Avioliitosta romanien kanssa

Onko mustalaisten ja valkolaisten välisissä avioliitoissa suuria kulttuurieroja? Jos on, niin aiheuttaako ne vaikeuksia avioliitossa? Entä jos on kyse puoliksi mustalaisesta, onko mitään eroja?
201253
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 20

Vanhimmat

On+paljonkin.naisen+pitää+aina+"palvoa"miestä+romaniavioliitossa,sietää+valehtelua,henkistä/fyysistä+väkivaltaa.+Ja+n.90%+avioerotilanteissa+lapset+otetaan+asumaan+miehen+sukuun.70-80%+puolikkaita+elää+mustalaiselämää.20-30%puolikkaista+ketkä+elävät+ns.normielämää+on+lastenkotiin+kasvatteja.en+suosittele+kenellekkään+valkolaisnaiselle++yhteenmenemistä+romanimiesten+kanssa.seuraukset+voivat+olla+aivan+hirveitä.

Äänestä
  • Kaikkihan ovat ihmisiä, mutta kyllä se taitaa olla niin, että valkolaisten kannattaa mennä avioliittoon vain valkolaisten kanssa. Ja suomalaisten kannattaa mennä vain suomalaisten tai pohjoismaalaisten ja muiden lähempänä omaa etnistä ryhmäänsä. Samoin mustalaisten kannattaisi mennä vain mustalaisten ja muiden maiden varsinkin jostain arabi ym. maista keskenään. Ei näistä srka-avioliitoista yleensä mitään hyvää seuraa. Poukkeuksiakin tietysti on, ja jokainen tekee oman valintansa. Mutta olen kuullut ja seurannut niin paljon näitä seka - avioliittoja, että mieluummin yksin.

    Äänestä

  • Ovatko mustalais miehet tarkkoja siitä, että onko naisella edellisestä avioliitosta lapsia?

    Äänestä

  • Anonyymi kirjoitti:

    Ovatko mustalais miehet tarkkoja siitä, että onko naisella edellisestä avioliitosta lapsia?

    On.ei asiaa uusioperhekuvioihin

    Äänestä

  • Anonyymi kirjoitti:

    On.ei asiaa uusioperhekuvioihin

    Miksi jotkut mustalaismiehet menevät valkolaisnaisen kanssa avioliittoon? Valkolaisen voi olla vaikea sopetua heidän kulttuuriinsa.

    Äänestä

  • Anonyymi kirjoitti:

    Miksi jotkut mustalaismiehet menevät valkolaisnaisen kanssa avioliittoon? Valkolaisen voi olla vaikea sopetua heidän kulttuuriinsa.

    Pääväestöön kuuluvat naiset ei oo pääsääntöisesti niin huonokäytöksesiä kuin romaninaiset.lisäksi ei niin rupsahtaneita jo 25 vuotiaina.

    Äänestä

Jos avioliiton toinen osapuoli noudattaa mustalaisten perinteitä, tapoja ja taikauskoista käyttäytymistä, niin ongelmia tulee. Yksi suuri ongelma on kaikkien asioiden kuuluminen koko suvulle. Suvun mielestä väärin toimiminen saa heti toimenpiteet käyntiin. Yleensä nämä toimenpiteet lähtevät tappouhkauksesta ja jos se ei korjaa tilannetta siirrytään järeämpiin toimiin.

Joissain hyvin harvoissa tapauksissa mustalainen ei ole missään tekemisissä sukulaistensa kanssa ja elää täysin omaa elämäänsa valkolaisten tapoja noudattaen. Tämä vaatii kaikkien puhelin- ja osoitetietojen salaamista ja pysymistä kaukan heimosta. Mustalaiset ovat erittäin tietoisia kaikista sukulaisista ja tapahtumista vähintään sadan vuoden ajalta ja tahtovat "hoitaa" kaukaistenkin sukulaisten asioita.

Äänestä

Oletko juonut liikaa?

Äänestä

Miksi mustalaismiesten pitää niin usein päästä lumeavioliittoon?

Äänestä

Eipä tälläkään palstalla voi juuri mitään kysyä. Lähes kaikki poistetaan. Olisipa joku palsta, missä saisi vapaasti kysyä aiheesta kuin aiheesta.

Äänestä

Aiheuttaa syvää häpeää.

Äänestä

On monta asiaa jotka poikkeaa toisistansa. Se vaatetus on esim. Mutta on valtaväestökin joka pitää hienoja vaateita ja ei kävele farkuilla..

Äänestä

No, ensin olisi luovuttava siitä lestaromaanista eli puolesta.

Äänestä

Älä nyt edes kysy pysy kaukana kun voit.

Äänestä
  • En tarkoita loukkauksena, mutta erot ovat suuria, että ei kannata.

    Äänestä

Miten romanikulttuuri suhtautuu rekisteröityyn parisuhteeseen valkolaisjullin kans? Naapurin puolesta kyselen, tottakai.

Äänestä

No itse olen puolikkaan ja valkolaisen laps. Ei toiminu, erosivat sit ku valkolaine alko riehua eikä kestäny. Kaiken kukkuraks ei äitini oo hirveen paljo tapoja painottanu enää viime vuosina eikä kamppeitakaa piä, silti se toine ei kestäny. Äitin mukaan lähin vaikka oikeaoppisesti oisin sen raklon lapsia. Minähän oon vaan vartti mut meinasin hameet laittaa täs piakkoi ja näi.

En suosittele milläänlailla sekaavioliittoja ei niistä tuu mitään ja lapset ei saata kulttuuria noudattaa.

Äänestä
  • Miks haluat hameet laittaa?mieti nyt kaks kertaa haluatko siihen mupetshowhun lähteä?

    Äänestä

Sellainen avioliitto voisi onnistua, jos romani on pitkälti luopunut "perinnäistavoistaan" tai muuten pystyisi olemaan joustava, vaikka omat perinteet joutuisivatkin haastetuiksi.

Äänestä
  • Itse olen ollut parisuhteessa romaninaisen kanssa joka oli luopunut kulttuuristaan osittain.se hänen pelko oli vaan niin kauheaa jos hänet nähdään ilman hametta,ja vielä valkolaismiehen kanssa.se mulle ainakin selvisi että on aivan paskapuhetta mustalaisten puolelta se että saa itse valita miten elää.se porukka on niin peloteltu kuin olla ja vaan voi.heidän mielestä on vain yksi ja oikea tapa elää

    Äänestä

Ketjusta on poistettu 33 sääntöjenvastaista viestiä.

Kommentoi aloitusta


Anonyymi kirjoitti:

Onko mustalaisten ja valkolaisten välisissä avioliitoissa suuria kulttuurieroja? Jos on, niin aiheuttaako ne vaikeuksia avioliitossa? Entä jos on kyse puoliksi mustalaisesta, onko mitään eroja?

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu