Mielestäni e pokserin hinta on pahasti pielessä.Pieni sähkömoottori ja akku ei voi maksaa 8000e,muutenhan auto on lähes entiselään
e pokserin hinta
Anonyymi
60155
0Äänestä
Muut lukivat myös
Ketjusta on poistettu 5 sääntöjenvastaista viestiä.
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 60
Vanhimmat
Estääkö sinua joku ostamasta samalla rahalla jonkun toisen merkin, vai mikä oli avautumisesi pointti? Rahan puute kenties?.....
Elämä on valintoja.
Alennusmyynti alkaa elokuussa kun huomaavat että autot on myymättä ja uusi laivalasti tulossa japanista.
Ensi vuonna kaikki onkin sitten ihan toisin.
Rahan puutetta ei ole ollut 60v .Ihmettelen suuresti kyseisen auton hinnoittelua,joka on rumasti pielessä
No siinähän ihmettelet!
Tosi pielessä onkin.
Forester kun on epämukava täristin ja suorituskyky heikko. Kaasua kun painaa nousee vain meteli ja kierrokset. Mitään ei oikein tapahdu kiihtyvyyyyydessä.
Olisivat laittaneet 2.5 l moottorin.
No osta sinä vaan sellainen kikotin mikä ei ole epämukava täristin, eikä suorituskyky heikko!
Mutta sellaista et kuitenkaan saa täällä vaikeroimalla. Rahaa pitää osata ensin tehdä, ja sen jälkeen vasta on sitä ostokykyä. Sinä et selvästikään osaa sitä tehdä. Sepustuksesi paljastaa sen selvääkin selvemmin. Joten tyydy vaan ajelemaan sillä 15 vuotta vanhalla pemarin romullasi....
Siinä subarupoju voi vain haaveilla vanhasta bemarista.
Haaveeksi vain jää kun kaikki rahat mene
Subarun ruostekorjauksiin.
Ei tarvitse haaveilla mistään bemuhomo, kun on vuoden-18 subaru alla. Hitsaile sinä vaan sitä paalikunnossa olevaa venytintäsi vapaa-aikanasi!
Siinä bemarijuntti voi vain haaveilla uudesta subarusta, joka meikäläisellä on. Joten hitsaile sinä vaan sitä paalikunnossa olevaa ikäloppua pimmeriäsi kaikki vapaa-ajat.
Kukaan täysijärkinen ei haaveile uudesta subarussa. Uusikin Subaru on tehty vanhanaikaisia tekniikalla. Ei jatkoon.
Haaveilu, ja ostaminen on kaksi eri asiaa, tiesitkö sitä? Ja mielummin vanha ja toimiva/luotettava tekniikka, kuin saksalainen uusi, ja epävarma/epäluotettava.
HaluanVainKysyäEttä mikä se semmoinen on kun luotettava subaru?
Toista+mieltä+tuosta.++Esimerkiksi+Toyotan+bensa/hybrid+tekniikka+on+uusinta+ja+hienointa+tekniikkaa.++Kuluttaa+todella+vähän,+mutta+on+silti+100%+luotettavaa.++Ei+tarvitse+korjailla.
Vaikka+Subarussa+on+ns+vanhaa+tekniikkaa,+on+esim+2.5+Outbckeihin+jouduttu+vaihtamaan+venttiilnjousia+lähes+uusiin+autoihin.
Venttiilinjouset on päässäsi.
Vialliset venttiilinjouset on subarupajan työpöydällä. Käy vaikka katsomassa. Mutta pistä pipo päähän ettei aivosi palellu enempää siellä subarussa.
Minun subaruni on liikkunut virheettömästi 10 vuotta. Mitenkäs se sinun kuksmannisi?..... Vokkelon kylmä kabiini kun on jäädyttänyt aivosi näköjään jo vuosia sitten, ja vieläpä lopullisesti!!
Pistä vaan SINÄ pipo päähäsi siellä jääkylmässä pokswagenissasi. Tai eipä sen enää ole niin väliä. Aivosihan ovat jäätyneet siellä jo aikoja sitten....
Missä sitä suorituskykyä muka tarvitaan? Ja jos tarvitsee, ostaa Teslan, eikä tyydy puolivillaisuuksiin.
tehostelijat ostaa teslan ja ajaa sillä.
subaru on mökkiteiden kuningas
ihan eri käyttötarkoitukset ja
aivan eri tyyppiset autot.
Siinä Subarun tuhnun ja Teslan välillä on kymmeniä muita automalleja millä on mukavampi ajaa kuin Subarun tuhnulla.
Minä jätän pokserit kauppaan ja ajan TSI DSG vokkelolla.
Minä jätän TSI DSG vokkelot kauppaan, ja ajan subarulla.
Tässä on kuksmannien viime aikaiset saavutukset autoilun saralla:
https://www.kauppalehti.fi/uutiset/vwlla-massiivisia-ongelmia-sahkoautonsa-softan-kanssa/be5b8d4f-e1fe-4bcf-a063-9e204beaa6b0
https://www.kauppalehti.fi/uutiset/akkupula-riivaa-audia-tayssahkoisen-e-tronin-valmistus-keskeytettiin-tuotantotavoitteet-vaarassa/66ba6d24-a225-40ca-a55e-ba74f7dbc772
https://www.kauppalehti.fi/uutiset/vw-teki-tarjouksen-saksassa-yksittainen-huijausdieselin-omistaja-voi-saada-jopa-6000-euron-korvauksen/f4071fa2-4762-47c2-a0b6-3f99d342036e
Tässä taas Subarun:
https://koneporssi.com/autot/uudelle-subaru-foresterille-korkein-ncap-luokitus-koskaan/
https://koneporssi.com/autot/subarun-jalleenmyyntiarvo-tutkitusti-paras-2/
https://koneporssi.com/autot/subaru-nousi-myydyimmaksi-nelivetoautoksi/
Siinä sitä kuksmanneille tavoiteltavaa oikein urakalla!
Tähän minä sanon että hahahaha. Volkkari rulez.
Onko tämä muka tätä päivää autoilussa?.....Millä pitää Audin takavalot pestä, koska käyttäjässä on kuitenkin se vika.(HAHAHAHAHAHAHAHA!!!)
https://autotoday.fi/teknikens-varld-vaara-pesuaine-voi-rikkoa-audin-takavaloja/
Tähän minä taas sanon että HAHAHAHA! Kuksmannien Reemiumi rulez.
https://autotoday.fi/teknikens-varld-vaara-pesuaine-voi-rikkoa-audin-takavaloja/
Myydyin neliveto, artikkeli vuodelta 2017. Eli vuoden 2016 tilastot. Ei mitään tekemistä tämän päivän kanssa. Eikä tuo kuvaa edes Suomen tai pohjoismaiden tilannetta. Suurin osa subaruista myydään USAssa, missä bensa on halpaa ja ilmastonmuutos kielletään.
Samoin autojen jälleenmyyntiarvoa on mitattu USAssa, ei Suomessa tai Euroopassa.
Aivan eri asiat. Euroopassa Subaru on 3 vuoden käytön jälkeen täysin arvotonta romumetallia.
Joten voisitko tuoda joitain meidän olosuhteisiin sopivia tutkimustuloksia Subarun erinomaisuudesta. Et voi, kun niitä ei ole.
Subaru käyttääkin autoissaan hyvää ämpärimuovia mikä kestää alkoholia, mutta murtuu pakkasessa.
Tuoppa sinä ensin ne omat tutkimustuloksesi, ettei näin ole.
HaluanVainKysyäEttä mikä tekee halvasta nelikko japsista niin erityisen?
Erityisen kallis huoltaa.
Kuinka pitkän matkan ajaa pelkällä sähköllä?
Subaru oli hyvä auto, mutta tuo e-boxer ei minua miellyttänyt ja hinta korkeampi ,kuin Mitsulla. Joten valitsin Mitsu Outlander PHEV:n . Ajelin Subaru Foresterilla 60 t km, pelitti hienosti.
Miettinyt myös Mitsuun vaihtamista. Kuinka paljon sillä pystyy oikeasti ajamaan sähköllä ja paljonko on ollut bensan kulutus?
Bensan kulutus 1 Litra satasella.....
https://www.nettiauto.com/mitsubishi/outlander-phev/11073539
Niin, niin. Mutta oikeasti ei
No ei ei tietenkään, mutta valtiota pitää yrittää kuitenkin kusettaa noilla ladattavilla höpö höpö hybrideillä, kun sekin kuulemma kusettaa meitä autoilevia yksilöitä!
Otathan kuitenkin ostamisen, ja sitä kautta omistamisen ihanuudessasi huomioon myös ne huollot, vakuutukset, varaosat, ja arvon alenemiset, jotka menee sinne sinun, eli omistajan piikkiin. Ne kun ovat ne omistusautoilun suurimmat menoerät, eikä vaan joku pelkkä kulutus/100 kilsaa.....
Rahalla niistä selviää. Ei sen kummempaa.
Mitä vähemmän polttaa bensaa, sen vähemmän saastuttaa.
Jos nyt vie todellisuudessa 4 l/100 km, on se vain puolet siitä mitä e-bokseri kuluttaa.
Samoin saastuttaa vähemmän.
Rahalla selviää myös tuosta bensan kulutuksesta, jos sitä et sattunut tietämään.....
Mutta rahalla ei saa saasteita poistettua eikä luontoa pelastettua. Sitäkö et sattunut tietämään?
Rahalla saa päästöoikeuksia, jos et sattunut sitä tietämään....
Huolesi luonnon tilasta, ja saasteista on kyllä liikuttavaa, mutta jos OIKEASTI haluat tehdä ekoteon, on kulkuneuvosi silloin polkupyörä, tai hevonen. Mitsubishi PHEV ei luontoa pelasta, eikä saasteita poista.
Mihin päin maapalloa suuntautuu Mitsubishifanilla se seuraava lomalento?....
https://yle.fi/uutiset/3-10725918
Mulla on jo polkupyörä. Mutta se nyt vaan ei ole kovin hyvä ratkaisu pitemmälle matkoille.
Tietenkin suuntaan Japaniin, mikäli eivät aio rajoittaa maahanpääsyä.
Tarkoitus vierailla myös Mitsubishin tehtaalla.
Mutta hevonen on....
Eli haluat siis sittenkin turmella ilmastoa vaikka lentämällä, vaikka toisin väitit. Tuolla matkalla päästät ilmakehään noin 150 000 grammaa Co:ta.
Ns päästöoikeudet menee kankkulan kaivoon, eli kehitysmaihin mitkä lisäävät päästöjä.
Tämä on ihan puhdasta matematiikkaa. Se minkä vähennän autoilun päästöistä, voin käyttää matkustamiseen. Yksinkertaista.
Jos omistaisin subarun, ja ajaisin sillä, oäästöjä tulisi niin paljon että ei olisi enään mahdollista lomamatkoihin.
Kun tuhlaat matkojesi rahat uuteen autoon, niin ei sinulla ole enää varaa matkustaa. Ihan puhdasta matematiikkaa. Yksinkertaista.
Minne ajattelit lähitulevaisuudessa matkustaa? Italiaanko kenties? Tehdäänkö sinne jo lentoja?...
Puolet liikaa.
Jää satamaan ruostumaan
Kerroppa oi einstein, että mikä automerkki ei jää satamaan ruostumaan tänä päivänä?
Toyota, Skoda, VW...
Ne jäävät sinne siinä kuin subarukin. Autot kun ei liiku satamista koronan takia tänä päivänä mihinkään. Tajuatko einstein?
HaluanVainKorjataEttä subaru jää satamaan ruostumaan on korona tai ei.
Sinun kertomuksillasi on samanlainen vaikutus kaikkeen, kuin on hyttysen paskalla tyynellä valtamerellä.
Toivottavasti tuo korona osaa iskeä oikeisiin kalmukkeihin, kuten esim. sinuun...
Kyllä liikkuu. Kävin eilen autokaupassa, ei mikään subarukauppa, niin sanottiin että ihan normaalisti pelaa toimitukset mikäli auto on jo tehtaalta ulos pullahtanut.