on pysynyt eturauhasen sisällä, niin kannattanee leikata. Ellei potilas ole kovin iäkäs. Jos on levinnyt niin sitten hormonihoitoa/säteilytystä, jne.
        Mutta käy alan lääkärillä, niin selviää.


      • Anonyymi

        Eipä anneta naishormonia vaan testosteronia laskevaa lääkitystä.


      • Anonyymi

        No ei todellakaan anneta mitään naishormoneja! Pyritään estämään testosteronin tuotanto. Täysin eri asia.


    • Anonyymi

      inkiväärin sanotaan ehkäisevän eturauhassyöpää, ei nuo inkivääri tablet kalliita ole.
      voihan sitä kokeilla

      • Anonyymi

        Humpuukiväite, mutta eihän tuo inkivääri kohtuudella syötynä ole vaarallista.


      • Anonyymi

        Sanotaan, että havupuu-uute parantaa ja ehkäisee syöpää varsinkin eturauhassyöpää. Tilanne kuitenkin minulla , vaikka monia kuureja noita litkuja vedelyt todettiin eturauhassyöpä. Sitä vain, että älkää uskoko kaikkiin terveysväitteisiin sokeasti. Voihan näillä olla myönteisiä vaikutuksia terveyteen, mutta turha odottaa ihmeitä. Sairaudet tulee jos tullakseen. Monet saanet keukosyövänkin, eikä koskaan polttaneet tupakkaa. Geenit terveelliset elämäntavat pitkälle ratkaisee eduksi. Mutta kaikki on mahdollista. Syöpäkin on sitä, että solut erilaistuu normaalista. Ja tämä voi periaatteessa tulle kelle tahansa.


    • Anonyymi

      Hei!

      Tämä on vaikea aihe...varsinkin minulla itselläni...koska epäilen että itselläni on eturauhasyöpä.

      Tästä huolimatta haluan sanoa...että aihe todella on monimutkainen...ja tämänlisäksi tähän liittyy eräs varsin epämieluisa totuus...varsinkin koskien eturauhasyöpää.

      Aihe ei ole sitä mitä meille on kerrottu...siihen liittyy eräs varsin ilmeinen valhe...josta en oikein voi puhua täällä...mutta jos aihe kiinnostaa niin lähetä minulle sähköpostia osoitteeseen [email protected]

      Sen sanon että ns "virallinen totuus" syövästä kuulemma "sattumanvaraisena solumutaationa" on valhe...ja varsin ILMISELVÄ VALHE!!!

      Mutta...aiheesta ei voi puhua täällä koska sitten leimaantuu "salaliittohörhöksi"

      Mutta...jos aihe kiinnostaa niin lähetä minulle sähköpostia...vastaan parhaan kykyni mukaan!

    • Anonyymi

      Kävin legurissa , eturauhanen 7 kertaa normaalia suurempi , määräsi mulle : Alfuzosin STADA* 10 mg 1 tabletti joka ilta .- En ole huomannut vaikutusta , jaikuvasti kusettaa kuten ennenkin , Tukholman automatkalla piti pysähtyä 7 kertaa kuselle :(

      Etelän ukko

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Purran tuhoja tuskin saadaan koskaan korjatuksikaan

      Purra on aiheuttanut Suomen taloudelle karmaisevat tuhot. Sen lisäksi Purra on ajanut myös suuren osan Suomen kansasta k
      Maailman menoa
      152
      7890
    2. Miksi persuilla ei ole firmoja?

      Kuten vasemmisstolaisilla, esim. Sannalla MA\PI. Eikö ole aika erikoista?
      Maailman menoa
      101
      7327
    3. Se oli Orpo joka rynni Eagle S -alukselle

      Vastoin kaikkia kansainvälisen merenkäynnin sääntöjä. Kunpa olisi ollut purjehtija Harkimo Suomen johdossa silloin. ht
      Maailman menoa
      2
      7296
    4. Persut hommasivat Suomeen 35 000 pientä lasta v. 2015

      Onko Riikka Purra nyt tavoittelemassa tätä samaa historiallista persujen utopiaa? Purram kaksinaamaisessa pelissä vaadit
      Maailman menoa
      31
      7212
    5. Aamun Riikka: työttömyydessä lähestytään viime laman synkintä vaihetta

      Nopeasti mentiiin upean Marinin hallituksen ennätystyöllisyydestä toiseen ääripäähän, kohti Suomen historian kurjimpia t
      Maailman menoa
      21
      6968
    6. Marinin tuhojen korjaaminen kestää kahdeksan vuotta

      Nyt on vasta neljännes mennyt ja ensimmäiset korjausliikkeet saatu liikkeelle. Innokkaimmat olivat odottaneet että jo t
      Maailman menoa
      80
      6812
    7. Miksette persut irtisanoudu Kirkin lausunnoista?

      Kirkhän muun muassa vaati raiskattuja naisia pidättäytymään abortista ja vaimoja alistumaan aviomiestensä tahtoon. Mik
      Maailman menoa
      112
      6342
    8. Purran vuoro kiihoittua Lepomäen sääristä

      "Ulkoministeri Elina sanoo, ettei muuta pukeutumistaan sen mukaan, kenet tapaa, ja että hän ei suostuisi peittämään kasv
      Maailman menoa
      23
      6204
    9. Demarikultin uhri kertoo

      Demarikultin uhri kertoo: “En saanut mennä edes suihkuun ilman lupaa” – Seksuaalisen hyväksikäytön uhri kertoo vuosistaa
      Maailman menoa
      84
      5700
    10. Persujen kaksoisstandardit: Räsäsen uhkailu paha, Virran uhkailu hyvä

      Tässä taas nähdään kuinka kaksinaamaista porukkaa persut ovat. Mitäs persut tähän?
      Maailman menoa
      47
      5488
    Aihe