En ymmärrä miksi en saa pienempää asuntoa kaupungilta??
Onko jotain järkeä että asun yksin 80 neliön kolmiossa ja maksan itseni kipeäksi tästä (ei tule tukia)??
Tässä olisi hyvä asunto perheelle mutta ei, yksin on tässä oltava kun ei stadi anna pienempää!
Ps. Keskinäistä vaihtoa en halua tehdä
Stadin asunnot, liian suuri asunto
7
567
Vastaukset
- Anonyymi
Kyllä leskenä on varaa asua isommassakin.
- Anonyymi
Jos sinulla leskenä on niin ok. Minä en ole leski.
- Anonyymi
En ole tämä alkuperäinen, mutta kysyn miksi mielestäsi on näin, miten leskellä on varaa. Olen itse samassa tilanteessa, jäänyt leskeksi hiljattain ja olen hakemassa pienempää asuntoa, tämä nykyinen 77 neliötä eli lähes yhtä suuri. Perhe-eläkettä en saa, kun eläkesovituksen johdosta ei jää maksettavaa, olen eläkkeellä itse. ,, Vai oliko tuo vastaus provo. Kaupunki missä asun ei ole Helsinki, vaan Vantaa.
,
Vai onko syy se, että näissä pk seudun kunnissa menee pienasunnot heti ja niihin on pitkät jonot. että ihminen joka jo asuu kaupungin asunnossa tyytyköön siihen ja maksakoon itsensä kipeäksi. Vaihto ei enää Vantaalla onnistu, ennen oli suora vaihto toisen kanssa. Kun tätä tapaa väärin käytettiin, niin se lopetettiin kaikilta, vaiika uskon että enin osa ihmisistä toimi ihan ok. OLisko väärinkäyttäjat olleet näitä meidän uusia kansallisuuksia, vähän haiskahtaa sille. Onkos niin, että Hesassa tuo vaihto on mahdmollista. Voiko se vaihto ylittää kuntarajat. Voisin ihan milelläni vaihtaa Hesaan. Tietääkö joku. - Anonyymi
Anonyymi kirjoitti:
En ole tämä alkuperäinen, mutta kysyn miksi mielestäsi on näin, miten leskellä on varaa. Olen itse samassa tilanteessa, jäänyt leskeksi hiljattain ja olen hakemassa pienempää asuntoa, tämä nykyinen 77 neliötä eli lähes yhtä suuri. Perhe-eläkettä en saa, kun eläkesovituksen johdosta ei jää maksettavaa, olen eläkkeellä itse. ,, Vai oliko tuo vastaus provo. Kaupunki missä asun ei ole Helsinki, vaan Vantaa.
,
Vai onko syy se, että näissä pk seudun kunnissa menee pienasunnot heti ja niihin on pitkät jonot. että ihminen joka jo asuu kaupungin asunnossa tyytyköön siihen ja maksakoon itsensä kipeäksi. Vaihto ei enää Vantaalla onnistu, ennen oli suora vaihto toisen kanssa. Kun tätä tapaa väärin käytettiin, niin se lopetettiin kaikilta, vaiika uskon että enin osa ihmisistä toimi ihan ok. OLisko väärinkäyttäjat olleet näitä meidän uusia kansallisuuksia, vähän haiskahtaa sille. Onkos niin, että Hesassa tuo vaihto on mahdmollista. Voiko se vaihto ylittää kuntarajat. Voisin ihan milelläni vaihtaa Hesaan. Tietääkö joku.Tähän vielä. että alunperin asuntoon muutti kolme aikuista, me pariskunta ja miehen äiti, kun hän ei enää pärjännyt omassa asunnossa yksin. Silloin asunto oli sopivan kokoinen. Onkohan sitten niin, että koska Vantaa ei enää tee vaihtoja, niin ihan siitä syystä ei ole mahdollista vaihtaa Hesaan, Jotenkin mulla on mutu, että silloin kun vaihto vielä oli, niin kuntarajat sai ylittää. .
En siis ole ap, vaan ylläoleva kommentoija.
- Anonyymi
Miksi et halua keskinäistä vaihtoa? Nopeammin saisit pienemmän asunnon kuin odottamalla hamaan tulevaisuuteen Hekan tarjoamaa asuntoa.
- Anonyymi
Ei muuta kuin perhettä hankkimaan niin ei tarvitse maksaa yksin.
- Anonyymi
En ymmärrä miksi en saa pienempää asuntoa kaupungilta??
Ilmeisesti et ole kovinkaan kiinnostava asunnontarjoajan näkökulmasta kun sinulla on asunto.
Se miksi asut alunperinkään itsellesi liian suureksi kokemassa asunnossa on varmaan omien valintojen tulos.
Elämäntilanteet muuttuvat ja asuntotarve joskus samalla.
Näihin muutoksiin ei yleensä yhteiskunta, tai tässä tapauksessa asunnon tarjoaja reagoi kovin nopeasti.
Oma näkemys (voi olla virheellinenkin) on se että pienet asunnot menevät pääsääntöisesti sellaisille asuntokunnille joilla katsotaan olevan ensisijainen tarve pienelle asunnolle.
Opiskelijat, alueelle muualta muuttavat, yleensäkin pientaloudet/sinkut.
Voisiko yksi ratkaisu olla että kerrot tilanteestasi tarkemmin asunnon omistajalle.
Myös omistajalla on itressi saada mahdollisimman tyytyväinen asukas / asukkaat asuntoon.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Porvarimediat paniikissa demareiden huiman kannatuksen vuoksi
Piti sitten keksiä "nimettömiin lähteisiin" perustuen taas joku satu. Ovat kyllä noloja, ja unohtivat sen, että vaalit585544KATASTROFI - Tytti Tuppurainen itse yksi pahimmista kiusaajista!!!
STT:n lähteiden mukaan SDP:n eduskuntaryhmän puheenjohtaja Tytti Tuppurainen on käyttäytynyt toistuvasti epäasiallisesti1963578Huono päivä
Tänään on ollut tosi raskas päivä töissä. Tekis mieli itkeä ja huutaa. En jaksa just nyt mitään. Minä niin haluaisin ja182398Mikä siinä on ettei persuille leikkaukset käy?
On esitetty leikkauksia mm. haitallisiin maataloustukiin, kuin myös muihin yritystukiin. Säästöjä saataisiin lisäksi lei222375Puolen vuoden koeaika
Voisi toimia meillä. Ensin pitäis selvittää "vaatimukset" puolin ja toisin, ennen kuin mitään aloittaa. Ja matalalla pro91188- 1021048
Juuri nyt! Tytti Tuppurainen on käyttäytynyt toistuvasti epäasiallisesti
Ai että mä nautin, Tytti erot vireille! "Käytös on kohdistunut avustajia ja toisia kansanedustajia kohtaan, uutisoi STT621037Rötösherra käräjillä
Ähtäriläisyrityksen epärehellisyys oli niin suurta, että mies yhtiön takaa oli lähellä saada ehdotonta vankeutta. Vaikeu181012- 83998
Häneen rakastuminen oli sellaista
että aina uskoi ja luotti että kyllä tästä vielä edetään jotenkin. Se olikin vain rakastuneen toiveajattelua kaikki. Ta79965