Suurimmat erot löytyvät pellin alta. RAV4 Plug-in Hybrid -mallin polttomoottori on sama 2,5-litrainen, nelisylinterinen bensiinimoottori kuin itselataavissa RAV4 Hybrid -malleissa, kun taas sähkömoottoreiden kokoja on tuntuvasti kasvatettu. Suurempien sähkömoottoreiden ansiosta ladattavan hybridimallin teho on noussut 306 hevosvoimaan. Plug-in Hybrid -mallissa on lisäksi lähes 18 kW litiumioniakku, joka mahdollistaa luokkansa pisimmän, jopa 65 km (WLTP) sähköajokantaman. Se riittää mainiosti kattamaan keskimääräisen päivittäisen eurooppalaisen ajosuoritteen, joka on 50 km päivässä.
RAV4 hybrid vs RAV4 plug-in
Anonyymi
1585
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 15
Vanhimmat
Toyotan hybridimalliston uusi lippulaiva, RAV4 Plug-in Hybrid AWD-i, johdattaa ladattavat hybridit uuteen aikakauteen. Se on tehokkain koskaan valmistettu RAV4-malli: aina nelivetoisen auton kokonaisteho on peräti 306 hv, ja se kiihtyy 0 – 100 km/h vain 6,2 sekunissa. Koko tehoreservi on käytössä myös ajoakun tyhjenemisen jälkeen, ja Toyotan itselataavan hybriditeknologian ansiosta polttoaineen kulutus ei nouse itselataavaa hybridimallia korkeammaksi tyhjälläkään ajoakulla.
Vahvat moottorit, kestääkö nivelet ja muut voimalinjan kompponentit ?
Ja hintaa lähes 60ke, tyhmyyttä vaatii tuollaisen hankkiminen.
Saksasta saa melkein puoleen hintaan ... vuoden päästä.
Vai rahaa?
Suzuki merkillä tulee rav4 plugari olemaan 6tonnia halvempi, muuten sama auto.
Selvästi halvemmalla saman auton saa Suzukina.
Audin vastaava sähköauto maksaa yli 100 k€, joten valintani on RAV4.
Hybridikuningas on Mitsubishi Outlander Phev. Joka suhteessa etevämpi kuin Rav4 plugari. Mitsun hinta vain 43 tonnia alkaen.
Se ei taas ole mitenkään vastaava kuin RAV.
"polttoaineen kulutus ei nouse itselataavaa hybridimallia korkeammaksi tyhjälläkään ajoakulla".
Miten tää on muka mahdollista ? Häh ?
Siihen tarvitaan noin 20 vuoden kokemus hybrideistä, sitten onnistuu !
Kuinkahan monta sataa vuotta yritettiin keksiä ikiliikkujaa. Ei tojokaan ole keksinyt sellaista. Auton kaikenlaiseen liikkumiseen tarvitaa täsmälleen saman verran energiaa, mutta polttomottorin hyötysuhde on huonompi kuin sähkömoottorin. Kun akku tyhjenee, hyötysuhde huononee myös kun koko tarvittava energia otetaa vain polttomoottorista.
Opetelkaa ensin erottamaan toisistaan, mikä on kW ja mikä kWh ja sitten vasta kirjoittelette noita iänikuisia hehkutuksianne.
Niin tuollaiset kirjoittelijat varmaankin tankkaavat huoltoasemalla autoonsa hevosvoimia.