retkisytytin

Anonyymi

8

2808

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Anonyymi

      Jos nyt unohdat härpäkkeet ja keskityt vain varsinaiseen asiaa; sinunhan on tarkoitus vain varmistaa, että kaikissa olosuhteissa saat tehtyä tulet. Toisaalta, et suunnitte kahta viikkoa pidempää eräreissua.

      Vanha systeemi oli, että tulitikkulaatikko puseron rintataskuun ja pari askia reppuun, kumpikin vara-aski pakattuna vedenpitävästi muovipussiin. Näin varustettuna tein monta reissua. En koskaan tarvinnut varatikkuja, vaikka silloin poltinkin tupakkaa. Myöhemmin vaihdoin sytkäriin. Yksi rintataskuun ja toinen reppuun. R-kioskilta sytkäreitä saa ja ne tulevat taatusti edullisemmaksi kuin mitkään "Survival"-vehkeet.

      Tulukset saat unohtaa. Ne on höpöhöpö vehkeitä niille, jotka kuvittelevat olevansa suuria erämiehiä. Voit hetkisen miettiä sitä, miksi poromiehet - tulenteon asiantuntijat - vaihtoivat yksimielisesti tulukset tulitikkuihin heti, kun tulitikkuja tuli saataville.

      Plasmasytyttimellä on se puute, että sillä saat vain noin 50 sytytyskertaa per lataus. Siis tulitikkuaskin verran. Lisäksi plasmasytintä varten on oltava jotakin kuivaa - paperia, tuohi ym - jonka saa elektrodien väliin ja joka sitten syttyy ja antaa sen liekin. Aivan turhaa teknokikkailua taas.

      • Anonyymi

        Tähän saakka matkassa on ollut tulitikut mutta myös tuommonen aika isohko kaasusytytin...no melkein pienekdi puhalluslampuksi tuota voisi kutsua. Hyvä teho sytyttää tulet, ei ole tarvinnut tikkuja. Voisi vain olla pienempi.


      • Anonyymi
        Anonyymi kirjoitti:

        Tähän saakka matkassa on ollut tulitikut mutta myös tuommonen aika isohko kaasusytytin...no melkein pienekdi puhalluslampuksi tuota voisi kutsua. Hyvä teho sytyttää tulet, ei ole tarvinnut tikkuja. Voisi vain olla pienempi.

        Pidän pidemmillä reissuilla mukanani aina kahta sytkäriä. Kaasusytkäri voi sopivasti puristukseen jäädessä taskussa tai repussa salaa pihistä kaasut pihalle. Harvinaista se on, mutta siihen aikaan kun vielä tupakoin, sytkäri joskus salaa tyhjeni. Kaasun puolesta yhdellä sytkärillä kyllä pärjää monta viikkoa putkeen.


      • Anonyymi
        Anonyymi kirjoitti:

        Pidän pidemmillä reissuilla mukanani aina kahta sytkäriä. Kaasusytkäri voi sopivasti puristukseen jäädessä taskussa tai repussa salaa pihistä kaasut pihalle. Harvinaista se on, mutta siihen aikaan kun vielä tupakoin, sytkäri joskus salaa tyhjeni. Kaasun puolesta yhdellä sytkärillä kyllä pärjää monta viikkoa putkeen.

        On niitä sellaisiakin jossa se "nappi" on suojassa kun sitä ei käytetä kuten tuo linkin ensimmäinen. Toki se voi vuotaa silti mutta pitää viikko tai kaksi katsella että pitäähän se kaasut.


    • miksi ei tekisi?

    • Anonyymi

      Kuten yllä kirjoitettiin, tulitikut ovat parhaat. Pari ylimääräistä askia varalla kahdessa tiiviissä muovipusseissa on oikea varotoimi. Muuta ei tarvita paitsi puukko ja pieni saha. Ja jos jaksaa, niin kirves mukaan, mutta ei ole välttämätön, jos asustelee tupien lähettyvillä.

    • Anonyymi

      Pari hyvää sytkäriä, toinen taskuun ja toinen reppuun.. Tulukset ym kikkailut on turhaa höpötystä. Ei ole näkynyt tuloksia tutuilla poro- tai rajamiehillä. Empä kehtaisi julkisesti mokomia värkkejä ottaa esille.

      • Anonyymi

        Komppaan. Ite käyttänyt parikymmentä vuotta ihan perussytkäreitä eikä yksikään ole rikkoutunut tai tyhjentynyt itsekseen


    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Mihin kaikkeen sinä ihastuit hänessä

      Mikä oli se asia mikä vei jalat altasi? ❤️ Oliko jotain erityistä tilannetta vai tunne? Kenties monen sattuman summa? Ai
      Ikävä
      94
      9167
    2. Persut: haluamme lisää veroja!

      Lisää lisää veroja huutaa persukuoro. Veroila Suomi nousuun! "Uusi matkailuvero eli matkailijamaksu peritään esimerki
      Maailman menoa
      56
      4809
    3. Nainen kokki autossa kammottavan kuoleman sähköauto-Teslan syttyessä tuleen.

      https://www.is.fi/autot/art-2000011652873.html Näin vaarallisia sähköautopalot voivat olla.
      Maailman menoa
      41
      4501
    4. Jos samassa autossa istuu romani, somali ja venäläinen, kuka ajaa?

      Arvioiden mukaan romanit lähtivät noin 1000-luvulla liikkeelle pohjois-Intiasta. Nyt 1000 vuotta myöhemmin he ovat levit
      Maailman menoa
      53
      2823
    5. Numero josta kaivattusi tulee mieleen

      Onko jokin numero joka yhdistää teidät jotenkin? Älä laita puhelinnumeroa.
      Ikävä
      100
      1546
    6. Miksi pitäisit enemmän

      Minusta kuin siitä toisesta?
      Ikävä
      40
      1336
    7. Tämmönen höpsö

      Höpönassu mä olen. En mikään erikoinen…hölötän välillä ihan levottomia. Tykkäisit varmasti jos olisin siellä sun vieress
      Suhteet
      44
      1276
    8. Heräsin taas sinä mielessä

      Miten voi haluta toista näin paljon? 😳 Kyllä meillä on muutenkin hyvä yhteys. Ehkä se tekee myös tästä niin voimakkaan?
      Ikävä
      64
      1222
    9. Jorman paluu sodasta Lieksaan oli katkera

      Jorma Karhunen astui Lieksan asemalle. Aurinko paistoi, mutta Jorman maailma oli sumuinen. Takana oli se helvetti, jota
      Lieksa
      42
      1202
    10. Kannattaa toimia yleisesti ottaen

      Ajoissa. Vaikka miten paljon haluan ja tunnen, olen löytänyt nyt elämääni jotain uutta ja se todennäköisesti edistyy, jo
      Ikävä
      169
      1144
    Aihe