Mille allerginen

Hei! Osaako joku sanoa mille olen allerginen? MENEN KYLLÄ TESTAAMAAN SEN, MUTTA TÄHÄN LÄHIAJOILLE EN AIKAA SAAKUT. Elikkä siis, olen saanut aiemmin muutaman kerran maustetuista pähkinöistä kieleen aika pahoja tulipunaisia rakkuloita ja niitä on tullut myös joistain ruoista, mutta ei joka kerta edes samoista ruoista. Nyt tänään tuli Taffelin Hearts-sipseistä. Voisiko johtua jostain mausteesta/mausteista? Ja voiko olla vaarallista? Rakkulat on siis kielessä aika isoja tulipunaisia ja todella arkoja.

1

194

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Anonyymi

      Ihan hyvin saattaa jostain mausteestakin johtua. Ei tuollaisia pysty tietämään ilman testejä.
      Itse olen pähkinöille ja monelle muullekin syötävälle allerginen ja ne oireilee juuri suussa, tulee kutinaa ja hieman turpoaa.

      Ennen testejä on paras neuvo että yrittää välttää kaikkea sellaista mikä oireita aiheuttaa. Eipä oikein muuta voi sanoa.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Keitä täällä on??

      Kertokaa nimenne!! 🤔
      Ikävä
      110
      1054
    2. Tiedät, että en voi enää laittaa viestiä

      Aikaa kulunut. Eikä se näyttäisi enää luontevalta vastata näin pitkän ajan jälkeen. Tiedän myös, että sinä et enää lait
      Ikävä
      82
      794
    3. Tuleeko Martinasta rouva Muhis

      Saako vihdoinkin ne haaveilemansa prinsessa häät Hajjin entinen Muhammad kanssa, 😂 yhteistä heillä on se, että molemmat
      Kotimaiset julkkisjuorut
      261
      570
    4. Nostetaanpas kissa pöydälle: Onko Kuhmossa työpaikkakiusaamista?

      Kuka uskaltaa puhua? Vai uskaltaako kukaan? Naisvaltaisella alalla on kuulemma Kuhmossa ruma tilanne. Mitä aikuiset ede
      Kuhmo
      15
      563
    5. Mitä hyvää

      Mitä hyvää hän on tuonut elämääsi?
      Ikävä
      65
      531
    6. Ei enää kauaa rakkaani

      Ensin minun pitää saatella narsistit oikeuden eteen ❤️
      Ikävä
      92
      499
    7. Oletko miettinyt sitä

      Että jos meidän persoonat ei sovi yhtään yhteen ;) No onneksi kumpikin on fiksu eikä halua toiselle mitään pahaa.
      Ikävä
      47
      491
    8. Miten näytät / näytit ihastumisesi hänelle?

      Toimiko, miten hän vastasi? vinkki5
      Ikävä
      26
      472
    9. Mökötätkö, kun jäit ilman vastausta?

      Vai mitä ajattelet...
      Ikävä
      47
      417
    10. Haluatko vain sitä

      Kaivattusi kanssa?
      Ikävä
      30
      406
    Aihe