öisin jos olen kääntynyt selälteen ja siitä sitten pitäisi kääntyä kyljelleen,niin ei meinaa onnistua koska SATTUU TODELLA PAHASTI/KOVASTI alapäähän??kipu on aivan kamalaa,en osaa sanoilla kuvailla!!mistä moinen voisi johtua??vauva on kääntynyt pää alaspäin noin 2viikkoa sitten..olen rv 31.ja toinen kysymys on että miten ja voiko itse tietää että kohdunsuu on auennu??supistuksia minulla ei kai ole ollut..ensimmäistä odotan, kaikki on niin uutta:)
onko muilla..
samoja oireita...
4373
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 4
Vanhimmat
jotain vastauksia!!on inhottavaa olla tietämätön??vai soitanko lääkäriin suosiolla..eikö kellään muulla ole ollut vastaavia oireita??no kevään jatkoja:)
Hei,
olen vasta rv 21 mutta mulla oli kerran tuollainen kipukohtaus, se oli vain kerran, mutta se oli tosi voimakas ja pelästyttävä.
Täällä palstalla on ollut kirjoituksia siitä, että kääntyessä voi sattua tosi paljon, mutta en muista niitä niin tarkkaan, selaa kirjoituksia taaksepäin niin näet muiden juttuja aiheesta.
Mutta koska sinua selvästi huolestuttaa, niin soita neuvolaan ja kysy sieltä kommentteja.
Tai soita lähimpään synnytyssairaalaan ja kysy sieltä joltain kätilöltä kommentteja, voit kuvailla tarkkaan millainen kipu on ja onko se toistuvaa jne. Minulle sanottiin täällä Tampereella että jos tulee akuuttia vaivaa, niin voi ja pitääkin soittaa synnytysosastolle ja kysyä sieltä. Älä murehdi, vaan soita johonkin terveysasemalle tai lääkärille tms. ja kysele heidän kommenttejaan. Monenlaiset kivut ja tuntemukset voivat kuitenkin olla ihan normaaleja, kun kohtu kasvaa ja kohdun kiinnikkeet venyy ja elimistö on aikamoisessa muutoksessa.
Minäkin odotan ensimmäistä, olen usein soittanut neuvolaan ja kysynyt neuvoa kun en ole tiennyt onko joku haitallista vai ei.
Tsemppiä!
...vastaavaa kipua. jos vain menet laikenlisäksi lattialle makaamaan (jossa mun mielestä on kiva makoilla) ja yrität nousta ylös.. sattuu... En tiedä mistä johtuu enkä ole asiaa kysellyt, mutta mulla todettiin kuhdunsuun lähteneen aukeamaan kohdun puolelta viikolla 16. Itse olen muutenkin tarkemmassa tarkkailussa kaksosraskauden vuoksi, mutta seurasivat kohdunsuun tilannetta joka viikko reilun kuukauden ajan kunnes totesivat ettei ole auennut lisää. vuodelevossa sitä oltiin, mutta kun aikaa meni ja tila pysyi samassa sain liikkumaluvan, kunhan muistan myös makoilla. Soita lähinpään äitipoliin ja varaa vaikka aika että tutkivat tilanteet jos huolestuttaa niin kovasti. ei se ylimääräinen tutkimus ainakaan lisää mielenrauhan järkkymistä aiheuta...
onnea odotukseen ;=)
oikea taito laji, että pystyy kääntymään mahdollisimman kivuttomasti........