Voisiko joku ystävällisesti kertoa kuinka tuollainen äänieristetty nukkuma soppi tehdään? Kun tuossa yhdessä keskustelussa joku mainitsi että semmosen voisi tehdä ja purkaa sen jos muuttaa. Mitä tarvikkeita siihen tarvitaan ja kuinka se kasataan? Tekisin sellaisen jos osaisin, olen naisihminen jolla vasara pysyy kyllä kädessä jos saisi ohjeet, kiitos.
Äänieristetty nukkuma soppi?
10
823
Vastaukset
- Anonyymi
"Kun tuossa yhdessä keskustelussa..."
Oliskohan loogista kysyä siinä ketjussa asiasta? En ole edes nähnyt sellaista ketjua.- Anonyymi
Kyseinen kirjoitus löytyy ketjusta Pääsen taas nukkumaan naapurien ehdoilla. Olen kirjoittanut kyseiseen ketjuun mutta eipä vastausta ole kuulunut niin ajattelin että ehkä paremmin huomaisi jos teen uuden ketjun että saisin ohjeet. Täällä tuntuu olevan aika vihamielistä porukkaa kuten tuokin joka vastasi mutta se on ymmärrettävää jos ihminen ei saa kunnolla nukuttua muiden aiheuttaman melun takia. Toivottavasti ohjeet tulisi ihan rautalangasta väännettynä.
- Anonyymi
Anonyymi kirjoitti:
Kyseinen kirjoitus löytyy ketjusta Pääsen taas nukkumaan naapurien ehdoilla. Olen kirjoittanut kyseiseen ketjuun mutta eipä vastausta ole kuulunut niin ajattelin että ehkä paremmin huomaisi jos teen uuden ketjun että saisin ohjeet. Täällä tuntuu olevan aika vihamielistä porukkaa kuten tuokin joka vastasi mutta se on ymmärrettävää jos ihminen ei saa kunnolla nukuttua muiden aiheuttaman melun takia. Toivottavasti ohjeet tulisi ihan rautalangasta väännettynä.
"Täällä tuntuu olevan aika vihamielistä porukkaa kuten tuokin joka vastasi"
Olen tuo vastaaja ilman nettiä tänään. Kumma, että otit sen vihamielisenä. Tarkoitus oli ystävällinen neuvo yhtenä keinona pommittaa perusketjua toistuvasti.
Esitit siinä ketjussa 15.2 aamulla kysymyksen koskien 4.2 tehtyä kirjoitusta. Sinäkään et nähtävästi käy joka päivä palstalla, kun vasta 1,5 vkoa myöhemmin kysyt. Ehkä ei myöskään tuo 4.2 käy.
- Anonyymi
Äänieristetyn kopin tekeminen ei ole mikään ongelma. Jos taas meinaat ihan oleskella siellä eli nukkua, tulee ongelmia ilmanvaihdon kanssa. Se ei ole mikään yksinkertainen homma järjestää siihen koppiin sellainen ilmanvaihto, että sinne ei pääse melua. Fysiikan lakien mukaan ääni kulkee ilman mukana helposti ja nopeasti. Olen 110% varma, ettei lopputulos sinun tekemänä tule olemaan se, mitä sinä olet hakemassa, eikä se ammattilaisen tekemänä tule olemaan mikään halpa, hyvä jos kymppitonnilla selviät.
- Anonyymi
Finfoamia lattialle, että eristää runkoäänet ja siihen kasaa 48x98 rungon K600 ja sitten 100 mm eristeen. Faneerista sisä ja ulkopuoli. Oven voi ottaa 06 tai o8 . Sähköt roikalla ja ilmastoimtiin voi ottaa vaikka hiljaisen tietokoneen tuulettimen. Tuulettimen voi vetää kauemmaksi esim. 50 mm putkella ettei häiritse.
Huoneessa on aina ilmanvaihto joten ilmanvaito vain kopperon ja huoneen väliin.
Itse tehtynä ei montaa sataa ekua mene tarvikkaisiin. - Anonyymi
Rakenna samanlainen kuin turkulainen asianajaja rakensi kämppäänsä. Ei kuulu meteli kumpaankaan suuntaan.
https://www.iltalehti.fi/uutiset/a/201011080035645- Anonyymi
Kyllä virolaiset rakentaa mitä vaan, kun hinnasta sovitaan.
Oikeassa olet siinä, että ilkeästi ei tarvitse vastata.
- Anonyymi
Porakoneella ja ruuveilla kasaa niin hiljainen pystytys. Sitten sen makuusopen tapiseeraa kankaalla ja matto lattiavaneerin päälle niin voi olla liian hiljainen.
- Anonyymi
Mitoituksessa on tärkeää, että tekee 60 cm leveämpi ja pitempi, kuin sänky.
Pääsee imuroimaan nukkumasopen aina välillä. Toi kankaalla papetointi on ihan hyvä idis ja vielä kukkakangas niin tulee kauniit unet. - Anonyymi
Mikähän tuo on?
https://www.amazon.com/WIKINK-Soundproof-Light-Proof-Bluetooth-Speakers/dp/B0CPDJ2BJ6
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Kristillinen kaste annetaa upotuskasteena
Kristillinen upotuskaste perustuu juutalaiseen mikve-kasteeseen, jossa upottaudutaan veden alle kokonaan. Paavali vertas1621127- 501100
Koko kansan kaste Punaisen meren ylityksen aikana
Koko Israelin 2,5 milj.kansa sai kasteen ja Pyhän Hengen lahjan ylittäessän Punaisen meren. 1.Kor.10 1 Sillä minä en ta3661097Sijaiskasteet kuolleitten puolesta
Paavali teki Korintossa sijaiskasteita kuolletten puolesta eli ns. Mormoninkasteita. 1. Kor. 15:29 Mitä muutoin ne, j3731019Kristillinen kaste toimitetaan upottamalla veteen - pään valelukaste ei kelpaa
Kristillinen upotuskaste perustuu juutalaiseen puhdistautumiseen, jossa upottaudutaan veden alle kokonaan. Paavali verta153932Martina ja jalkapalloilija2
Seiska: Martina iski nuoren jalkapalloilijan vuosia sitten. Könysikö milf teinin kanssa?182930Upotuskaste on raamatullisin kaste
Jokainen raamattua lukenut tietää sen. Päivänselvä asia. Vauvalle annettu kaste ei löydy raamatusta.717867- 89857
Nainen, nyt esitän muutaman skenaarion
Asumme yhdessä ja seurustelemme. 1. On ilta ja olet sohvalla makoilemassa ja räpläät kännykkääsi. Makuuhuoneesta kuulu107831Oikea kaste on syntisten kaste
Oikea kaste on syntisten kaste. Vain syntisiä tulee kastaa. Itsensä uskoviksi ja vanhurskaiksi julistaneita ei tule ka51713