Kannatteeko ottaa koiranpentua jos sillä on kennelin jalostustietojärjestelmässä merkintä:emän emällä jokin neurologinen sairaus kuoleman syy (5vuotiaana).Koiranpennun isä ja emä terveitä. KUINKA PITKÄLLE KANNATTAA ROTUA TUTKIA TERVEYDEN OSALTA, VAI ONKOHAN KAIKISSA RODUISSA JOTAIN?
Apua kaivataan
Anonyymi
2
200
Vastaukset
- Anonyymi
Kaikissa on jotain. Mutta kannattaa tutkia niin pitkälle kuin näkyy. Onko emällä aikaisempia pentuja (niiden terveys?) ja löytyykö historiasta muita vastaavia kuolinsyitä? Jos löytyy enemmälti tai emällä on jo tutkimattomia pentuja, jättäisin itse väliin. Tosin riippuu vähän mikä on syy, mutta kasvattajalta voi tiedustella. Toisaalta jos emällä on lopetus syystä huolimatta teetetty pentuja, se kertoo myös kasvattajasta jotain, jolloin skippaisin.
- Anonyymi
Luin vähän huolimattomasti, olikin emän Emä, mutta toisaalta toimisin kuten neuvoin. Tutkisin.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
- 1301886
- 1211365
Postimerkki kirjeeseen ja kortiin maksaa jo 3 euroa!
https://yle.fi/a/74-20229241 Kyllä tämä on järjetön hinta, Posti tuhoaa itsensä tällä hinnalla, täytyyhän Postin "Herro1401140Keitä oli kunnanjohtajan erottajat?
Kouluja ei ole varaa ylläpitää mutta johtajasopimukseen palaa 100000 euroa ja uuden johtajan hakuprosessi maksaa kymmeni591051- 491039
Atte Harjanne usuttaa eläkeläisvihaan
Karmeeta kuultavaa aamun uutislähetyksessä, kun Atte Harjanne, tunnettu eläkeläisvihaaja, suitsii sukupolvien välistä v2701017- 1341015
Milloin bikineistä
Tuli juhla tai esiintymis asu? Pikkasen harkintaa vois käyttää. Bikinit kuuluvat uimarannalle. No, mitä maailman tähdet81826Mä oon tyytyväinen, että ei ole enää tunteita.
Samalla tajusin, että sun kohdalla tykkäsin enemmän niistä tunteista kuin sinusta persoonana. Halusin väkisin nähdä sinu58819Helsingin Mäntymäki muuttui Kultajuhlan jälkeen kaatopaikaksi.
Mitä se kertoo jääkiokosta ja lätkäfaneista? Saikkua huomenna huusi fani yöllä?77816