Mitä tulevaisuudessa puolustetaan?

Anonyymi

Tämä on vasta alku.

MSN uutisissa:
Elinkeinoelämän keskusliiton EK:n ekonomisti Simo Pinomaa ja Rakennusteollisuus RT:n pääekonomisti Jouni Vihmo varoittavat vakavin sanoi Suomen väestökehityksestä ja kuntien tilanteesta...

”Kielteinen väestökehitys ja maan sisäinen muuttoliike mullistavat lähivuosina Suomen kuntakarttaa. Kunnallisveron korotukset eivät toimi. Siksi kuntien vastuulla olevia tehtäviä on ajettava hallitusti alas ja valtiovallan on tehtävä jämäkästi päätöksiä, joilla kuntia yhdistetään”, Pinomaa kirjoittaa blogissaan.

Myös Vihmon mukaan kasvukeskusten yhdistäminen on paras tapa luoda kasvua koko Suomeen. Hän huomauttaa, että vuonna 2040 väkiluku kasvaa enää ainoastaan Uudellamaalla.
Kasvukeskusten yhdistäminen on paras tapa luoda kasvua koko Suomeen ja vähentää alueiden eriarvoisuutta”, Vihmo kirjoittaa Twitterissä.
(Lue: valtioiden yhdistäminen on paras tapa luoda kasvua maailmaan ja vähentää alueiden eriarvoisuutta)

Simo Pinomaa: ”Kysymys on, miten kunnat pystyvät suoriutumaan lakisääteisistä tehtävistään. Kumpi väistyy; kuntien velvollisuus tarjota peruspalveluja vai kuntien itsenäisyys”, hän kysyy. (lue: tulevaisuudessa valtioiden itsenäisyys)

Jotenkin kuntien sijaan tuli mieleen valtiot.

8

61

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Anonyymi

      Puolustetaan naisia, lapsia ja vanhuksia kuten ennenkin. Äitini oli lapsi kun joutui suojautumaan NL:n pommeilta, joita se kylvi siviilien niskaan.

    • Anonyymi

      Esimerkki siitä kun veikataan yhtä hevosta koko rahalla!

      Suomella pohjoismaiden pienin BKT, alhaisin elintaso, vähiten yrityksiä, vähiten teollisuutta, eniten tukea saavia kansalaisia, eniten velkaantuneita kotitalouksia, jatkuvasti kasvava miljardien korjausvelka kansallisessa tieverkostossa, euroopan vanhin autokanta, eniten liikennekuolemia pohjoismaissa, eniten lakkautettuja kouluja, huonoin vanhustenhoito, pienimmät asunnot...

      Ja listaa voisi jatkaa.

      Mutta meillä on Euroopan suurin tykistö!

      Hell Yeah!

    • Anonyymi

      Suomi on niin auttamattomasti jäljessä muuta länsimaailmaa henkisesti, ajatusmaailmaltaan ja teknisesti, että liekkö mikään enää auttaa kuromaan tuota välimatkaa kiinni.
      Maan talous on ollut tavalla tai toisella kuralla ja velkainen sitten 90-luvun alun laman ja mitään muutosta ei ole luvassa. Velkaa otetaan jälleen lisää tälle vuodelle.
      Investoinnit tieteeseen, teknologiaan ja teollisuuteen ovat olleet minimaalisia ja se näkyy hitaassa BKT:n kasvussa ja työllisyystilastoissa verrattuna muihin pohjoismaihin.
      Meillä vain ostetaan tykkejä, kun muualla laitetaan raha tuottamaan.
      Laittakaa Google kuvahakuun hakusanat "Lindholmen Science Park" ja näette Ruotsalaisen teollisuuden ja tieteen ideamyllyn jossa uusia teknisia ratkaisuja kehitellään kymmenien maailmanluokan yritysten yhteistyönä. Tällainen ajaa maan taloutta eteenpäin ja pitää yhteiskunnan kehityksen pyörät pyörimässä.
      Tai laittakaa hakusanat "Microsoft Redmond Campus" ja näette kokonaisen kaupunginosan käsittävän teknologian kehityskeskuksen. Ja paljon muitakin keskuksia löytyyy esim Saksasta "BMW Welt" tai "Auto City Wolfsburg" jne.

      • Anonyymi

        Tässä maassa keskitytään vain aseisiin, kuin missäkin sotilasjuntassa!

        Paska haisee ja viemäröinti sekä juokseva vesi puuttuu edelleenkin tuhansista talouksista ympäri maata mutta vähäisetkin rahat pitää laittaa aseisiin.

        Banaanivaltio suomi!


      • Anonyymi

        Kannattaa ostaa tykkejä, kun niitä saa nyt pilkkahinnalla


      • Anonyymi
        Anonyymi kirjoitti:

        Kannattaa ostaa tykkejä, kun niitä saa nyt pilkkahinnalla

        ei taida olla aseille käyttäjiä tarvttaessa.


      • Anonyymi
        Anonyymi kirjoitti:

        ei taida olla aseille käyttäjiä tarvttaessa.

        Aseita ei tarvita. Riittää kun on käsissä voimaa jotta jaksaa kantaa discoläpsyttäjien laukkuja Tornion rajalla. 2015 never forget!


      • Anonyymi
        Anonyymi kirjoitti:

        Aseita ei tarvita. Riittää kun on käsissä voimaa jotta jaksaa kantaa discoläpsyttäjien laukkuja Tornion rajalla. 2015 never forget!

        Vanha virheellisesti ymmärretty havainto. Ne laukut vietiin turvatarkastukseen.


    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Israel aloitti 3. maailmansodan

      https://www.is.fi/ulkomaat/art-2000011297979.html Israel se sitten aloitti näköjään kolmannen maailmansodan.
      Maailman menoa
      441
      2604
    2. Kaksi vuotta

      Sitten mä ihastuin suhun päätä pahkaa, kun meillä klikkasi heti ekasta päivästä lähtien. Et varmasti tunne samoin ja tek
      Ikävä
      14
      2450
    3. Nainen, meidän talossa on säännöt

      1. Mies on aina oikeassa. 2. Ei vastaväitteitä. 3. Mäkättäminen kielletty. 4. Suhde on tärkein. 5. Ei salaisuuksia. 6. E
      Ikävä
      252
      1485
    4. Miksi me ei mies voida edes viestitellä irl?

      En odota enkä vaadi mitään, voitaisiin vain olla yhteyksissä jollain tapaa ihan oikeasti.
      Ikävä
      84
      1154
    5. Raamatun kiroukset ja uhkaukset osoittavat sen ihmisperäisyyden

      "Se sanotaan galatalaiskirjeessä, että jos joku levittää väärää evankeliumia: "...jos joku julistaa teille evankeliumia
      Hindulaisuus
      431
      1074
    6. Oliko Farmi-finaalitehtävät mielestäsi tasaveroisia Lloydin ja Johannan välillä?

      Onnea Farmi-voitosta, Lloyd. Et tainnut olla ihan kaikkien suosikki, mutta puskit voittoon! Oliko finaalitehtävät miel
      Tv-sarjat
      62
      1056
    7. Tekisin mitä vaan että

      Pääsisin eroon susta.
      Ikävä
      155
      932
    8. Rakennetaanko yhdessä?

      Haluaisin rakentaa sun kanssa yhteistä tulevaisuutta❤️ Onko meistä siihen? Huomaan että sulta puuttuu se joku tärkeä elä
      Ikävä
      41
      918
    9. Onko hän elämäsi rakkaus?

      Itse olen sitä mieltä että kyllä se näin taitaa nyt olla
      Ikävä
      56
      869
    10. Mies haluaisin sinun kanssa

      Rakkauslapsen. Hänestä tulisi tosi söpö ja fiksu.
      Ikävä
      79
      855
    Aihe