1800 kuussa tavattu maksaa, kokemusta saa olla enemmänkin
https://www.is.fi/taloussanomat/art-2000006408566.html
Ei saa sitten pyytää liikaa
14
90
Vastaukset
- Anonyymi
Aika hyvä ja tasainen liikevoitto vuodesta toiseen kun Finderillä kurkkasin. Ei varmaan epäselvää, keiden selkänahasta voitot revitään..
- Anonyymi
Metallin tes on palkkojen osalta varmaan Suomen huonoin. Esim. yli 30 vuotta kokemusta ja useita ammattitutkintoja niin palkkaa ei tartte maksaa kuin 9-12€ tunti.
- Anonyymi
Idioottityönantajia tässä maassa riittää. Se on jännä ettei anneta markkinatalouden toimia vaan aina yritetään murtaa terveen markkinatalouden toiminta.
Jos ei työntekijää löydy X/h -tuntipalkalla, niin palkka on liian matala...Kyllä se duunari löytyy kun tarpeeksi maksaa. - Anonyymi
Näiden uutisten ainoa tarkoitus on pohjustaa tarveharkinnasta luopumista. Uskokaa tai älkää, niin tuo tulee olemaan ihan yleinen palkkataso Suomessa. 10e/h siis. Aina löytyy niitä jotka suostuvat kaikeen. Toiset kilpailevat työpaikoilla osaamisella ja tekemiselle, toiset epätoivolla ja mielistelemällä.
- Anonyymi
Luulis kilpailijoilta saada palkattua porukkaa, mutta kun niille pitäisi varmaan maksaakkin jotain.
- Anonyymi
Mulla olis myös monta yritysideaa, vois pistää firmoja pystyyn...Mut ei niistä mikään kannata jos pitäis maksaa palkkaa jolla tulee toimeen, saisinko mä vähän tukia valtiolta kun on niin vaikee työllistää?
- Anonyymi
Totta kai saat. Yritystukiahan jaetaan 9 miljardia vuosittain.
- Anonyymi
Työ itsessään on palkka.
- Anonyymi
1800e/kk on paljon parempi pakka kuin 9e/tunti, mikä on se seuraava vaihtoehto.
Firma todennäköisesti hakee jotain nuorta ja motivoitunutta kaveria, joka ei ole koskaan työstökonetta nähnytkään mutta vartin opastuksella kykenee suurin piirtein vaihtamaan kappaleen. Sekin tosin sen verran vittumaista työtä, että 1800e/kk on siitäkin alakanttiin.- Anonyymi
Joo eipä nykyään makseta edes raskaista töistä enemmin kuin ennen oli tapana syystä että kun niihin paskahommiin ei muuten saatu ketään töihin ei ainakaan pysymään ketään pitkään samassa työssä.
Kun arvostus on duunarin hommissa nollatasoa ja juurikin palkanmuodossa se arvostus näkyy niin ei ole tulijoita, nääs on vain yksi elämä ja sitä ei uhrata minkään kusettajan eduksi.
Näinollen siis työnteko on muuttunut kannattamattomaksi toiminnaksi eikä firmat itsekkään tekisi noilla omien duunarien palkoilla mitään töitä miksi siis pitäisi duunarin hyväksyä ala-arvoiset työt ja palkkaus? - Anonyymi
Anonyymi kirjoitti:
Joo eipä nykyään makseta edes raskaista töistä enemmin kuin ennen oli tapana syystä että kun niihin paskahommiin ei muuten saatu ketään töihin ei ainakaan pysymään ketään pitkään samassa työssä.
Kun arvostus on duunarin hommissa nollatasoa ja juurikin palkanmuodossa se arvostus näkyy niin ei ole tulijoita, nääs on vain yksi elämä ja sitä ei uhrata minkään kusettajan eduksi.
Näinollen siis työnteko on muuttunut kannattamattomaksi toiminnaksi eikä firmat itsekkään tekisi noilla omien duunarien palkoilla mitään töitä miksi siis pitäisi duunarin hyväksyä ala-arvoiset työt ja palkkaus?Ei pidäkään hyväksyä. Firmalle riittää että joku alkaa siihen joksikin aikaa. Johto näkee työntekijät vaihtuvina rattaina.
- Anonyymi
Anonyymi kirjoitti:
Ei pidäkään hyväksyä. Firmalle riittää että joku alkaa siihen joksikin aikaa. Johto näkee työntekijät vaihtuvina rattaina.
No juuri tämän takia ketään ei halua mutterin pyörittäjäksi vailla mitään tulevaisuutta ja ala on palkoilaan jo ihan siivoojan tasoa kun huomioi lomautukset ja irtisanomiset sekä YT:t säännöllisesti muutaman vuoden välein.
Paska on paskaa vaikka sitä muuksi väittäisi.
Ei tehoa mikään kampanjointi alaan kun alamäki on ollut jo kymmeniä vuosia ja alamäki vain jyrkkenee, ei mitään järkeä, pitäkää tunkinne.
Valitse joku muu ala, tämä on täyttä kusetusta ja hikipaja touhua.
Osakeyhtiön tarkoituksena on tuottaa korkoa sijoitetulle pääomalle. Osakeyhtiö tarvitsee työpanoksia, joista se maksaa markkinahinnan. Jos työpanoksen markkinahinta on osakeyhtiölle liian kallis, ei osakeyhtiö tuota korkoa sijoitetulle pääomalle, jolloin pääoma kannattaa sijoittaa johonkin tuottavampaan toimintaan.
Mikäli osakeyhtiö vaikuttaa tarkoitukseltaan olevan liian ankara malli, saattaisi työteliäitä ihmisiä kiinnostaa mieluummin osuuskunta, jollaisen tarkoituksena on tuottaa osakkaiden tarvitsema palvelu taikka tuote mahdollisimman edulliseen hintaan osakkaille.
Toisaalta on tietysti olemassa sosialistinen malli, jossa määrätään palkat ja tuotantotavoitteet valtiovallan toimesta. Valtio on vain kovin huono tekemään joustavia ratkaisuja alati vaihtelevan kysynnän ja tarjonnan markkinoilla, ellei sitten valtio päätä kysynnästä ja tarjonnastakin.- Anonyymi
Minkälainen tappi kairottaa kakluunissa parhaiten?
Ketjusta on poistettu 2 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Jos nainen harrastaa seksiä
Useiden kanssa, miten se eroaa miesten mielestä siitä, jos miehellä on ollut useita s kumppaneita? Oletan että kaikki mi2432181Pihlaja-puulle
Illat on mulle pahimpia. En tiiä miks se olis vaan parasta yöstä toiseen nukkua sun kanssa ja herätä sun kasvoihin. Jos151430Päivieni piristys, missä olet?
Toit iloa ja valoa mun elämään ☀️ Nyt mennyt kohta viikko ettei ole nähty. Kaipaan nähdä sua silti ja pelkään vaikka tei141396Kova karman laki
Karman lain kautta pahantekijä tehdessään pahaa toteuttaa koston ja rangaistuksen sille jolle pahaa on tehty. Tämä tarko3711245Kysymys Kuhmolaisille
Hei. Olen 32 vuotias nainen ja muutin Kuhmoon noin 12 vuotta sitten. Mutta nyt täytyy ihmetellä ihan ääneen että onhan t21958Savimajasta lääketieteen tohtoriksi - ja ei tikkua ristiin
”Jos ihminen muuttaa savimajasta tänne kerrostaloon länsimaisen elintason piiriin ilman että tarvitsee panna tikkua rist162838Ensi viikolla tulen takaisin
Ja käyn varmaan siellä monta kertaa. Monta mahdollisuutta nähdä jos olet siellä päin19806- 75742
Olen valtavan ihastunut
Yritin sen sinulle viime viikolla kertoa, mutta liikaa muuttujia ja isoja tunteita, niin en kyllä ollut kovin selkeä.57736Oon varma siitä
Että oot vain mun rahojen perään, nainen. Siks et kelpaa mulle, että joku helpompi. M-mieheltä101675