Taloyhtiöiden lainansaanti vaikeutunut

Anonyymi

Pankit ovat nyt nihkeitä myöntämään korjauslainaa edes pk-seudulla ja muissa "kasvukeskuksissa" huonosti hoidetuille taloyhtiöille.

https://www.hs.fi/talous/art-2000006409982.html


Mitenköhän mahtaa käydä nykyisen uudistuotannon lainansaannin aikanaan, kun rakentamisen laatu huomioiden ne alkavat olla peruskorjausiässä jo 20-25-vuoden kuluttua ja merkittävän osan asunnoista omistavat kiinteistösijoittajat?

Vanhemmissa kiinteistöissä taas yhtiön aiempi korjaushistoria on merkittävässä roolissa lainansaannissa. Ongelmissa ovat yhtiöt, joita ei ole hoidettu pitkäjänteisesti, vaan remontteja on siirretty aina vaan tulevaan. Näissä korjausvelkaa on ehtinyt kertyä merkittävästi jopa kasvukeskusten hinnat huomioiden.

Ajatellaanpa vaikka helsinkiläistä vuokratontilla sijaitsevaa 60-luvun kiinteistöä jossa on paljon pieniä asuntoja.
Kiinteistössä on remontoimatta julkisivut, putket, hissit, salaojitukset ja kiinteistötekniikka sähkötöineen.
Korjausvelkaa on kertynyt esimerkiksi kaksioon jo ~100 000 euroa.

Kiinteistön asunnoista merkittävän osan omistaa asuntosijoittajat ja loput asunnon omistajat ovat pienehkötuloisia eläkeläisiä sekä asuntolainan kautta tappiin velkaantuneita nuoria.
Melko ymmärrettävää että pankit näkevät tällaisessa lainoittamisessa merkittäviä riskejä.

5

135

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Anonyymi

      Pitäisikö tästä olla pahoillaan? Kunnossapitoa on ensin laiminlyöty vuosikymmenet ja nyt kaatuu kaikki kertalaakista maksettavaksi! Tulikin kallista säästöä.

      Se on voi voi.

      • Anonyymi

        Onkohan tässä avauksessa käännetty tosiasiat ihan päin vastoin , mitä en todellakaan ihmettelisi, elämmehän kusetus-suomessa.
        Näet asiahan on niin, että juuri sijoittajat ovat eniten yhtiökokouksissa vastustamassa remontteja, koska ne syövät sjoittajan tuottoja.

        Eli, näinköhän asian ympärillä valehdellaan jälleen kerran sopulille päin näköä kuten tehtiin silloin, kun porrrvarit lanseerasivat sen "huutavan työvoimapulan" ! Sehän oli täyttä kusetusta, eikö totta.

        t. svt


    • Anonyymi

      Jollekkin jää aina musta pekka käteen.

      Yllätyksiä tulee enemmän kuin siedetään. Vuokratontin vuokran korotus onkin todella iso, korjataankin sitten kerralla kaikki......

      Taloyhtiöiden asioita hoidettu huonosti vuosikymmeniä, onko se pankkien vika? Ovatko isännöitsijät varoittaneet huonosta pidosta? Kuka ne korjaukset yhtiökokouksessa torppasi?

      Luottokelvottomat eivät saa lainaa eivätkä myöskään huonossa jamassa olevat talot.

      Purkuun vaan jotta saadaan uutta tonttimaata

      • Anonyymi

        > Yllätyksiä tulee enemmän kuin siedetään. Vuokratontin vuokran korotus onkin todella iso, korjataankin sitten kerralla kaikki......

        Vuokran korotus on yllätys vain **tun tyhmille ideooteille. Joista ei ole pulaa. Ensin on vuosikymmenet nautittu markkinahintaa halvemmasta tonttuvuokrasta ja sitten kun vuokra nousee normaalille tasolle, on paskat housussa. Koska on tuudittauduttu siihen uskoon, että halpa vastike. Ja kun on totuttauduttu tähän, niin on ehkä remontitkin jätetty rästiin.

        Sitten pitäisi maksaa sekä kalliimpaa tonttivuokraa että niitä remontteja. Varmaan kuvioon kuuluu, että papat ja mammat asuvat isoissa asunnoissa... "koska tää on meidän koti". Vaikka varaa eikä oikeasti edes tarvetta moisen ei ole enää. Mutku tähän on jumiuduttu ja "koska tää on meidän koti", niin sitten ollaankin käsi ojossa vaatimassa yhteiskunnalta rahaa.

        Ei meidän kuulu omaa asumistamme maksaa... Jokin aika sitten yksi kääkkä avasi promlematiikkaa loistavasti "minulla on asuintaloni suurin asunto"... ja seuraavaksi pitkä itkuvirsi remonttikuluista, jotka kuuluvat yhteiskunnan maksettaviksi, koska impetentti pappa on totuttautunut rehentelemään asuntonsa neliömäärällä. Kyseessä on sellainen saavutettu etu, jota ei saa pois ottaa!


    • Anonyymi

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Mies, mitä minun pitäisi tehdä

      Niin, mitä naisen siis pitäisi tehdä, että lähestyisit ja tekisit aloitteen? Mikä on riittävä kiinnostuksen osoitus juur
      Ikävä
      110
      1621
    2. Miksi teillä meni...

      ...välit poikki kaivattusi kanssa?
      Ikävä
      167
      1561
    3. Toivottavasti et mussukka elättele toiveita meikäläisen suhteen

      Tiedän mitä olet touhunnut joten aivan turha haaveilla mistään enää 👍
      Ikävä
      167
      1472
    4. Summit-tippuja Nicola sai Carolalta yllättävän viestin - Some älähtää rajusti: "Älä viitsi..."

      The Summit Suomi -kisa käy kuumana kylmässä Norjan vuoristossa. Nicola tiputettiin kisasta juuri ennen finaalia. Likaise
      Tv-sarjat
      23
      1278
    5. Sofia Virralla ja Minja Koskelalla ei mitään käsitystä terveyskeskusmaksuista!

      Vasemmistopimut Sofia ja Minja täysin ulkona sote asioista, ei minkäänlaista käsitystä edes mittaluokasta, missä terveys
      Maailman menoa
      90
      1154
    6. Persuehdokas uhkasi tappaa "jätkän" ja ravintolayrittäjän

      Kuuntele tästä kuinka meuhkaa. https://www.iltalehti.fi/politiikka/a/4eb3034d-48c5-4f31-b53c-42be3dc9607c
      Perussuomalaiset
      70
      951
    7. Juusolle sataa vihaisia viestejä hoitajilta ja loput nauravat hänelle

      Ei löydy montaakaan, joka kehuisi Juuson toimintaa ministerinä: "Selvä enemmistö Juuson päivitykseen reagoineista on su
      Perussuomalaiset
      143
      938
    8. Nainen näytät mummolta. :D

      Siks sua ei huoli kukaan.
      Ikävä
      89
      809
    9. Sofia Virta vertasi Karjalan evakoita nykymatuihin

      Vihreiden puheenjohtaja Sofia Virta avasi sanaisen arkkunsa, eli tyhmyyden tynnyrinsä, valtiovarainministeri Riikka Purr
      Maailman menoa
      184
      772
    10. Rokotevastaiset aiheuttaneet lasten kuolemat USA:ssa, eivätkä pyydä anteeksi

      Jo kaksi lasta kuollut tuhkarokkoon Texasissa, koska rokotevastaiset ovat toimillaan tuhonneet suojaavan rokotekattavuud
      Maailman menoa
      205
      743
    Aihe