2 kysymystä lataussäätimestä

Anonyymi

1. Voinko laittaa paneeleita enemmän mitä mppt säätimen module current arvoksi ilmoitetaan ts. 30 A säätimelle 1000W /12V max latausteho?
Tässä taustalla on se että miten paljon paneelistoa on turvallista pitää käytössä eri suuntiin asennettuna? Esim 300W kaakkoon 400W etelään 300W lounaaseen, eli yhteensä tosta tulee se 1000W, mutta mikä lie todellinen maksimi latausteho kun paistaa etelästä..tarviiko edes välittää, hoitaako säädin (Steca) mahdollisen ylikuorman 'tuohoamisen'?

2. onko olemassa säätimiä jotka ottaa paneeleilta 24V mutta lataa ja antaa ulos 12V?

6

337

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Säätimen tyyppikilvessä on ilmoitettu maksimiteho ja jännite, joita ei saa ylittää käytännössä. Kuvailemassasi asennuksessa tuskin päästään lähellekään 1000 wattia.
      MPPT-säädin nimenomaan sallii korkeita jännitteitä (tyypillisesti 24-100V) ja syöttää 12V-akustolle sopivan noin 14V:n jännitteen.

      • Anonyymi

        joo nominal power on 450W, mutta voiko tohon kytkeä 1000W tai vaikka 2000W nimellistehosta paneelistoa, osaako se hukata ylimääräisen virran vai räjähtääkö koko paska?


    • Anonyymi

      En nyt ihan ymmärrä jos 30A on säädin miten 1000W kestää 12 voltin järjestelmään.
      Periaatteessa säätimelle kestää kun jännite paneeleista 35V luokkaa mutta pullonkaula ymmärtääkseni tulee säätimestä akuille. 24V järjestelmässä kestäis noin 800W.
      Laita monta säädintä😂😂😂😂😂😂😂😂😂😂😂😂😂😂😂😂😂😂😂😂😂😣😂😂😂😂😂🤣🤣🤣🤣🤣🤣🤣🤣🤣😊🤣🙂

    • Anonyymi

      Suosittelen:

      TRACER8420AN
      Lataussäädin TRACER MPPT 80A

      Ei tarvitse arvailla eikä kokeilla, että kestääkö.

    • Anonyymi

      Jos säätimen max watit on 200w ja paneeli 300w, niin sähköä tulee enintään 200 wattia. Jos säätimen max voltit on 50v, ja paneelista tulee 70 volttia, säädin menee jumiin ja näytössä lukee enkuksi "Maksimi voltit ylittyy"
      Näin meidän säätimessä.

      • Anonyymi

        tätä mää just ihmettelen että voiko säätimelle syöttää ennemmä amppeereja mitä nominal power antaa ymmärtää, takoitaa ko toi powerin sisäänotto tehoa, lataus tehoa, vai max kuorman tehoa, vai kaikkia.
        "sähköä tulee enintään 200 wattia."
        Eli säädin osaa hanskata paneelilta tulevan ylimääräisen virran


    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Kuka sitä naista maalittaa

      Täällä oikeasti?
      Ikävä
      193
      1402
    2. Anteeksipyynnöstä

      Uskotko anteeksipyynnön voimaan? Mikä tekee anteeksipyynnöstä vaikeaa? Onko se mielestäsi joskus turhaa, joko pyytäjän
      Ikävä
      138
      903
    3. Oletko päässyt minusta

      Eteenpäin?
      Ikävä
      85
      862
    4. Voisin jopa maksaa että saisin nähdä sut mies

      Miten helvetissä joku voi olla tollanen kotihiiri. Edes mä en ole noin paha ku sä! Miten sua voi ikinä edes nähdä ?
      Ikävä
      52
      781
    5. Ei kukaan ole katsonut

      Kuten sinä. Niin välittävä ja hellä katse.
      Ikävä
      51
      758
    6. Martinan tarve valehdella.

      Miksiköhän Martina valehtelee niin paljon,onko hän tietoinen siitä että valheistaan jää useimmiten kiinni? Esimerkkinä t
      Kotimaiset julkkisjuorut
      253
      657
    7. Stubb munasi - Suomessa kuuluu liputtaa Suomen lipulla

      Presidentinlinnan ja Mäntyniemen salkoihin nostettiin sateenkaariliput lauantaina. Suurin osa kansasta ei varmasti pidä
      Maailman menoa
      321
      616
    8. Tumman vihreä mercedes

      Mikä se on tuo kylää ympäri ajava vihreä mercedes, takakontti tärisee kuin hullu ja välillä kylän juoppojakin kuskailee,
      Hyrynsalmi
      7
      605
    9. Olisitko oikeasti valmis rikkomaan

      Perheesi? En haluaisi sitä, mutta ne on teidän välisiä asioita. Voin olla sinulle vain kaverikin… ei paineita. Minä kesk
      Ikävä
      55
      599
    10. Rakastan sinua

      Päivä päivältä enemmän 🥰 Miehelle.
      Ikävä
      53
      594
    Aihe