Saksanpaimenkoiran elinikä

Anonyymi

Luulen että miksi wikipediassa ja american kennel clubissa lukee että sakemannin ikä oli noin 7-10 vuotta itelläni vahna sakemanni elää 2 kertaa pitempään kohta 17v.

4

111

Äänestä

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Anonyymi

      Varmaan siksi, että nykyisin sakemannikin on suhteellisen sairas rotu. Se, että sinulla on ollut 17-vuotias yksilö, ei poista sitä faktaa mikä on rodun KESKIVERTO elinikä.

    • Anonyymi

      Minäkin Ihmettelen kauheesti. Pihallani on paljon Sakemanneja, näyttiksiä ja käyttiksiä mitä oliskaa, kaikki melkeen vanhoja yli 15v.

    • Anonyymi

      Mullakin 90 luvulla ensimmäiset ottaessa elivät kumpikin 14 vuotaiksi. 2010 luvulla seuraavat kaksi ottaessani elivät 7 ja 8 vuotaiksi. Etenivät nivelrikot jälkimmäisillä liiaksi. Jos 90 luvulla olisin näin valveutunut mitä 2010 luvulla koirien kuvauttamisissa, olisiko ekatkaan eläneet sen pidemmäksi. Tiedä häntä. Silloin ei kuvailtu kuin vasta oireilevia, nyt kuvataan onneksi jo nuorina.

    • Anonyymi

      Juu, ja juoksee varmaan pyörälenkillä päivittäin viellä 17 km.
      Rumiahan ne näyttelylinjaset nykyään on sammakkokoipineen.
      Muutaman käyttiksen tiedän, niillä hyvä kroppa ja luonne.Toisella tosin c lonkat, mutta ei sille pentuja teetetä.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Ikävöin sinua kokoyön!

      En halua odottaa, että voisin näyttää sinulle kuinka paljon rakastan sinua. Toivon, että uskot, että olen varsin hullun
      Ikävä
      49
      3311
    2. Kova karman laki

      Karman lain kautta pahantekijä tehdessään pahaa toteuttaa koston ja rangaistuksen sille jolle pahaa on tehty. Tämä tarko
      Hindulaisuus
      525
      2013
    3. Päivieni piristys, missä olet?

      Toit iloa ja valoa mun elämään ☀️ Nyt mennyt kohta viikko ettei ole nähty. Kaipaan nähdä sua silti ja pelkään vaikka tei
      Ikävä
      17
      1950
    4. Näen jatkuvasti Sompasaunalla alastomia miehiä ja naisia

      jotka menevät siihen viereiseen rantaan myös uimaan alasti. Sompasaunat on siis Mustikkamaalla Helsingissä, ja kuljen si
      Maailman menoa
      82
      1907
    5. Älä mahdollisesti ota itseesi

      En voinut tietää. Sitäpaitsi.. niin
      Ikävä
      19
      1561
    6. Jos sinä olisit pyrkimässä elämääni takaisin

      Arvelisin sen johtuvan siitä, että olisit taas polttanut jonkun sillan takanasi. Ei taida löytyä enää kyliltä naista, jo
      Tunteet
      43
      1498
    7. Ota nainen yhteyttä ja tee Tikusta asiaa?

      Niin sitten minä teen Takusta asiaa.
      Ikävä
      28
      1376
    8. Millainen kaivattusi luonne on?

      Millaisia luonteenpiirteitä arvostat kaivatussa? Oletteko samanlaisia luonteeltanne?
      Ikävä
      90
      1349
    9. Helena ja Mikko Koivun ero jatkuu edelleen ja loppua ei näy.

      Voi eikä, miksi menee noin vaikeaksi avioero ja sopua ei tää ex- pari vaan saa.
      Kotimaiset julkkisjuorut
      128
      1277
    10. UPM suunnittelee paperintuotannon lopettamista LPR:ssa

      Ilta-Sanomissa oli uutinen. Metsäyhtiö UPM suunnittelee paperintuotannon lopettamista Kaukaan-tehtaalla Lappeenrannassa
      Lappeenranta
      113
      1195
    Aihe