Taloyhtiöiden lainansaanti vaikeutunut

Anonyymi

Pankit ovat nyt nihkeitä myöntämään korjauslainaa edes pk-seudulla ja muissa "kasvukeskuksissa" huonosti hoidetuille taloyhtiöille.

https://www.hs.fi/talous/art-2000006409982.html


Mitenköhän mahtaa käydä nykyisen uudistuotannon lainansaannin aikanaan, kun rakentamisen laatu huomioiden ne alkavat olla peruskorjausiässä jo 20-25-vuoden kuluttua ja merkittävän osan asunnoista omistavat kiinteistösijoittajat?

Vanhemmissa kiinteistöissä taas yhtiön aiempi korjaushistoria on merkittävässä roolissa lainansaannissa. Ongelmissa ovat yhtiöt, joita ei ole hoidettu pitkäjänteisesti, vaan remontteja on siirretty aina vaan tulevaan. Näissä korjausvelkaa on ehtinyt kertyä merkittävästi jopa kasvukeskusten hinnat huomioiden.

Ajatellaanpa vaikka helsinkiläistä vuokratontilla sijaitsevaa 60-luvun kiinteistöä jossa on paljon pieniä asuntoja.
Kiinteistössä on remontoimatta julkisivut, putket, hissit, salaojitukset ja kiinteistötekniikka sähkötöineen.
Korjausvelkaa on kertynyt esimerkiksi kaksioon jo ~100 000 euroa.

Kiinteistön asunnoista merkittävän osan omistaa asuntosijoittajat ja loput asunnon omistajat ovat pienehkötuloisia eläkeläisiä sekä asuntolainan kautta tappiin velkaantuneita nuoria.
Melko ymmärrettävää että pankit näkevät tällaisessa lainoittamisessa merkittäviä riskejä.

5

279

    Vastaukset 5

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Anonyymi

      Pitäisikö tästä olla pahoillaan? Kunnossapitoa on ensin laiminlyöty vuosikymmenet ja nyt kaatuu kaikki kertalaakista maksettavaksi! Tulikin kallista säästöä.

      Se on voi voi.

      • Anonyymi

        Onkohan tässä avauksessa käännetty tosiasiat ihan päin vastoin , mitä en todellakaan ihmettelisi, elämmehän kusetus-suomessa.
        Näet asiahan on niin, että juuri sijoittajat ovat eniten yhtiökokouksissa vastustamassa remontteja, koska ne syövät sjoittajan tuottoja.

        Eli, näinköhän asian ympärillä valehdellaan jälleen kerran sopulille päin näköä kuten tehtiin silloin, kun porrrvarit lanseerasivat sen "huutavan työvoimapulan" ! Sehän oli täyttä kusetusta, eikö totta.

        t. svt


    • Anonyymi

      Jollekkin jää aina musta pekka käteen.

      Yllätyksiä tulee enemmän kuin siedetään. Vuokratontin vuokran korotus onkin todella iso, korjataankin sitten kerralla kaikki......

      Taloyhtiöiden asioita hoidettu huonosti vuosikymmeniä, onko se pankkien vika? Ovatko isännöitsijät varoittaneet huonosta pidosta? Kuka ne korjaukset yhtiökokouksessa torppasi?

      Luottokelvottomat eivät saa lainaa eivätkä myöskään huonossa jamassa olevat talot.

      Purkuun vaan jotta saadaan uutta tonttimaata

      • Anonyymi

        > Yllätyksiä tulee enemmän kuin siedetään. Vuokratontin vuokran korotus onkin todella iso, korjataankin sitten kerralla kaikki......

        Vuokran korotus on yllätys vain **tun tyhmille ideooteille. Joista ei ole pulaa. Ensin on vuosikymmenet nautittu markkinahintaa halvemmasta tonttuvuokrasta ja sitten kun vuokra nousee normaalille tasolle, on paskat housussa. Koska on tuudittauduttu siihen uskoon, että halpa vastike. Ja kun on totuttauduttu tähän, niin on ehkä remontitkin jätetty rästiin.

        Sitten pitäisi maksaa sekä kalliimpaa tonttivuokraa että niitä remontteja. Varmaan kuvioon kuuluu, että papat ja mammat asuvat isoissa asunnoissa... "koska tää on meidän koti". Vaikka varaa eikä oikeasti edes tarvetta moisen ei ole enää. Mutku tähän on jumiuduttu ja "koska tää on meidän koti", niin sitten ollaankin käsi ojossa vaatimassa yhteiskunnalta rahaa.

        Ei meidän kuulu omaa asumistamme maksaa... Jokin aika sitten yksi kääkkä avasi promlematiikkaa loistavasti "minulla on asuintaloni suurin asunto"... ja seuraavaksi pitkä itkuvirsi remonttikuluista, jotka kuuluvat yhteiskunnan maksettaviksi, koska impetentti pappa on totuttautunut rehentelemään asuntonsa neliömäärällä. Kyseessä on sellainen saavutettu etu, jota ei saa pois ottaa!


    • Anonyymi

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Ampuminen kylpylässä

      Onko vornasen timbe käynyt hiukan kylpemässä vai mikä tämä ampumatapaus on kylpylässä? Tuntuu aika villi meno olevan naa
      Naantali
      75
      1679
    2. Naantalin kylpylän ampujat

      Oli somppumatuja. Nyt mennään. Suomi on ruotsi.
      Maailman menoa
      24
      1186
    3. Kemijärvellä vesionnettomuus

      Pitkänsillan ja taiteilijanniemen välillä nähty henkilön painuvan veden alle. Mitä on tapahtunut? Onko vesihiisi taas as
      Kemijärvi
      32
      1083
    4. Hei, voitko kuunnella

      Voisitko auttaa minua selvittämään asioita? En halua ajaa sinua hulluuteen kanssani, en sitoa sinua, en esittää vaatimu
      Ikävä
      134
      916
    5. Joku porukka lähtenyt täältä

      Ihmeen hiljainen on palsta nyt. Yleensä tänne tulvii aloituksia yms, mutta nyt on kyllä erikoisen hiljaista.
      Ikävä
      189
      826
    6. Miten yrität

      Vielä saada kaivattusi?
      Ikävä
      64
      694
    7. Olipa yllätys

      Kuten hyvin moni tiesi/arvasi että valetta alusta loppuun toi *olemme ystäviä* satu. Instassaan käsi kädessä kuva kertoo
      Kotimaiset julkkisjuorut
      192
      619
    8. On todella ikävää

      Todella ikävää, että asiat ovat menneet tällaisiksi. Tämä ei ollut missään vaiheessa tarkoitukseni. Olen tehnyt virheit
      Ikävä
      79
      598
    9. Tuletko tänään

      Jos soitan? Niin... tuletko?🖤
      Ikävä
      49
      571
    10. 71
      567
    11. Se kun olit pitkästä aikaa silmieni edessä

      Oli kyllä sykähdyttävää. Tiedätkö, mikä laittaa minut ikävöimään sinua? Kun palautan mieleeni valtavan ihanan olemuksen,
      Ikävä
      32
      518
    12. Ottanet yhteyttä

      Facebookissa,jos on jotain asiaa.Miehelle! T.M-nainen.
      Ikävä
      55
      517
    13. Muutto auto hakee sut tänään!

      Tein sulle oman huoneen! mieheltä naiselle
      Ikävä
      57
      485
    14. Oletteko koskaan torjuneet kaivattuanne?

      Minä olen, kun en silloin tajunnut vielä ihastuneeni. Yritin paikata tapahtunutta, mutta ei onnistunut enää.
      Ikävä
      25
      457
    15. 34
      434
    16. Kai sä mies ymmärrät..

      ..ettet jättänyt vaihtoahtoa. Tottakai toivon vielä, että pystyisit toimimaan niin että asiat korjaantuisivat. Vahvast
      Ikävä
      28
      432
    17. En tiedä mitä sanoa

      Siksi en vastannut😔
      Ikävä
      33
      423
    18. Jos kaivattusi olisi

      Vieressäsi niin mitä tekisit?
      Ikävä
      40
      417
    19. Kiinni jäit

      Ei olisi uskonut sinusta
      Ikävä
      16
      409
    20. Päivän galluppi

      Minkälainen ehkäisy sinkkupalstalaisilla käytössä?
      Sinkut
      82
      398
    Aihe