Onko mustalaisten ja valkolaisten välisissä avioliitoissa suuria kulttuurieroja? Jos on, niin aiheuttaako ne vaikeuksia avioliitossa? Entä jos on kyse puoliksi mustalaisesta, onko mitään eroja?
Avioliitosta romanien kanssa
Anonyymi
201253
0Äänestä
Muut lukivat myös
Ketjusta on poistettu 33 sääntöjenvastaista viestiä.
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 20
Vanhimmat
On+paljonkin.naisen+pitää+aina+"palvoa"miestä+romaniavioliitossa,sietää+valehtelua,henkistä/fyysistä+väkivaltaa.+Ja+n.90%+avioerotilanteissa+lapset+otetaan+asumaan+miehen+sukuun.70-80%+puolikkaita+elää+mustalaiselämää.20-30%puolikkaista+ketkä+elävät+ns.normielämää+on+lastenkotiin+kasvatteja.en+suosittele+kenellekkään+valkolaisnaiselle++yhteenmenemistä+romanimiesten+kanssa.seuraukset+voivat+olla+aivan+hirveitä.
Kaikkihan ovat ihmisiä, mutta kyllä se taitaa olla niin, että valkolaisten kannattaa mennä avioliittoon vain valkolaisten kanssa. Ja suomalaisten kannattaa mennä vain suomalaisten tai pohjoismaalaisten ja muiden lähempänä omaa etnistä ryhmäänsä. Samoin mustalaisten kannattaisi mennä vain mustalaisten ja muiden maiden varsinkin jostain arabi ym. maista keskenään. Ei näistä srka-avioliitoista yleensä mitään hyvää seuraa. Poukkeuksiakin tietysti on, ja jokainen tekee oman valintansa. Mutta olen kuullut ja seurannut niin paljon näitä seka - avioliittoja, että mieluummin yksin.
Ovatko mustalais miehet tarkkoja siitä, että onko naisella edellisestä avioliitosta lapsia?
On.ei asiaa uusioperhekuvioihin
Miksi jotkut mustalaismiehet menevät valkolaisnaisen kanssa avioliittoon? Valkolaisen voi olla vaikea sopetua heidän kulttuuriinsa.
Pääväestöön kuuluvat naiset ei oo pääsääntöisesti niin huonokäytöksesiä kuin romaninaiset.lisäksi ei niin rupsahtaneita jo 25 vuotiaina.
Jos avioliiton toinen osapuoli noudattaa mustalaisten perinteitä, tapoja ja taikauskoista käyttäytymistä, niin ongelmia tulee. Yksi suuri ongelma on kaikkien asioiden kuuluminen koko suvulle. Suvun mielestä väärin toimiminen saa heti toimenpiteet käyntiin. Yleensä nämä toimenpiteet lähtevät tappouhkauksesta ja jos se ei korjaa tilannetta siirrytään järeämpiin toimiin.
Joissain hyvin harvoissa tapauksissa mustalainen ei ole missään tekemisissä sukulaistensa kanssa ja elää täysin omaa elämäänsa valkolaisten tapoja noudattaen. Tämä vaatii kaikkien puhelin- ja osoitetietojen salaamista ja pysymistä kaukan heimosta. Mustalaiset ovat erittäin tietoisia kaikista sukulaisista ja tapahtumista vähintään sadan vuoden ajalta ja tahtovat "hoitaa" kaukaistenkin sukulaisten asioita.
Oletko juonut liikaa?
Miksi mustalaismiesten pitää niin usein päästä lumeavioliittoon?
Eipä tälläkään palstalla voi juuri mitään kysyä. Lähes kaikki poistetaan. Olisipa joku palsta, missä saisi vapaasti kysyä aiheesta kuin aiheesta.
Aiheuttaa syvää häpeää.
On monta asiaa jotka poikkeaa toisistansa. Se vaatetus on esim. Mutta on valtaväestökin joka pitää hienoja vaateita ja ei kävele farkuilla..
No, ensin olisi luovuttava siitä lestaromaanista eli puolesta.
Älä nyt edes kysy pysy kaukana kun voit.
En tarkoita loukkauksena, mutta erot ovat suuria, että ei kannata.
Miten romanikulttuuri suhtautuu rekisteröityyn parisuhteeseen valkolaisjullin kans? Naapurin puolesta kyselen, tottakai.
No itse olen puolikkaan ja valkolaisen laps. Ei toiminu, erosivat sit ku valkolaine alko riehua eikä kestäny. Kaiken kukkuraks ei äitini oo hirveen paljo tapoja painottanu enää viime vuosina eikä kamppeitakaa piä, silti se toine ei kestäny. Äitin mukaan lähin vaikka oikeaoppisesti oisin sen raklon lapsia. Minähän oon vaan vartti mut meinasin hameet laittaa täs piakkoi ja näi.
En suosittele milläänlailla sekaavioliittoja ei niistä tuu mitään ja lapset ei saata kulttuuria noudattaa.
Miks haluat hameet laittaa?mieti nyt kaks kertaa haluatko siihen mupetshowhun lähteä?
Sellainen avioliitto voisi onnistua, jos romani on pitkälti luopunut "perinnäistavoistaan" tai muuten pystyisi olemaan joustava, vaikka omat perinteet joutuisivatkin haastetuiksi.
Itse olen ollut parisuhteessa romaninaisen kanssa joka oli luopunut kulttuuristaan osittain.se hänen pelko oli vaan niin kauheaa jos hänet nähdään ilman hametta,ja vielä valkolaismiehen kanssa.se mulle ainakin selvisi että on aivan paskapuhetta mustalaisten puolelta se että saa itse valita miten elää.se porukka on niin peloteltu kuin olla ja vaan voi.heidän mielestä on vain yksi ja oikea tapa elää